چگونه صدا بر چرخه خواب شما تأثیر می گذارد

آیا به اندازه کافی می‌خوابید؟ آیا صداهای بلند هنگام خواب مانع از خواب شما می‌شود؟

 استراحت مناسب بخش مهمی از سلامتی است و درک رابطه بین خواب و صدا ضروری است. در اینجا حقایقی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند بفهمید صدا چگونه بر چرخه خواب شما تأثیر می گذارد و ایده هایی در مورد کارهایی که می توانید در مورد اثرات خواب و آلودگی صوتی انجام دهید وجود دارد.

برای انجام و مشاوره در زمینه عایق های صوتی و حرارتی از مشاوره رایگان کارشناسان ما استفاده کنید.

چگونه صدا بر خواب شما تأثیر می گذارد؟

اگرچه صدا می‌تواند خواب شما را در هر زمانی در طول چرخه خواب مختل کند، اما در طول خواب حالت 2 آزاردهنده‌تر است، دوره‌ای که شما به خواب رفته‌اید اما هنوز به حالت خواب عمیق‌تر و رویایی معروف به خواب REM نرسیده‌اید. ما حدود نیمی از شب را در این خواب غیر REM می گذرانیم، بنابراین اختلال در آن می تواند قابل توجه باشد.

همانطور که گفته شد، برخی صداها می توانند شما را از خواب عمیق و رویای REM نیز بیدار کنند، که می تواند حتی آزاردهنده تر باشد.

Image for post
Image for post

بسیار مهم است که هر شب خواب با کیفیت کافی داشته باشید. تحقیقات نشان می دهد که آلودگی صوتی و کمبود خواب هر دو می توانند اثرات جدی بر سلامتی داشته باشند.

برای ایجاد اختلال در خواب، نیازی به سر و صدای زیاد نیست - صدایی به اندازه 30 دسی بل می تواند این کار را انجام دهد. صدای ترافیک معمولا به داخل و حدود 70 دسی بل می آید.

Image for post
Image for post

صداهای مختلف می توانند افراد مختلف را به روش های مختلفی تحت تاثیر قرار دهند. اگر بچه‌های خردسال داشته‌اید، می‌دانید که گریه نوزاد می‌تواند والدین را تقریباً فوراً از خواب بیدار کند، در حالی که کسانی که در مناطق پر آلودگی صوتی زندگی می‌کنند اغلب می‌توانند با صداهایی بخوابند که به راحتی افراد عادی را بیدار می‌کند.

با این حال، تقریباً همه می توانند موافق باشند که یک محیط آرام تر معمولاً به معنای خواب بهتر است. بنابراین چگونه می توانید صدا را کاهش دهید تا بتوانید از خواب سالم تری لذت ببرید؟

چگونه می توانید صدا را کاهش دهید تا بتوانید شب بهتری بخوابید؟

یکی از راه‌هایی که می‌توانید صداهای مزاحم را مسدود کنید، استفاده از دستگاه نویز سفید است. دستگاه‌های نویز سفید اتاق خواب شما را با صدا در فرکانس‌های مختلف پوشش می‌دهند تا صداهای خشن را که در غیر این صورت ممکن است خواب شما را مختل کرده و شما را بیدار کنند، پنهان می‌کنند. اکثر این دستگاه‌ها صداهای آرام‌بخش مختلفی دارند که می‌تواند به شما کمک کند بخوابید و بخوابید. برخی از برنامه های تلفن حتی می توانند نویز سفید تولید کنند.

دستگاه نویز سفید
دستگاه نویز سفید
دستگاه نویز سفید

ایده دیگر استفاده از هدفون های حذف نویز است. این می تواند به ویژه در صورت داشتن شریک زندگی که خروپف می کند مفید باشد، اگرچه برخی از افراد ممکن است هنگام استفاده از هدفون در رختخواب احساس ناراحتی کنند.

همچنین ایده خوبی است که تلویزیون ها و استریوها را خاموش کنید و دستگاه ها را قبل از خواب خاموش کنید.