کلان شهرها و آلودگی صوتی

هر کسی که در کلان شهری مثل تهران زندگی کرده باشه حتما می دونه که آلودگی صوتی جزء جدانشدنی زندگیشه. دوره گردها، بوق ماشین ها، آدمایی که دوست دارن بلند بلند حرف بزنن و البته ... موتور سیکلت ها!!!

دیشب که باز برای چندمین بار با صدای موتوری که از کوچه رد می شد از خواب بیدار شدم و بی خوابی به سرم زد با خودم فکر کردم که باید از این چند سالی که مکانیک خوندم یه جا استفاده کنم و یه فکری واسه صدای رو اعصاب موتورها بکنم. قطعا این موضوع آدمای دیگه رو هم اذیت می کنه، غیر از اینه؟ طبق اطلاعاتی که داشتم مهار این صدا نباید کار سختی می بود، پس چرا تا حالا عملی نشده؟

اول باید اطلاعات جمع می کردم. باید عوامل تولید صدا رو شناسایی می کردم. با اولین سرچ تو گوگل در عین ناباوری رسیدم به یه محصول: صدا خفه کن موتور سیکلت! یه وسیله کوچک که به سادگی و با یه پیچ آلن به اگزوز موتور وصل می شه و طبق گفته مصرف کننده ها تاثیری روی شتاب یا عملکرد موتور سیکلت نداره. آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم.

صدا خفه کن موتور سیکلت
صدا خفه کن موتور سیکلت
صدا خفه کن موتور سیکلت

پس چرا همچنان هر روز و شب از صدای دلشنین موتورها مستفیض می شیم؟ احتمالا چون تبلیغ آنچنانی برای این محصول نشده و ناشناخته است. وگرنه فکر نمی کنم کسی از هم وطنامون دوست داشته باشه با صدای موتورش بقیه رو آزار بده.

امیدوارم رفته رفته این محصول جا بیفته و یکی از منابع آلودگی صوتی کم بشه.