رنگ نویزها

وقتی به نویز فکر می کنیم، معمولاً به صداهایی فکر می کنیم که انواع صداها ایجاد می‌کنند - بوق، جیغ، خرخر، آهنگین، ریتمیک و غیره. احتمالاً به ندرت متوجه شوید که در مورد رنگ های نویز صحبت شده باشد. علاوه بر این وقتی شما نمی‌توانید صدا را ببینید، پس چگونه می تواند رنگ داشته باشد؟

انواع رنگ نویزها
انواع رنگ نویزها
انواع رنگ نویزها

ایده رنگ‌های نویز از ایده رنگ برای توصیف فرکانس‌های خاصی از نویز استفاده می‌کند، که با نویز سفید شروع می‌شود، که اکثر مردم می‌دانند پوششی از صدا است که صداهای دیگر را خفه می‌کند، به همان روشی که نور سفید ترکیب می‌شود. و بنابراین تمام رنگ های دیگر نور را از بین می برد. بنابراین، رنگ های نویز چیست؟

نویز سفید چیست؟

نویز سفید واقعی ترکیبی از تمام فرکانس‌هایی است که انسان می‌تواند بشنود، از حدود 20 هرتز تا 20000 هرتز، که همگی با قدرت یکسانی در یک زمان حرکت می‌کنند. نتیجه صدایی شبیه صدای استاتیک از یک تلویزیون یا رادیو قدیمی است که هیچ چیز پخش نمی شود. از آنجایی که نویز سفید تمام فرکانس ها را پوشش می دهد، تمایل دارد هر صدای دیگری را در مسیر خود ناپدید کند. اگر هدف شما صرفاً از بین بردن صدای آزاردهنده است، نویز سفید این کار را انجام می دهد.

نویز سفید
نویز سفید
نویز سفید

نویز صورتی چیست؟

رنگ‌ها علاوه بر نویز سفید مانند نویز سفید هستند، اما با انرژی بیشتری در یک انتهای طیف صدا یا آن طرف دیگر. اگر از دستگاه "نویز سفید" استفاده می کنید، احتمالاً واقعاً به نویز صورتی گوش می دهید، زیرا این نوع نویز همان هدفی را انجام می دهد که تمام صداهای دیگر را خفه می کند، اما نسبت به نویز سفید خشن تر است. این صدا بیشتر شبیه یک طوفان شدید باران یا ایستا با صدای باس مانند اضافی است. یک مطالعه نشان داد که صدای صورتی در کمک به افراد برای رسیدن به خواب عمیق‌تر موثر است.

نویز قهوه ای چیست؟

نویز قهوه ای شبیه نویز صورتی است و از نظر فنی اصلاً یک "رنگ" نویز نیست. نویز قهوه ای مخفف نویز براونی است، زیرا سیگنال آن شبیه الگوی حرکت تصادفی ذرات در مایعی است که به حرکت براونی معروف است. این صدای عمیق تر است - بیشتر یادآور امواج اقیانوس است. بسیاری از مردم نویز قهوه ای را برای کمک به تمرکز آنها مفید می دانند.

Image for post
Image for post

نویز آبی چیست؟

نویز آبی اساساً برعکس نویز قهوه ای است - انرژی آن در انتهای طیف متمرکز است، به این معنی که تماماً سه برابر است و بیس ندارد. یک مثال ممکن است یک اسپری آب خش خش باشد. شما معمولاً از نویز آبی برای به حداقل رساندن اعوجاج در طول مهندسی صدا استفاده می کنید.

نویز خاکستری چیست؟

نویز خاکستری مانند نویز صورتی است، اما برای هر شنونده کمی متفاوت است. پزشکان گوش از آن برای درمان بیماری هایی مانند وزوز گوش و هیپراکوزیس استفاده می کنند.

نویز سیاه چیست؟

درست مانند رنگ مشکی عدم وجود نور، نویز سیاه نیز عدم وجود صدا است، با توان صفر در همه فرکانس ها. نویز سیاه به رنگ سکوت معروف است.