مراحل و رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده

سختی این عمل تنها مربوط به هزینه عمل اسلیو معده نیست بلکه تحمل شرایط پس از عمل و همچنین انجام صحیح دستوهای رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده نیست بسیار دشوار است.

نخستین فاز در عمل جراحی اسلیو معده از عمل تا یک هفته پس‌ازآن است. در این مدت فرد تنها می‌تواند از مایعات شفاف و بدون قند تغذیه کند و خود فرد نیز اشتهایی به غذا ندارد که به دلیل کاهش میزان هورمون گرسنگی در بدن وی است. نوشیدنی‌هایی که در این زمان مصرف می‌شوند به کاهش علائمی همچون تهوع و استفراغ کمک می‌کند. مایعات شفاف مجاز در این دوره شامل ژله، عصاره استخوان، چای یا قهوه بدون کافئین و پاپسیکل‌های بدون قند هستند. افراد باید از مصرف نوشیدنی‌های دارای کافئین، نوشیدنی‌های گازدار مثل نوشابه و هم‌چنین نوشیدنی‌های قندی پرهیز کنند.

 

مصرف پروتئین پس از عمل اسلیو معده

در هفته دوم پس از عمل جراحی فرد باید رژیم مایعات خود را حفظ کند تا بدن او هیدراته باقی بماند. همچنین باید از مایعات سرشار از پروتئین استفاده کند. می‌تواند این پودرهای پروتئینی را به‌صورت ۲۰ گرم پروتئین در هرروز مصرف نماید. در این فاز نمی‌تواند از غذاهای قندی، غذاهای سرشار از چربی و غذاهای سنگین مثل سوپ سبزیجات استفاده کند. اما آبمیوه رقیق‌شده، نودل‌های بسیار نرم، سوپ‌های رقیق‌شده ماست بدون قند و بدون چربی مجاز هستند.

در هفته سوم می‌تواند از غذاهای ضخیم‌تر و پوره شده استفاده کند و باید روزی ۶۰ تا ۸۰ گرم پروتئین دریافت نماید. غذاهایی همچون ماست یونانی، سیب‌زمینی شیرین پوره شده، مرغ و تن ماهی کنسرو شده یا پوره شده، تخم‌مرغ هم زده، ماهی سفید پور شده و غذای کودک در این مدت مجاز هستند. در مرحله بعد افراد می‌‌توانند به سراغ غذاهای نرم بروند و نباید ۶۰ تا ۸۰ گرم پروتئین و آب کافی در طی روز را فراموش کنند. غذاهایی همچون غذاهای قندی، نان، پوست و دانه‌های میوه‌ها، سبزی‌های سفت و خام، غذاهای چرب و برنج سفید غیرمجاز هستند؛ اما پنیر کم‌چرب، ماهی با گوشت نرم، سبزی‌های نرم شده و سوپ‌ها از بهترین وعده‌های غذایی در این مدت هستند.

 

و درنهایت غذاهای جامد

حدود یک ماه پس از جراحی افراد می‌توانند غذاهای جامد مصرف کنند اما نباید میزان ۶۰ تا ۸۰ گرم پروتئین و آب کافی را فراموش کنند. همچنین از ۳۰ دقیقه قبل از وعده غذایی نباید آب بنوشند. افراد در این دوره ممکن است به دلیل کاهش موادمعدنی و ویتامین‌ها در بدن خود، نیازمند مصرف مکمل‌های ویتامینی با صلاحدید پزشک باشند.

در این مدت فرد می‌تواند از پنیر خامه‌ای کم‌چرب، ماهی، گوشت کم‌چرب، سبزی‌ها و میزان محدودی میوه استفاده کنید. اما باید همچنان از مصرف نان و غلات سفید، غذاهای سرخ‌شده، نوشابه، دسر و غذاهای پرکالری و قندی و... دوری کند.