روش های عایق صدای دیوار

عایق در دیوار بدون پوشش عایق پشم سنگ یک ماده عایق صوتی عالی است.
عایق در دیوار بدون پوشش عایق پشم سنگ یک ماده عایق صوتی عالی است.
عایق در دیوار بدون پوشش عایق پشم سنگ یک ماده عایق صوتی عالی است.

مگر اینکه یک ساختمان یا یک اتاق در یک ساختمان به طور خاص برای ساکت بودن ساخته شود، مشکل عایق صدا معمولاً تا زمانی که ساکنان شکایت نکنند مطرح نمی شود. عایق صدا در طول ساخت و ساز آسان تر از انجام آن بعد از عمل است، اما محصولاتی وجود دارند که به شما امکان می دهند بدون حذف دیوار خشک، عایق صوتی موثری اضافه کنید. استراتژی عایق صوتی بهینه به سطح کاهش نویزی که می‌خواهید برسید بستگی دارد، و این تا حدی به فرکانس منبع صدا بستگی دارد. مواد عایق صدا که مکالمات با صدای بلند را فیلتر می کنند ممکن است در برابر صداهای ترافیکی یا طبل بی اثر باشند.

اگر تنها چیزی که می خواهید این است که صدای همسایه هایتان را مسدود کنید تا بتوانید خواب خوبی داشته باشید، ممکن است بتوانید این کار را با نصب یک لایه اضافی از دیوار خشک مخصوص یا پرده های عایق صوتی آویزان انجام دهید. با این حال، اگر هدف شما ایجاد یک پیله برای عقب نشینی از دنیای پر سر و صدا است - یا ایجاد یک استودیوی ضبط - احتمالاً باید دیوار خشک را بردارید و موادی را به قاب اضافه کنید.

رتبه بندی انتقال صدا

اثربخشی مواد عایق صدا با رتبه بندی STC (کلاس انتقال صدا) آن اندازه گیری می شود. سازندگان این را در یک موقعیت آزمایشی تعیین می کنند که در آن یک سیگنال با شدت شناخته شده از یک اتاق از طریق یک مانع با ضخامت مشخص به اتاق دیگر منتقل می شود، جایی که شدت صدا در چندین فرکانس مختلف اندازه گیری می شود. اندازه‌گیری‌ها یک منحنی ایجاد می‌کنند، زیرا تلفات انتقال با فرکانس صدا متفاوت است. رتبه بندی STC یک مانع خاص با مقایسه منحنی با منحنی های مرجع استاندارد STC تعیین می شود.

برخی از مواد ممکن است صداهای آواز را فیلتر کنند اما به صداهای بم اجازه عبور می دهند.
برخی از مواد ممکن است صداهای آواز را فیلتر کنند اما به صداهای بم اجازه عبور می دهند.
برخی از مواد ممکن است صداهای آواز را فیلتر کنند اما به صداهای بم اجازه عبور می دهند.

در حالی که رتبه بندی STC یک ماده عایق ایده ای از توانایی عایق صدا آن را ارائه می دهد، اما تمام داستان را بیان نمی کند. شماره STC فقط فرکانس‌های کمتر از 125 هرتز را در نظر می‌گیرد و بسیاری از صداهایی که باعث شکایت می‌شوند، مانند صداهای ترافیکی و صداهای باس که از بلندگوهای قدرتمند می‌آیند، در فرکانس‌های کمتر از آن لرزش دارند. برخی از مواد در مسدود کردن صداهای فرکانس پایین بهتر از سایرین هستند، حتی اگر ممکن است رتبه بندی STD پایین تری داشته باشند. در پایان، ماهیت صدایی که می خواهید مسدود کنید، تعیین کننده اصلی ماده عایق است که باید استفاده کنید.

چهار استراتژی برای کاهش صدا

فیزیک انتقال صدا از طریق دیوار کمی پیچیده است، اما اساساً چهار روش برای کاهش آن و ایجاد محیطی آرام‌تر در اتاق وجود دارد.

جرم را افزایش دهید.

 صدا در یک ماده سبک راحت تر از مواد متراکم حرکت می کند. مواد سنگین مانند شیشه، بتن و فلز همگی مانع انتقال صدا می شوند. گاهی اوقات افزودن یک لایه اضافی از دیوار خشک به دیوار تنها کاری است که باید انجام دهید تا نویز را تا حدی راحت کاهش دهید.

ارتعاشات را جذب کنید.

 لایه ای از مواد جاذب صدا، صدا را در دیوار جذب می کند به همان روشی که بالش صدای فریاد ناامید کننده را در طول یک جلسه درمانی جذب می کند. عایق فایبر گلاس درجاتی از جذب صدا را فراهم می کند، اما بهترین جاذب صدا در دیوار، عایق پشم سنگ است که متراکم است و در عین حال به اندازه کافی متخلخل برای جذب ارتعاشات است.

ارتعاشات را خنثی کنید.

 مواد بسیار متراکم مانند وینیل بارگذاری شده با جرم (MLV) در برابر لرزش مقاومت می کنند، بنابراین وقتی امواج صوتی از آنها عبور می کنند، دامنه امواج کاهش می یابد. این مواد برای پوشاندن لوله ها و کانال های پر سروصدا در داخل دیوار موثر هستند. MLV به صورت رول عرضه می شود و می توانید آن را پشت دیوار خشک نصب کنید.

سیستم کانال ارتجاعی
سیستم کانال ارتجاعی
سیستم کانال ارتجاعی

پوشش دیوار را از قاب جدا کنید. 

صدا از دیوار عبور می کند زیرا مواد دیوار ارتعاشات را منتقل می کنند. اگر تخته دیواری را از قاب جدا کنید، صدا مسیر مستقیمی از طریق دیوار نخواهد داشت. یکی از روش‌های انجام این کار، اتصال کانال‌های فلزی انعطاف‌پذیر به ناودانی‌ها است که به دیوار خشک اجازه می‌دهد تا "شناور" شود و توانایی آن در انتقال امواج صوتی را کاهش دهد. یا می‌توانید دیوار را با ردیف‌های ناودانی پلکانی بسازید که به‌گونه‌ای چیده شده‌اند که دیوارپوش‌های دو طرف دیوار به ناودانی‌های مختلف متصل شوند.

 

عایق صدا در حین بازسازی

لایه هایی از مواد عایق صدا.

اگر با دیوارهای بدون پوشش یا دیوارهای ساختمانی از ابتدا کار می کنید، گزینه های عایق صوتی بیشتری خواهید داشت. شما می توانید یک روش جذب صدا، مانند نصب عایق پشم سنگ، را با یک روش جداسازی مانند کانال ارتجاعی یا ناودانی های تکان دهنده ترکیب کنید. اگر به کانال‌ها یا لوله‌های پر سر و صدا دسترسی دارید، می‌توانید قبل از نصب آن‌ها را با مواد ضد صدا مانندعایق الاستومری بپوشانید..

 هنگامی که دیوارها را می پوشانید، یک دیوار خشک دولایه نصب کنید، یا دیوار خشک عایق صدا را نصب کنید، که دارای یک هسته سنگین از فلز یا مواد دیگر برای اضافه کردن جرم اضافی است. به طور خلاصه، می توانید از هر چهار روش عایق صدا برای به دست آوردن حداکثر کاهش صدا استفاده کنید.

عایق صوتی پس از ساخت

بسیاری از مشکلات صوتی تنها پس از اتمام ساخت و ساز بوجود می آیند. همسایگان پر سر و صدا ممکن است در همسایگی نقل مکان کنند، یا یک پروژه مسکونی جدید ممکن است باعث افزایش سر و صدا در محله شود. هنگامی که انجام یک بازسازی کامل برای کاهش نویز غیرعملی است، نصب دیوار خشک جدید با پشتی از چسب جاذب نویز اغلب جایگزین مناسبی است. دیوار خشک جرم اضافی اضافه می کند و چسب دیواره خشک را از سطح دیوار جدا می کند در حالی که خود به عنوان یک جاذب صدا نیز عمل می کند. چسب سبز رایج ترین چسب جاذب صدا در بازار است.

یک لایه دیوار خشک 5/8 سانتی با یک بار چسب جاذب صدا در پشت آن می تواند STC 52 تولید کند که عایق صوتی خوبی محسوب می شود. صداهای بلند تولید شده توسط آلات موسیقی یا بلندگوها فقط صداهای ضعیف مجاور اتاقی با این سطح از عایق صدا هستند. احتمالاً مکالمات و صداهای سر و صدای ترافیک اصلا شنیده نخواهد شد.

روش های عایق صوتی آسان

فوم آکوستیک پشت چسبی

Image for post
Image for post

ب ا قرار دادن استراتژیک پانل های فوم می توانید انتقال نویز را از 25 تا 30 درصد کاهش دهند.
افرادی که به دنبال یک راه حل آسان عایق صدا هستند که شامل بازسازی کم یا بدون بازسازی هستند، گزینه های مختلفی دارند.

پانل های فوم آکوستیک

 پانل های فوم لاستیکی سبک وزن می توانند به طور قابل توجهی انتقال صدا را از طریق دیوار کاهش دهند. این پانل ها دارای چسب موقت یا دائمی هستند و به راحتی نصب می شوند، اما دارای معایبی هستند. آنها تزئینی نیستند و زمانی که در اتاقی که منبع صدا در آن قرار دارد نصب می شوند بهترین کار را دارند. با این حال، آنها می توانند به سرعت کمک های اضطراری ارائه دهند.

پرده های عایق صدا 

اگر نمی خواهید فوم را به دیوارهای خود بچسبانید، می توانید به جای آن پرده ها را آویزان کنید. تنها چیزی که نیاز دارید این است که یک میله روی دیوار نصب کنید تا آنها را از آن آویزان کنید. می‌توانید با پرده‌های معمولی محافظت صوتی داشته باشید، اما پرده‌های آکوستیک که از پشم مقاوم در برابر آتش یا مواد دیگر ساخته شده‌اند، صدای بیشتری را نسبت به پرده‌های معمولی جذب می‌کنند و همچنین عایق حرارتی هستند.

پارتیشن های آکوستیک 

شاید شما نمی خواهید چیزی به دیوارهای خود بچسبانید. در این صورت، پارتیشن‌های صوتی ممکن است از همسایه‌های پر سر و صدا یا صداهای ترافیک به شما تسکین دهند. برخی از این واحدهای مستقل دارای ضریب کاهش نویز (NRC) 1.0 هستند، که به این معنی است که تمام صدای فرود را جذب می کنند. از آنجایی که آنها کل دیوار را نمی پوشانند، همچنان سر و صدا خواهید شنید، اما در سطح کمتری.

یک قفسه کتاب 

پوشاندن یک دیوار پر سر و صدا با یک قفسه کتاب و پر کردن آن با کتاب می تواند راه موثری برای مسدود کردن صداها از آن دیوار باشد. ممکن است ساخت یک قفسه کتاب راحت تر از نصب دیوار خشک جدید باشد و اگر روی قفسه کتاب را با پارچه های آکوستیک بپوشانید، متوجه کاهش قابل توجه نویز در اتاق خواهید شد.