عایق صوتی اتاق خواب

عایق صوتی اتاق خواب
عایق صوتی اتاق خواب
عایق صوتی اتاق خواب

مراحل عایق صوتی اتاق شامل یکی از دو رویکرد است: حفظ صدا در اتاق یا دور نگه داشتن صدا از اتاق

برای یک فضای سینمای خانگی یا یک اتاق موسیقی، هدف این است که صدا را در داخل اتاق نگه دارید تا به مناطق دیگر خانه منتقل نشود. با این حال، عایق صوتی اتاق خواب به معنای حذف صداهای ناخواسته از اتاق های دیگر و فضای باز است تا آن را تا حد امکان ساکت و آرام کند.

اگر در شیفت شب کار کنید و سعی کنید روز پر سر و صدا را غرق آرامش کنید تا به سادگی بخوابید، راه‌حل‌های آسانی برای حذف سر و صدا در داخل و خارج از اتاق خواب شما وجود دارد. برای این منظور با کارشناسان ما تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان آنها بهره مند شوید.

مقدمه ای کوتاه بر عایق صدا

دو مفهوم اساسی برای درک صدا و عایق صدا وجود دارد. ابتدا صدا با ارسال ارتعاشات در هوا حرکت می کند. همچنین می‌تواند ارتعاشات را از طریق مواد (مانند چوب و دیوار خشک) ارسال کند، که به نوبه خود هوا را در مسیر خود به سمت گوش‌های شما ارتعاش می‌دهد. بنابراین، هدف اولیه عایق صوتی، مسدود کردن یا جذب لرزش صدا است.

مفهوم دوم شامل دو نوع نویز است: ضربه و هوا. صدای ضربه ناشی از جهش اشیایی از دیوارها یا سقف است، مانند رد پاهای بالای سر یا همسایگان پر سر و صدا. سر و صدای معلق در هوا از بوق زدن بوق ماشین، قیف بار در بیرون، یا تلویزیون در اتاق کناری می آید.

اگر امواج صوتی از اتاق‌های دیگر به خانه شما می‌آید، می‌توانید از عایق‌های صوتی در داخل و/یا بیرون اتاق خواب استفاده کنید. اگر صداها از فضای باز یا واحدهای مجاور می آیند، شما به استراتژی های عایق صدا برای داخل اتاق خواب محدود هستید.

6 مرحله برای عایق صوتی اتاق خواب

برخی از بهترین روش‌های عایق صدا شامل مقاوم‌سازی ساختمانی است. زیرا برای دیوارها و سقف‌های واقعاً عایق صدا، معمولاً باید دیوارهای خشک را بردارید و مواد زیر آن اضافه کنید یا باید دیوارهای خشک بیشتری اضافه کنید. اگر مستاجر هستید یا نمی‌خواهید دردسرها و هزینه‌های اضافی مربوط به اصلاح کف‌ها و دیوارها را به همراه داشته باشد، هنوز هم می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید.

برای داشتن آرام ترین اتاق خواب آماده اید؟ در اینجا شش مرحله ساده برای ایجاد یک اتاق عایق صدا وجود دارد.

مرحله 1. کف را با موکت بپوشانید
 

کف را با موکت بپوشانید
کف را با موکت بپوشانید
 کف را با موکت بپوشانید

نصب موکت دیوار به دیوار بهترین راه برای خفه کردن صدای ضربه ناشی از کفش ها و مبلمان کشویی است و فرش پرز ضخیم - هر چه ضخیم تر بهتر - برای جذب صدا از پایین بسیار موثر است. اگر فرش دیوار به دیوار ندارید، فرش‌های سطحی را روی قسمت‌هایی از کف که بیشتر استفاده می‌کنید، مانند کنار تخت و مسیر تخت تا حمام و درب ورودی، بیندازید.

اگر از قبل فرشی دارید که خیلی ضخیم نیست، ممکن است صدای ضربه‌ای که ایجاد می‌کنید را تا حدودی خفه کند و احتمالاً برای جذب صدا از پایین چندان مؤثر نخواهد بود. نصب لایه زیرین عایق صدا را برای بهبود جذب صدا در نظر بگیرید. اگر در حال افزودن یک کفپوش سخت یا لمینت جدید هستید، یک لایه زیرین عایق صدا را در زیر آن نصب کنید و سپس در صورت نیاز از فرش برای جذب بیشتر صدا استفاده کنید.

مرحله 2. درب را درزبندی و یا تعویض کنید

درب را درزبندی و یا تعویض کنید
درب را درزبندی و یا تعویض کنید
 درب را درزبندی و یا تعویض کنید

نوار فوم هوا را در اطراف کل قاب در نصب کنید تا شکاف هایی را که صدا از آن عبور می کند، ببندید. و پایین درب را که معمولاً یک شکاف وسیع وجود دارد را فراموش نکنید. بهترین راه برای آب بندی آن نصب یک جارو کن درب است که کف را لمس می کند. این پیشرفت‌ها تفاوت ایجاد می‌کنند، اما موثرترین گزینه عایق صدا، جایگزینی درب توخالی سست که در بیشتر اتاق‌خواب‌ها می‌بینید با درب هسته جامد برای افزایش جرم و کاهش انتقال صدا است.

مرحله 3. انتقال صدا از طریق پنجره ها را مسدود کنید

انتقال صدا از طریق پنجره ها
انتقال صدا از طریق پنجره ها
انتقال صدا از طریق پنجره ها

اگر اتاق خواب شما پنجره های قدیمی و تک جداره دارد، بهترین گزینه عایق صدا جایگزینی آنها با پنجره های صوتی است، اما این پروژه نسبتاً بزرگی است که ممکن است نخواهید آن را انجام دهید. ساده ترین گزینه آویزان کردن پرده های عایق صدا است که گاهی اوقات به عنوان پرده های خاموشی شناخته می شوند. اینها از مواد سنگین و جاذب صدا ساخته شده اند و همچنین عایق حرارتی را نیز اضافه می کنند، اما فقط در صورتی کار می کنند که آنها را بسته نگه دارید.

اگر به نور بیشتری نیاز دارید، با ساختن یک قاب چوبی متناسب با پنجره و پر کردن آن با دو ورقه پلکسی که توسط یک مهره درزگیر آکوستیک که در اطراف لبه ها پخش شده است، درزهای پنجره را خودتان بسازید. حتی یک درج ساخته شده با یک ورق پلکسی گلاس کمک خواهد کرد زیرا لایه هوا بین درج و پنجره باعث کاهش صدای بیرون می شود.

مرحله 4. سقف را عایق صدا کنید

سقف را عایق صدا کنید
سقف را عایق صدا کنید
سقف را عایق صدا کنید

بسیاری از روش های واقعا موثر برای عایق صوتی سقف، مانند افزودن عایق بیشتر، کانال ارتجاعی، یا یک لایه اضافی از دیوار خشک، نیاز به برخی کار های نوسازی دارند و به بهترین وجه هنگام ساخت یک خانه جدید یا بازسازی انجام می شوند. به عنوان یک گزینه ساده، سعی کنید چند فوم آکوستیک یا پانل های وینیل انبوه (MLV) را به دیوار خشک سقف بچسبانید.

Image for post
Image for post

 MLV یک ماده وینیل نازک اما بسیار متراکم است که به صورت رول می آید و به دلیل جرمی که اضافه می کند صدا را کم می کند، در حالی که فوم آکوستیک دارای سطحی فرورفته است که به طور موثر صداهایی را که در اتاق ایجاد می کنید جذب می کند. این ماده ای است که معمولاً دیوار یک استودیوی ضبط را می پوشاند، جایی که لازم است صدا خاموش شود.

گزینه دیگر آویزان کردن پارچه از سقف است. این با ترجیحات طراحی همه سازگار نیست، اما یک راه ساده و کم هزینه برای جذب سر و صدا و جلوگیری از ریزش آن از سطوح سخت دیگر در اتاق است.

مرحله 5. سر و صدای دیوارهای اتاق خواب را کاهش دهید
 

Image for post
Image for post

باز هم، بسیاری از مؤثرترین راه‌ها برای عایق‌سازی صدا برای دیوارهای اتاق خواب، مانند نصب دیوار خشک اضافی، شامل نوسازی می‌شوند، اما همان گزینه‌های DIY برای چسباندن پانل‌های آکوستیک به دیوار خشک نیز موجود است. علاوه بر این، می توانید کاغذ دیواری عایق صدا را آویزان کنید، که از وینیل سنگین ساخته شده است که به طور موثری از ورود صدای بیرون و همچنین صدای بیرون رفتن از اتاق خواب جلوگیری می کند. همچنین مهم است که تمام شکاف‌ها و شکاف‌ها در دیوارها و همچنین شکاف‌های قرنیز و اطراف پنجره‌ها و درها را با درزگیر یا درزگیر آکوستیک ببندید.

مرحله 6. با وسایل اتاق خواب صدا را کم کنید

با وسایل اتاق خواب صدا را کم کنید
با وسایل اتاق خواب صدا را کم کنید
با وسایل اتاق خواب صدا را کم کنید

اگرچه چیدمان مجدد مبلمان کمک زیادی به جلوگیری از ورود صدا از بیرون به اتاق خواب نمی کند، اما می تواند به کاهش صدایی که در اتاق خواب ایجاد می کنید کمک کند و فضا را ساکت تر کند. مبلمان نرم، مانند صندلی‌های روکش و مبل‌ها، جاذب عالی صدا هستند و مبلمان با قفسه‌های متعدد، مانند قفسه‌های کتاب، با سرکوب صدای اکو کار می‌کنند. آویز کردن ملیله ها و دیوارکوب ها یکی دیگر از راهکارهای آسان برای آرام کردن اتاق خواب است.

قطعات چوبی، پلاستیکی، فلزی یا شیشه ای با سطوح صاف و سخت صدا را منعکس می کنند و طنین ایجاد می کنند و در واقع می توانند صداها را در اتاق تقویت کنند. اکثر اتاق خواب ها دارای میز، آینه و کمد هستند و اگر در زوایای نسبت به هم چیده شوند و مستقیماً رو به روی هم نباشند، می توان شدت صدا را تا حد زیادی کاهش داد. لامپ های دارای آباژور را روی میز کنار تخت و روی کمد یا میز آرایش قرار دهید. آباژورها امواج صوتی را که از دیوارها و سقف می پرند قطع می کنند.

مکان های اضافی برای آب بندی نشت هوا

هنگام عایق صوتی دیوار یا سقف موجود بین اتاق ها، اولین چیزی که باید به دنبال آن باشید کانال های هوا است. علاوه بر درها و پنجره‌ها، احتمالاً کانال‌های هوا را در مناطقی مانند پریزهای برق و جعبه کلید، شکاف‌های پشت قرنیزها و دریچه‌های HVAC مشاهده خواهید کرد. هوا بهترین وسیله نقلیه برای صدا است، و هر شکاف یا منافذی که هوا را از آن عبور می دهد، صدا را مستقیماً به داخل اتاق منتقل می کند.

می‌توانید نشت‌های هوا را در جعبه‌های الکتریکی با پوشش‌های عایق صوتی ویژه خروجی/سوئیچ، بتونه عایق صدا، عایق فایبرگلاس یا واشرهای فوم صوتی ببندید. دریچه های هوا، با این حال، کمی پیچیده تر هستند. از آنجایی که برای گرم کردن/خنک کردن اتاق خواب یا گردش هوای تازه ضروری هستند، نمی‌توانید دریچه‌ها را برای همیشه بپوشانید، اما اگر واقعاً برای مدتی به آرامش و سکوت نیاز دارید، می‌توانید دریچه را ببندید و به طور موقت آن را با یک مغناطیسی بپوشانید. پوشش دریچه هوا (برای بسته شدن هوا) و همچنین یک تکه فوم صوتی یا یک ماده عایق صدا، مانند MLV.

بازسازی کنید تا دیوارها و سقف را واقعاً عایق صدا کنید

اگر به عایق صوتی در سطح حرفه ای علاقه دارید، احتمالاً باید سقف و دیوارهای اتاق خواب خود را بازسازی کنید. راه حل های ممکن از بازسازی دیوار تا استفاده از مواد عایق صدا در سطوح سمت اتاق خواب را شامل می شود. برای داشتن یک اتاق خواب آرام و بی سر وصدا باید یک تصمیم درست و اساسی بگیرید.