عملکرد آکوستیکی چوب

 

عملکرد آکوستیکی چوب
عملکرد آکوستیکی چوب
عملکرد آکوستیکی چوب

وقتی صحبت از ساخت و ساز و طراحی می شود، هیچ چیز کاملاً شبیه چوب نیست. چوب مناسب می تواند یک ساختمان را  ظریف، شیک یا هر چیزی در این میان به نظر برساند.

چوب همچنین استخوان های اکثر ساختمان ها را تشکیل می دهد. چه در خانه‌ای که با اسکلت سبک ساخته شده باشد یا در ساختمانی که با ساخت چوب انبوه ساخته شده است، چوب جزء ساختارهایی است که ما وقت خود را در روز با آن صرف می‌کنیم.

علاوه بر ظاهر و استحکام چوب، می تواند صدای اتاق ها و ساختمان ها را نیز عالی کند. گنجاندن پانل‌های آکوستیک چوبی در طرح‌هایی که بیشترین استفاده را از ویژگی‌های آکوستیک چوب می‌برند، راهی عالی برای زیبا جلوه دادن محیط، حس خوب و صدای عالی است.

تقویت آکوستیک

ادوات موسیقی بسیار زیادی با چوب ساخته می شود - بدنه سازهای زهی، چندین ساز کوبه ای و تقریباً هر چوب طبل، و نی‌ها همه چوبی هستند - که جای تعجب نیست که چوب معمولاً در معماری نیز استفاده می شود. در فضاهای اجرا و سالن های سخنرانی که کیفیت صدا در درجه اول اهمیت قرار دارد.

آیا چوب صدا را منعکس می کند یا چوب صدا را جذب می کند؟

آکوستیک چوب بسیار عالی است، زیرا انواع و اقسام مختلف چوب وجود دارد. یک گیتار آکوستیک چوبی به لطف محفظه رزونانس ساخته شده توسط بدنه ساز، صدا تولید می کند. یک بلوک چوبی هنگام ضربه زدن صدای مشخصی تولید می کند. یک پانل آکوستیک چوبی می تواند چندین کار را انجام دهد.

پانل آکوستیک چوبی پوشیده شده با پارچه یک جاذب صدا بسیار موثر است، در حالی که پخش کننده های صوتی چوبی به طرز شگفت انگیزی کار می کنند تا امواج صوتی را برای کیفیت آکوستیک بهتر مختل کنند.

پانل های دیواری آکوستیک چوبی به امواج صوتی اجازه می دهند که طنین انداز شده و در محل اجرا با صدایی بهتر از بتن یا فولاد و شیشه پخش شوند.

بنابراین وقتی می‌پرسید "آیا چوب برای آکوستیک خوب است؟" پاسخ یک بله قاطع است! اما فقط برای سالن های کنسرت و اتاق های سخنرانی مناسب نیست. ویژگی های صوتی چوب آن را به انتخابی عالی برای هر طراحی یا کار ساخت و ساز تبدیل می کند.

طراحی آکوستیک

هنگام ساخت و ساز با چوب - خواه قاب سبک یا چوب انبوه - فاکتورگیری کیفیت و انتقال صدا بخش مهمی از مرحله طراحی است. چهار نوع صدا وجود دارد که طراحی خوب به آنها پاسخ خواهد داد.

صدای معلق در هوا از بلندگوها یا افرادی که صحبت می کنند یا صدای ضربه ناشی از افتادن اشیا یا همسایه ها در حال راه رفتن انواع صداهایی هستند که اکثر مردم به راحتی می توانند آنها را به عنوان مشکل تشخیص دهند.

اما طراحان باید به صداهای کناری نیز بپردازند که از شکاف ها و سوراخ های کوچک و طنین صدا می آیند. طنین در اثر پرتاب امواج صوتی از سطوح ایجاد می‌شود و صدایی گل‌آلود و زیرین ایجاد می‌کند که می‌تواند حواس‌تان را پرت کرده و شما را وادار کند که صداهایی را که واقعاً می‌خواهید بشنوید، افزایش دهید.

با درک ویژگی‌های صوتی چوب و ترکیب آن نقاط قوت، می‌توان منظره صوتی ساختمان را بدون قربانی کردن گرما و محیطی که چوب به ارمغان می‌آورد به نفع چیزی استریل‌تر مانند فولاد یا بتن کنترل کرد.

آکوستیک چوب سبک

سازه های چوبی با قاب سبک اغلب در ساختمان های مسکونی و اداری یافت می شود. بنابراین یکی از اولویت‌های اصلی آکوستیک برای ساخت قاب‌های سبک، حفظ صداهای معلق در هوا و ضربه در یک منطقه از ایجاد مزاحمت برای افراد در مناطق دیگر است.

Image for post
Image for post

ساختن با مصالح با درجه بندی STC (کلاس انتقال صدا) بالا بهترین راه برای رفع این نیازها است. ساخت و ساز با پارتیشن های با جرم بالا و استفاده از چیزی مانند تشک های ایزوله در زیر طبقات تنها برخی از تکنیک هایی است که می تواند حرکت صدا را کاهش دهد.

همچنین راه‌حل‌های پارتیشن با جرم سبک و پوشش‌های کف نرم یا سازه‌های چوب سخت شناور وجود دارد که به همین منظور عمل می‌کنند. اما از آنجایی که چوب یک ماده ساختمانی انعطاف‌پذیر است و چوب‌های مختلف می‌توانند بر ویژگی‌های مختلف آکوستیک تأثیر بگذارند، یک طراح می‌تواند از میان تعداد زیادی راه‌حل صوتی هنگام ساخت با چوب انتخاب کند.

آکوستیک چوب انبوه

اگرچه به اندازه ساخت اسکلت سبک رایج نیست، ساختمان های چوبی انبوه دارای نقاط قوت و چالش های صوتی خاص خود هستند. از آنجایی که در این نوع ساخت و ساز از چوب ضخیم و با جرم بالا برای ساخت دیوار و کف استفاده می شود، مشکلات صوتی ناشی از هوا و ضربه ای که ساختمان های دارای قاب سبک می توانند تجربه کنند، چندان مشکل ساز نیست.

این بدان معنا نیست که اقداماتی برای کاهش این مشکلات بالقوه انجام نشود. جدا کردن دو طرف دیوار با جداکننده‌ها و افزودن موانع صوتی در پشت چوب، استراتژی‌های مؤثری برای رسیدگی به آن نوع صدا است.

Image for post
Image for post

باید به محل برخورد دیوارها با کف و سقف توجه کرد. اینها مکان هایی هستند که صداهای کناری می توانند از آن ها خارج شوند. همچنین بررسی طنین یک اتاق در این نوع ساختمان ضروری است.

خواص صوتی چوب می تواند کمی مشکل باشد. در حالی که چوب مقداری صدا را جذب می کند، سطح صاف دیوار چوبی می تواند منجر به طنین شود. مطمئن شوید که طراح شما رتبه بندی NRC (ضریب کاهش نویز) موادی را که انجام می دهد را درک کرده است برای استفاده برنامه ریزی کنید

گنجاندن یک یا دو پخش کننده صوتی چوبی در طرح های یک پروژه چوب انبوه یک راه عالی برای کنترل طنین است. و درک فیزیک آنچه که برای ارسال صدا از طریق چوب لازم است به تیم شما کمک می کند تا موادی را که انتخاب می کنند انتخاب کنند.

صدای چوب: بهترین چوب برای عایق صدا یا بهترین چوب برای جذب صدا چیست؟

فیزیک صدا می تواند پیچیده باشد. هر کسی که آن را مطالعه نکرده باشد و اینکه چوب و صدای چوب چگونه بر گوش افراد در یک محیط تأثیر می‌گذارد، سؤالات زیادی خواهد داشت.

برای دریافت بهترین پاسخ برای این سؤالات و سؤالات دیگر، با کارشناسان متخصص همکاری کنید. اجازه دهید تیم معماری، که در ایجاد فضاهای بهینه صوتی تخصص دارد، به شما کمک کند. آخرین چیزی که می‌خواهید این است که با پیمانکاری کار کنید که صدا را نمی‌فهمد و با کمال میل از شما برای «چوب ضد صدا» یا چیزی به همان اندازه سایه‌دار هزینه می‌گیرد.

با تخصص مناسب در طراحی و ساخت، فضایی دلپذیر، گرم و درجه یک خواهید داشت که به نظر شگفت انگیز نیز می رسد. با یک متخصص تماس بگیرید و ببینید چقدر صدای عالی در جنگل می تواند باشد.