همه چیز درباره دوزینگ پمپ ها 

دوزینگ پمپ چیست ؟

دوزینگ پمپ ها یا پمپ های اندازه گیری که به آنها پمپ تزریق نیز گفته می شود ، مقدار مشخصی از مایع را در یک دوره زمانی مشخص حرکت می دهد و جریان حجمی دقیق را تضمین می کند. انتقال مایعات با سرعت جریان دقیق قابل تنظیم ، دوز نامیده می شود.

سیستم دوزینگ پمپ چیست؟

دوزینگ پمپ یا پمپ تزریق ، یک دستگاه دوز یا تزریق مواد شیمیایی با جابجایی مثبت است که ظرفیت را به صورت دستی یا خودکار با توجه به شرایط فرآیند تغییر می دهد. دوزینگ پمپ ها برای توزیع مقادیر دقیق مایع و کنترل جریان اندازه گیری شده طراحی شده اند. آنها درجه تکرارپذیری بالایی دارند و برای پمپاژ طیف وسیعی از مواد شیمیایی از جمله اسیدها، قلیاها، مواد خورنده یا مایعات چسبناک و دوغاب مناسب هستند.

Image for post
Image for post

دوزینگ پمپ ها چگونه کار می کنند ؟ 

دوزینگ پمپ ، مقدار مشخصی از مایع را در یک دوره زمانی خاص حرکت می دهد و جریان حجمی دقیق را تضمین می کند. اکثر پمپ تزریق ها که به مترینگ پمپ نیز معروف می باشند ، دارای هد پمپ و موتور هستند. مایع پمپ شده از هد عبور می کند، از یک خط ورودی وارد می شود و از یک خط خروجی خارج می شود.

پمپ تزریق برای چه مواردی استفاده می شود؟

یک پمپ تزریق که یک پمپ جابجایی مثبت است، برای تزریق یک ماده شیمیایی یا ماده دیگر به جریان آب، گاز یا بخار طراحی شده است. معمولاً پمپ های اندازه گیری کوچک دبی بسیار دقیقی را برای حداکثر کنترل ارائه می دهند.

چگونه دوزینگ پمپ را تنظیم کنیم؟

عموماً دو راه ممکن برای کنترل ظرفیت جریان در دوزینگ پمپ ها وجود دارد. اولی با تنظیم مقدار مایع جابجا شده در هر ضربه پمپ و دومی با تنظیم سرعت ضربات انجام می شود.

دوزینگ پمپ ها چه انواعی دارند ؟ 

در حال حاضر می توان دوزینگ پمپ ها را بر اساس نحوه کار  به چهار دسته سلونوئیدی ، پیستونی ، دیافراگمی و پریستالتیک دسته بندی کرد . در ادامه به هر یک از آنها آشنا می شویم. 

Image for post
Image for post

دوز پمپ سلونوئیدی (مغناطیسی) چیست و چگونه کار می کنند؟

دوزینگ پمپ سلونوئیدی یا مغناطیسی یکی از ساده ترین انواع مترینگ پمپ ها می باشد . زیرا قطعات متحرک بسیار کمی دارد. هنگامی که جریان به دوزینگ پمپ سلونوئیدی اعمال می شود، هسته الکترومغناطیسی در برابر یک فنر حرکت می کند تا دیافراگم را به موقعیت تخلیه بکشد. هنگامی که جریان متوقف می شود، غشاء دوباره به موقعیت مکش می لغزد.

دوزینگ پمپ پیستونی چیست و چگونه کار می کند؟

دوزینگ پمپ پیستونی نوعی پمپ جابجایی مثبت است که فشار بالایی برای کمک به سیالی مانند جریان آب ایجاد می کند. این پمپ تزریق با ایجاد فشار از طریق توزیع انرژی در سیال پمپ شده کار می کنند. این عمل منجر به ایجاد یک سیلندر سیال تحت فشار می شود.
دوزینگ پمپ پیستونی را نیز می توان بر اساس تعداد سیلندرها دسته بندی کرد: پمپ های تک سیلندر و دو سیلندر. آنها همچنین گاهی اوقات بر اساس عملکردشان طبقه بندی می شوند: آنها به عنوان پمپ های پیستونی دستی ساده و پمپ های پیستونی با سوراخ عمیق با ماشین کار شناخته می شوند.

دوزینگ پمپ دیافراگمی چیست و چگونه کار می کند؟

دوزینگ پمپ دیافراگمی یک پمپ جابجایی مثبت است که از دیافراگم انعطاف پذیر استفاده می کند که به جلو و عقب حرکت می کند تا یک محفظه موقت ایجاد کند که به طور همزمان به داخل پمپ می خورد و مایع را از طریق پمپ آزاد می کند. غشاها به عنوان دیواره جداکننده بین هوا و مایع عمل می کنند.

پمپ تزریق پریستالتیک چیست و چگونه کار می کند؟

پمپ پریستالتیک نوعی پمپ تزریق است که برای پمپاژ بسیار دقیق انواع مایعات استفاده می شود. سیال در یک شیلنگ یا لوله انعطاف پذیر در داخل محفظه پمپ قرار دارد. با عبور غلطک ها از روی شلنگ ، مایع به حرکت در می آید. در این پمپ سیال با هیچ یک از قطعات دوزینگ پمپ و هوا در ارتباط نیست و ب همین خاطر در صنایع پزشکی از این پمپ استفاده می شود .