نحوه حذف رمز عبور از یک فایل PDF

حذف رمز عبور از یک فایل PDF
حذف رمز عبور از یک فایل PDF
حذف رمز عبور از یک فایل PDF

برخی از فایل‌های PDF با یک رمز عبور رمزگذاری شده‌اند که هر بار که می‌خواهید سند را مشاهده کنید، باید آن را وارد کنید. اگر PDF را در مکانی امن نگهداری می کنید، می توانید رمز عبور را حذف کنید تا از نگرانی خود جلوگیری کنید.

من در این مقاله به دو روش برای انجام این کار می پردازم:

 یک ترفند راحت که در همه سیستم عامل ها با برنامه هایی که قبلاً دارید کار می کند و روش رسمی که به Adobe Acrobat نیاز دارد. هر دو روش فرض می کنند که رمز عبور فایل PDF رمزگذاری شده را می دانید. متأسفانه، اگر رمز عبور را نمی دانید، راه آسانی برای حذف آن وجود ندارد.

Image for post
Image for post

یک ترفند راحت: چاپ به PDF

این ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد، اما می‌توانید به راحتی  رمز عبور را از یک فایل PDF با باز کردن آن و چاپ آن در یک PDF جدید حذف کنید. سیستم شما یک کپی تکراری از PDF ایجاد می کند و آن کپی تکراری رمز عبور نخواهد داشت.

این ترفند فقط در صورتی کار می کند که PDF محدودیتی برای چاپ نداشته باشد. با این حال، بسیاری از فایل‌های پی‌دی‌اف فقط با رمز عبور محافظت می‌شوند تا رمزگذاری را ارائه کنند و پس از ارائه رمز عبور، می‌توانند به طور معمول چاپ شوند.

شما می توانید این کار را به چند روش انجام دهید. اگر از Chrome در Windows، macOS، Linux یا Chrome OS استفاده می‌کنید، می‌توانید این کار را مستقیماً از طریق مرورگر خود انجام دهید. ابتدا سند PDF را باز کرده و رمز عبور مورد نیاز را وارد کنید. هنگام مشاهده سند محافظت شده با رمز عبور، روی دکمه "Print" در نوار ابزار PDF کلیک کنید.

Image for post
Image for post

بر روی دکمه "Change" در زیر مقصد کلیک کنید و "Save as PDF" را انتخاب کنید. روی دکمه "ذخیره" کلیک کنید و از شما خواسته می شود نام و مکان را برای PDF جدید خود ارائه دهید. PDF جدید شما حاوی همان محتوای PDF اصلی خواهد بود، اما با رمز عبور محافظت نمی شود.

Image for post
Image for post

این روش در کروم روی هر سیستم عاملی کار می کند، اما می توانید همین ترفند را با سایر برنامه ها و چاپگرهای PDF انجام دهید. به عنوان مثال، ویندوز 10 شامل یک چاپگر PDF است، به این معنی که می توانید این کار را در Microsoft Edge یا هر نمایشگر PDF دیگری در ویندوز انجام دهید.

به عنوان مثال، یک سند PDF محافظت شده را در Microsoft Edge باز کنید و رمز عبور را برای مشاهده آن ارائه کنید. پس از اتمام، روی دکمه «Print» در نوار ابزار نمایش PDF کلیک کنید.

Image for post
Image for post

چاپگر «Microsoft Print to PDF» را انتخاب کرده و روی «Print» کلیک کنید. از شما خواسته می شود نام و مکان را برای فایل PDF جدید خود انتخاب کنید.

شما می توانید این ترفند را در هر نمایشگر PDF در ویندوز 10 انجام دهید. فقط چاپگر "Microsoft Print to PDF" را انتخاب کنید. در نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز، قبل از انجام این ترفند (یا فقط استفاده از Chrome) باید یک چاپگر PDF شخص ثالث نصب کنید.

Image for post
Image for post

این روش در سیستم عامل های دیگر نیز کار می کند. برای مثال، در مک، می‌توانید این کار را با پیش‌نمایش یا هر نمایشگر PDF دیگری و ویژگی داخلی چاپ PDF انجام دهید.

ابتدا سند محافظت شده را در Preview باز کنید و رمز عبور مورد نیاز را ارائه دهید. روی File > Print کلیک کنید تا کادر گفتگوی چاپ باز شود.

Image for post
Image for post

روی دکمه منوی «PDF» در پایین پنجره چاپ کلیک کنید و «ذخیره به عنوان PDF» را انتخاب کنید. هنگامی که از شما خواسته شد نام فایل و مکان را برای فایل PDF جدید خود وارد کنید. فایل پی دی اف جدید همان محتویات اصلی را خواهد داشت، اما رمز عبور ندارد.

Image for post
Image for post

توجه: به دلیل فرآیند چاپ، PDF حاصل متن قابل انتخاب نخواهد داشت. اگر نیاز به کپی متن از PDF دارید، باید PDF اصلی محافظت شده با رمز عبور را دوباره باز کنید و متن را از آنجا کپی کنید. همچنین می توانید از نرم افزار تشخیص کاراکتر نوری (OCR) روی PDF محافظت نشده استفاده کنید.

روش رسمی: از Adobe Acrobat Pro استفاده کنید

همچنین می توانید این کار را به روش رسمی با Adobe Acrobat Pro، یک برنامه پولی، انجام دهید. این یک برنامه متفاوت از نمایشگر رایگان Adobe Acrobat Reader PDF است که اکثر مردم دارند. Adobe یک هفته آزمایشی رایگان Acrobat Pro را ارائه می دهد. Adobe Acrobat Pro حتی اگر PDF دارای محدودیت های چاپ باشد، کار می کند و نمی توان با استفاده از ترفند بالا در برنامه های دیگر چاپ کرد.

فایل PDF را در Adobe Acrobat Pro باز کنید و رمز عبور آن را برای مشاهده آن وارد کنید. روی نماد قفل در سمت چپ پنجره کلیک کنید و روی "جزئیات مجوز" کلیک کنید. همچنین می توانید روی File > Properties کلیک کنید و روی برگه "Security" کلیک کنید.

Image for post
Image for post

روی کادر "Security Method" کلیک کنید، "No Security" را انتخاب کنید و برای حذف رمز عبور "OK" را کلیک کنید.

Image for post
Image for post

برای ذخیره تغییرات، روی File > Save کلیک کنید. همچنین می توانید پنجره Adobe Acrobat Pro DC را ببندید و از شما خواسته می شود تغییرات خود را ذخیره کنید. پس از دریافت، رمز عبور از فایل PDF اصلی حذف خواهد شد.

Image for post
Image for post