درمان زانوی پرانتزی در شیراز

درمان زانوی پرانتزی در شیراز

زانوی پرانتزی / ضربدری چیست؟

تغییر شکل زانو ها که به صورت ظاهری قابل مشاهده است. این تغییر شکل ها میتواند به دلایل مختلف ایجاد شده باشد. که علاوه بر مشکلات زیبایی که به وجود می آورند زمینه بسیاری از عارضه های مختلف در آینده خواهند شد.

به فاصله گرفتن زانو ها از یکدیگر به شکلی که بین زانو ها فاصله بیفتد، زانوی پرانتزی یا Bow leg و به نزدیک شدن زانو ها به همدیگر که گاها باعث برخورد آنها به هم در هنگام راه رفتن و فاصله گرفتن مچ ها از یکدیگر میشود زانوی ضربدری یا X leg گفته میشود. این دو عارضه میتوانند از سنین کودکی آغاز شوند اما با رشد سن، اغلب بر شدت عارضه نیز افزوده خواهد شد.

پای پرانتزی در کودکان خردسال رایج بوده و در سن خاصی جزو تکامل رشد کودکان به حساب می آید. و معمولاً با رشد آنها اصلاح میشود. تقریبا 75 درصد کودکان 3 تا 5 ساله زانوی پرانتزی دارند. و در حدود 90 درصد این موارد ، تا زمانی که کودکان مبتلا به سن 7 یا 8 سالگی میرسند ، خود به خود اصلاح میگردند. به یاد داشته باشید که طبیعی یا غیر طبیعی بودن میزان پرانتزی بودن پا ها تنها توسط درمانگر ها قابل تشخیص است. پس اگر حتی به میزان کمی به فرزند خود مشکوک هستید، متخصصین ما در کلینیک ارتوپدی فرامرز با اسکن پوسچر بدن فرزند شما معاینه کامل او را آغاز خواهند کرد.

Image for post
Image for post

 درمان زانوی پرانتزی در کلینیک فرامرز

ما در کلینیک ارتوپدی فنی فرا-مرز با استفاده از کادری مجرب و به روزترین دستگاه های تشخیصی پزشکی دنیا درمان قطعی غیر جراحی زانوی پرانتزی و ضربدری را به دست آوردیم. مهمترین و اولین مرحله در درمان زانوی پرانتزی و ضربدری تشخیص علت ایجاد این عارضه است. برای این منظور پس از معاینه توسط مسئول فنی کلینیک تمامی بدن شما اسکن سه بعدی و به صورت تخصصی آنالیز می شود .تا برنامه درمانی مناسب برای شما طرح ریزی شود.  پلان های غیر درجراحی ما به هیچ عنوان محدودیتی برای سن ندارد. بخش‌بندی طول مدت درمان و مراجعات بعدی به صورت ۶ ماهه می باشد و اسکن ها و آنالیز های بعدی به صورت کامل تغییرات را به شما نشان خواهد داد.

مرز های تان را جابجا کنید…

دلایل زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی و ضربدری میتواند به دلایل مختلف بروز کند؛ مواردی که ممکن است باعث این عارضه شوند عبارت اند از:

بلند بودن قوس کف پا ها، آسیب یا عفونت در زانو یا پا، کمبود شدید ویتامین دی و کلسیم، چاقی، آرتروز زانو، بد جوش خوردن شکستگی ها، تیبیا وارا و…

به یاد داشته باشید که تشخیص این عارضه در زمان مناسب به راحتی میتواند آینده درمان آن را مشخص کند. پس برای مراجعه به پزشک تعلل نکرده و وقت خود را با درمان های خانگی تلف نکنید.

علائم پای پرانتزی چیست؟

پای پرانتزی که بعد از کودکی نیز ادامه دارد ممکن است علائم دیگری به غیر از زانوهای نامرتب داشته باشد که عبارتند از:

سفتی مفاصل، زانو درد، لنگش، راه رفتن با انگشت شست رو به داخل و…

رباط ها و عضلات تحت فشار همچنین می توانند باعث درد در باسن ، مچ یا پاها شوند. اگر فقط یک زانو زاویه دار شده باشد ممکن است تعادل شما را بر هم بزند.

چگونه تشخیص داده می شود؟

قدم اول در مواجهه با این عارضه کشف علت است. علت این عارضه پلن درمانی را مشخص خواهد کرد و درمان به موقع میتواند بیمار شما را از طبعات آزار دهنده بعدی حفظ کند.معمولا پزشک شما در مورد سابقه پزشکی خانوادگی و همچنین اینکه آیا دردی دارید ، سوالاتی را می پرسد.  آنها می خواهند بدانند که دردی که احساس می کنید در کجا واقع شده است. در طول معاینه فیزیکی ، پزشک نحوه ایستادن و راه رفتن را مشاهده می کند. آنها همچنین:

نابرابری در طول پای شما، زاویه زانو ها، کف کفش شما، نحوه راه رفتن و قدرت عضلات ران و ساق پای شما را معاینه خواهند کرد.

در برخی موارد ، پزشک ممکن است برای بررسی ساختار استخوان شما و تحلیل دقیق زاویه زانو ها، برای شما عکس برداری رادیولوژی و یا ان آر آی را تجویز کند.

عوارض زانوی پرانتزی / ضربدری

زانوی پرانتزی/ ضربدری جدا از بحث زیبایی که اغلب برای بیماران در اولویت قرار دارد، با تغییر مرکز ثقل بدن باعث کاهش تعادل، مصرف انرژی زیاد هنگام راه رفتن و خستگی زودرس، درد در ناحیه مچ و زانو ها و در نهایت ساییدگی مفصل مچ و زانو شود.

تغییر شکل در مفصل زانو باعث شیفت شدن فشار به ناحیه داخلی یا خارجی زانو و ساییدگی آن ناحیه میشود. میزان ساییدگی به میزان انحراف زانو، وزن و سن بیمار بستگی دارد.

درمان پای پرانتزی

پلن درمانی شما کاملا به علت بروز عارضه، شدت آن و سن شما وابسته است. به عنوان مثال اگر راشیتیسم باعث پرانتزی شدن زانوی شما باشد، پزشک احتمالاً مکمل های ویتامین D و کلسیم را برای کمک به ترمیم سطح استخوانی شما تجویز خواهد کرد.شدت عارضه نیز فاکتوری است که در انتخاب پلن درمانی شما دخیل است. اغلب زانوهای پرانتزی به درمان های غیر جراحی مثل پوشیدن بریس ها یا صندل و کفی های مخصوص ارتوپدی جواب مثبت میدهند. جراحی آخرین راه حل است و اغلب برای موارد بسیار شدید استفاده میشود.سن نیز فاکتور تایین کننده ایست. در کل مشکلات ارتوپدی که در سنین کودکی تشخیص داده شوند به درمان های غیر جراحی پاسخ بسیار بهتر و زودتری میدهند. کودکان و نوجوانان گاها با پوشیدن کفی و کفش مخصوص و در مدت محدود دو تا سه ساله به زندگی عادی برمیگردند. در موارد شدیدی که در کودکی تشخیص داده شوند نیز روش های جراحی بیشتری در دسترس خواهد بود که دارای عوارض کمتر و درصد موفقیت بالاتری هستند.

بزرگسالان نیز اغلب با پوشیدن کفش و کفی های مخصوص ارتوپدی، زانوبند های اختصاصی سه بعدی این عارضه به خوبی به جواب دلخواه خود میرسند اما طول درمان ممکن است از زمان کودکی بسیار بیشتر باشد که خود دلیلی بر اهمیت چندباره غربالگری کودکان از تایم مدرسه و حتی قبل از آن است.