عایق صدا در مقابل جذب صدا - چه تفاوتی دارد؟

عایق صدا در مقابل جذب صدا
عایق صدا در مقابل جذب صدا
عایق صدا در مقابل جذب صدا

وقتی کسی مشکل صدا دارد و نمی داند چه کاری باید انجام دهد، با چه کسی تماس بگیرد یا چگونه شروع کند، اغلب به اینترنت مراجعه می کند و عباراتی مانند "عایق صدا" را جستجو می کند. ما سال‌هاست از افرادی که به دنبال حل مشکلات صدا هستند تماس داشته‌ایم. این تماس‌گیرندگان اغلب توضیح می‌دهند که می‌خواهند صدایی که در اتاق تولید می‌شود در اتاق بماند یا می‌خواهند صدا را از فضای خود دور نگه دارند. ما با گفتگو در مورد خود اتاق، استفاده از اتاق و نوع سر و صدایی که در هر موقعیت خاص با آن سروکار داریم شروع می کنیم.

معمولاً افراد درخواست قیمت فوم عایق صدا، فوم جاذب صدا، عایق صدا یا پانل های عایق صدا را دارند. آنها مطمئن هستند که فوم بلیط برنده است، زیرا فوم "جعبه تخم مرغ" یا سایر محصولات مشابه را به عنوان دیوارهای پایانی در استودیوهای ضبط، در برنامه های تلویزیونی و در فیلم ها دیده اند - و این نوع اتاق ها واقعاً ساکت یا عایق صدا هستند. بنابراین، منطقی است که پانل ها صدا را مسدود می کنند، درست است؟ خوب، دقیقاً نه... این تصور غلط بسیار رایج است - بنابراین اگر این فکر را برای خود می خوانید، "پس، آیا فوم جذب کننده صدا کار می کند؟ آیا از فوم برای عایق صوتی اتاق استفاده نمی شود؟ متاسفانه نه. فوم صدا را متوقف نمی کند، اکو را در اتاق جذب یا کاهش می دهد. حس بدی نداشته باش بسیاری از مردم همین فکر را می کردند. خوشبختانه، ما اینجا هستیم تا روز را نجات دهیم. عایق صدا در مقابل جذب صدا - تفاوت چیست؟

عایق صدا در مقابل جذب صدا

اگر بخواهید، سکه آکوستیکال دو روی دارد. محصولاتی هستند که اکو را در یک اتاق جذب می کنند و محصولاتی هستند که انتقال صدا را مسدود یا متوقف یا کاهش می دهند. (برخی از پانل‌ها وجود دارند که هر دو را انجام می‌دهند. معمولاً به آن‌ها کامپوزیت می‌گویند، اما در حال حاضر، اجازه دهید آن را ساده نگه داریم.) مواد جذب کننده اکو برای بهبود کیفیت صدا در داخل اتاقی که در آن نصب شده‌اند استفاده می‌شوند. آنها معمولاً روی دیوارها یا سقف به عنوان یک سطح تمام شده در اتاق نصب می شوند. محصولاتی که برای جلوگیری از صدا استفاده می شوند، در داخل دیوار یا سقف - به عنوان بخشی از مصالح ساختمانی استفاده می شوند. آنها می توانند مواد متراکم و سنگین یا موادی باشند که مجموعه دیوار را از هم جدا می کنند - و به دلیل چگالی آنها، اغلب صدا را به داخل اتاق منعکس می کنند نه اینکه صدا از آن طرف به طرف دیگر نفوذ کند. جذب اکو در اتاق و مسدود کردن یا کاهش صدا به دو روش بسیار متفاوت و با محصولات و رویکردهای متفاوت انجام می شود. شما نمی توانید با اسفنج آکواریوم بسازید

Image for post
Image for post

در اینجا یک تشبیه ساده وجود دارد که به مردم کمک می کند تا فیزیک صدا و نحوه عملکرد آن را درک کنند. تصور کنید در حال ساخت یک آکواریوم برای نگهداری آب هستید. آیا از پانل های شیشه ای یا اسفنج برای دیواره های مخزن استفاده می کنید؟ این به وضوح یک سوال مضحک است، اما تصویری از فیزیک ساده را ترسیم می کند که در اینجا کاربرد دارد. هنگامی که می خواهید آن را کنترل کنید، صدا بسیار شبیه به آب عمل می کند. اگر از اسفنج‌ها به عنوان دیوار استفاده می‌کردید، آب را جذب می‌کردند اما به سرعت اجازه می‌دادند همه آن به طرف دیگر نفوذ کند. شیشه و مهرهای خوب آب را مسدود کرده و در جای خود نگه می دارند. مواد آکوستیک ساخته شده از چیزهای نرم و لطیف مانند اسفنج ها جذب می شوند. مواد متراکم، سنگین و هواگیر مسدود خواهند شد. اینها اصول اولیه هستند. اکنون می توانید دوستان خود را با دانش جدید خود تحت تأثیر قرار دهید. بیایید بیشتر به ویژگی های عایق صدا در مقابل جذب صدا بپردازیم.

جذب صدا

گزینه های جذب صدا

در واقع، برخی از افراد یک اتاق ارزان قیمت را "عایق صدا" می کنند، حتی پتوهای متحرک را به دیوار آویزان می کنند تا یک پانل جذب کننده صدا را  ایجاد کنند. اگر به ظاهر حرفه ای تر یا کامل تر و همچنین عملکرد علاقه مند هستید، محصولات جاذب صدا فوق العاده ای در بازار وجود دارد.

  • پانل های آکوستیک پوشیده شده با پارچه – پانل های تزئینی و جاذب صدا برای هر فضایی که حفظ حریم خصوصی گفتار خوب یا درک گفتار مهم است.
  • پشم چوب - پانل های سیمانی الیاف چوب که قابل رنگ آمیزی و تزئینی هستند
  • پانل های فوم آکوستیک - روشی سنتی برای جذب اکو
  • حذف کننده اکو یا سلولز CFAB - سازگار با محیط زیست، "سبز" و بسیار مقرون به صرفه.
  • سیستم دیوار آکوستیک پارچه‌ای با ظاهری حرفه‌ای، کشش بالا، با اندازه‌های پانل تقریباً نامحدود.
  • پانل های صوتی ترکیبی عالی از زیبایی شناسی، عملکرد و هزینه.


گزینه های مسدود کردن صدا

تصور کنید در حال اتمام یک اتاق در زیرزمین خود هستید. شما گل میخ هایی را نصب کرده اید که دیوار را قاب می کند و به نقطه ای رسیده اید که آماده شیتروک هستید. شما تصمیم می گیرید که فوم "جعبه تخم مرغ" ضخیم 2 اینچی را روی گل میخ ها قرار دهید. به خاطر داشته باشید که این فوم تقریباً هیچ جرم و چگالی ندارد. سبک و نرم است و بیشتر هوا است. پس از نصب این ماده جذب صدا، به دوست خود می گویید که در طرف مقابل دیوار بایستد و شروع به صحبت کند. صرف نظر از نوع یا ضخامت فوم استفاده شده، شما قادر خواهید بود به وضوح صدای دوست خود را بشنوید که گویی هیچ دیواری در مقابل شما وجود ندارد. چرا؟ صدا در هوا حرکت می کند. از آنجایی که فوم بیشتر هوا است (سبک است - وزن بسیار کمی دارد)، صدا از آن عبور می کند. درست مثل آب که از میان اسفنج عبور می کند.

چه موادی می توانند یا مانع صدا شوند؟ 

محصولاتی که برای جلوگیری از ورود یا خروج صدا به فضا طراحی شده‌اند، تقریباً همیشه در داخل دیوار یافت می‌شوند یا بخشی از خود دیوار هستند. سه راه اساسی برای جلوگیری از صدا وجود دارد: اضافه کردن/افزایش جرم و چگالی (وزن) دیوار برای سنگین‌تر کردن آن، جدا کردن مجموعه دیوار (جایی که یک طرف دیوار به طرف دیگر برخورد نمی‌کند) یا ارتعاش را کاهش دهید.

حالا به جای فوم، این بار تصمیم می گیرید که استفاده از 9 لایه ورق 5/8 اینچی در دو طرف دیوار، گزینه بهتری است. نه لایه در داخل، نه لایه در خارج. دوباره دوستت را به طرف مقابل می فرستی و از او می خواهی شروع به صحبت کنند. من حاضرم شرط ببندم که شما نمی توانید خیلی از آنچه آنها می گویند بشنوید، زیرا حجم زیادی به دیوار اضافه کرده اید. اگر به دنبال اضافه کردن مواد مسدود کننده صدا به اتاق خود هستید، در اینجا چند محصول وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

ورقه عایق صدا پشم سنگ دیوار خشک کننده صدا که در ساخت مجموعه های دیواری STC بالا (کلاس انتقال صدا) استفاده می شود.
مانع وینیل بارگذاری شده انبوه (MLVB) - یک مانع صوتی ساخته شده از مواد مانع جرم لنگی با چگالی بالا برای کاهش انتقال نویز.


حدس زدید، من یک قیاس دیگر دارم! بیایید به ورزشگاه برویم. در حال حاضر در حال ساخت است زیرا آنها در حال اضافه کردن چند زمین جدید راکتبال هستند. بیایید آنها را بررسی کنیم. این اتاق از بتن ساخته شده است و از آنجایی که یک زمین راکتبال به اندازه استاندارد است، ابعاد آن 20 اینچ عرض x 40 اینچ طول x 20 اینچ است. ضخامت دیوارهای این اتاق دو فوت است. در اتاق دست می زنید و به نظر می رسد که پژواک برای همیشه ادامه دارد. بیایید اینجا کمی خوش بگذرانیم شما 100 توپ جدید فوق العاده فنری با رنگ های مختلف در دست دارید. (شما باید دست‌های خیلی بزرگی داشته باشید.) آنها را به هر طرف پرتاب می‌کنید و آن‌ها در همه جا در اتاق می‌پرند و می‌پرند. پس از چند دقیقه، آنها در نهایت جهش خود را متوقف می کنند و امیدواریم که شما به یاد داشته باشید که کلاه خود را بپوشید یا ممکن است با سردرد بزرگی روبرو شوید. حالا تصور کنید که مقداری فوم ضخیم 2 اینچی با خود آورده اید. دیوارها، سقف و کف را می چینی. پس از انجام این کار، شما همان 100 توپ فوق العاده فنری را پرتاب می کنید. این بار وقتی به دیوار، سقف و زمین برخورد می کنند، پرش نمی کنند. انرژی حاصل از توپ به داخل اتاق جذب شد، به طور خاص، فوم. یک موج صوتی در داخل این اتاق دقیقاً مانند آن توپ فوق‌العاده پرنده است. منعکس می شود یا از روی هر سطح سختی جهش می کند اما توسط یک سطح نرم جذب می شود.

اگر تا اینجا پیش رفتید، به شما تبریک می‌گویم که از طریق مثال‌های نسبتاً خام با من همراهی کردید. قصد من کمک به ترسیم یک تصویر بود. برای کمک به درک واضح تر تفاوت های کلی بین جذب و مسدود کردن صدا (عایق صدا). مطمئنم افراد زیادی وجود دارند که بیش از حد باهوش‌تر از من هستند و سرشان را تکان می‌دهند، زیرا من به جنبه فنی چیزها دست نزدم - توضیح طول موج و فرکانس و غیره. برایم مهم نیست. من سعی می کنم کارها را ساده کنم تا به آن افراد غیر فنی مبنایی بدهم تا شروع به آموزش در مورد مسائل مربوط به سر و صدا کنند.

البته، شما در حال حاضر به طور رسمی در آکوستیک متخصص نیستید. این یک شروع است. برای قدم بعدی، توصیه می‌کنم یک متخصص یا حداقل کسی را پیدا کنید که محصولات خاصی را که می‌توانید برای شرایط خاص خود استفاده کنید، می‌شناسد. صحبت با یک متخصص به شما کمک می کند تا نحوه حرکت صدا در اتاق خود را بهتر درک کنید. او همچنین به اندازه کافی در مورد محصولات می داند تا شما را در مسیر درست راهنمایی کند. بنابراین، قبل از صحبت با آن شخص، به این سؤالات پاسخ خواهم داد:
من می دانم که این یک لیست جامع نیست، بنابراین وقتی نظری را برای من بگذارید که چیزی را فراموش کرده ام، احساس بدی نخواهم کرد. در واقع من آن را تشویق می کنم. دانستن پاسخ تمام این سوالات به متخصص تمام مواردی را که برای تشخیص مشکل نویز نیاز دارد و راه حل های مفیدی ارائه می دهد، می دهد. صرف نظر از اندازه و شکل اتاق شما، ترکیبی عالی از مواد جاذب صدا و مسدود کننده صدا وجود دارد تا آن را به پناهگاهی عالی از صدا تبدیل کند. چه به صفحه عایق صوتی Soundbreak XP، پانل های جاذب صدا، گیره های عایق صدا یا ترکیبی از محصولات نیاز داشته باشید، صحبت با یک متخصص به شما کمک می کند تا در اولین بار انتخاب درستی داشته باشید.