عایق کردن سقف 

سقف کاذب در عین مفید بودن می تواند مشکلاتی را نیز ایجاد کند. به طور خاص، سقف کاذب که فاقد عایق صدا است، صدای زیادی را از بالا منتقل می کند. اگر در اتاقی هستید که نیاز به کنترل نویز در آن بسیار مهم است، این مشکل می تواند خسته کننده باشد.

خوشبختانه راه های زیادی برای عایق صوتی موثر سقف کاذب وجود دارد تا از ورود یا خروج بیشتر صداهای ناخواسته به فضا جلوگیری شود. در اینجا نکاتی برای عایق صدا سقف های کاذب


ترفند عایق صوتی سقف کاذب، کنترل این دو عامل است.

صداهای موجود در هوا: 

صداهایی که در هوا حرکت می کنند و در اثر ارتعاشات صدا ایجاد می شوند. نمونه هایی از صداهای موجود در هوا عبارتند از صحبت کردن مردم، پارس سگ ها یا تلویزیون همسایه طبقه بالای شما در نیمه های شب.

نویزهای ضربه ای: 

صداهایی که در اثر تماس فیزیکی از یک محیط عبور می کنند. نمونه‌هایی از صداهای ضربه‌ای عبارتند از صدای پا، برخورد ظروف با هم یا کسی که در خانه شما را می‌کوبد.
با ایجاد یک "سقف شناور" می توانید هر دو صدا را  کنترل کنید. یک لایه عایق صدا بین سقف و سقف کاذب قرار دهید. این لایه جاذب صدا حداقل تماس را با دو سطح دیگر برقرار می کند. مسیرهایی را که صداهای موجود در هوا و ضربه در هنگام عبور از سقف دیوار خشک طی می کنند، محدود می کند.

Image for post
Image for post

همچنین، می‌توانید عایق ها را به سقف بچسبانید و به شما این امکان را می‌دهد که عایق‌های عایق صوتی اضافی را بچسبانید - درست همانطور که دیوارها را عایق صدا می‌کنید - برای قدرت عایق صوتی بیشتر. افزودن عایق صدا همچنین با جلوگیری از خروج گرما در زمستان یا ورود گرما در تابستان باعث صرفه جویی در هزینه های انرژی می شود.

راه های عایق صدا کردن سقف های کاذب

در اینجا راهکارهایی وجود دارد که می توانید از آنها برای عایق صوتی سقف های کاذب استفاده کنید.

1. نصب سقف کاذب عایق شده روی سقف اصلی

برای این منظور شما باید یک سقف کاذب دیگر روی سقف موجود اجرا کنید. طریقه کار به این صورت است که به همان صورت که شما یک دیوار را عایق صدا می کنید از همان متریال باید برای عایق صدا کردن سقف نیز استفاده کنید. به یاد داشته باشید عایق کردن سقف به مراتب سخت تر از عایق کردن یک دیوار است. 

برای اجرای عایق سقف از مشوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.

عایق مناسب جهت این منظور پشم سنگ است. گاهی اوقات بسته به میزان صدای مزاحم و بودجه مورد نظر می توان از ترکیبی از عایق ها استفاده کرد. در این صورت شما می توانید از یک لایه عایق الاستومری به عنوان لایه زیرین استفاده کنید و سپس عایق پشم سنگ را روی آن نصب کنید. 

این رو یکی از موثرترین راه های عایق کردن سقف است. همچنین این عایق علاوه بر مزایای کاهش صدا تا حد زیادی نیز از هدر رفت انرژی جلوگیری می کند و در دراز مدت باعث بازگشت هزینه برای شما خواهد شد. 

2. شکاف سقف و نصب عایق (در صورت امکان)

گاهی اوقات ساختار سقف موجود به گونه ای است که نیاز نیست شما یک سقف جدید روی آن اجرا کنید. این عوامل از قبیل سهولت در دسترسی به بالای سقف و نوع متریال استفاده شده در آن است. به عنوان مثال عایق کردن یک سقف کاذب که با متریال کناف اجرا شده است به مراتب راحت تر و کم هزینه تر از یک سقف گچ کاری شده است. 

در صورت وجود این امکان برش هایی مقطعی در مکان های مشخص توسط کارشناس انجام می شود و با استفاده از این دریچه ها عایق کاری انجام و پس از اتما عایق کاری محل مورد نظر ترمیم و رنگ آمیزی می شود. 

این نحوه از عایق کاری کمی دشوار تر و زمان بر تر است اما از مزیت کاهش هزینه و عدم کاهش ارتفاع سقف برخوردار است که معمولا برای کارفرما یکی از مهم ترین مزایا است. 

3. نصب عایق صدا روی سقف موجود

گاهی اوقات بسته به شرایط پروژه زیبایی و برای شما اهمیت چندانی ندارد. به طور مثال اگر در یک کارگاه شما با مشکل صدا از سقف مواجه باشید نیازی به اجرای سقف کاذب نیست و تنها می توان با اجرای عایق روی سقف موجود مسئله را حل کرد.