درب های داخلی عایق صدا: آنچه قبل از خرید باید بدانید

درب چوبی کشویی عایق صدا
درب چوبی کشویی عایق صدا
درب چوبی کشویی عایق صدا 


صدا اغلب یک مشکل عمده در خانه‌ها و آپارتمان‌ها ست. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که صدای ماشین چمن زنی و ترافیک به داخل خانه شما منتقل نمی شود، ممکن است مشکلات صدای داخل خانه داشته باشید. موسیقی یا ویدیوهای یک اتاق ممکن است افراد اتاق های همسایه را آزار دهد. مکالمه در آشپزخانه ممکن است باعث ایجاد مزاحمت برای افرادی شود که سعی در خواب دارند. و حتی لوازم خانگی ما - ماشین ظرفشویی، یخچال، ماشین لباسشویی و خشک کن - می توانند در سراسر خانه منتقل شوند.

برای کاهش انتقال صدا در فضاهای داخلی خانه می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. اما یکی از روش های عایق صدا که اغلب نادیده گرفته می شود نیز یکی از ساده ترین آنهاست: خرید نوع مناسب درب ضد صدا است. برای بسیاری از صاحبان خانه، جایگزینی درهای ورودی داخلی توخالی استاندارد با درهای جامد اولین قدم برای خانه ای آرام تر است.

مبانی انتقال صدا در خانه

مشکل صدا در یک خانه می تواند ذهنی و گاهی مملو از احساسات باشد. برای سنجش عینی موضوع، به معیارهایی نیاز دارید.

رتبه‌بندی‌های کلاس انتقال صدا (STC) معیاری از عملکرد صوتی یک در، دیوار یا سایر مواد خانگی را تعیین می‌کنند. مقادیر بالاتر STC نشان دهنده توانایی بهتر در مقاومت در برابر انتقال صدا است.

رتبه بندی های متداول STC:

  • STC 25: گفتار عادی را می توان به وضوح درک کرد
  • STC 30: گفتار بلند را می توان فهمید. گفتار عادی شنیده می شود اما درک نمی شود
  • STC 35: گفتار بلند قابل شنیدن است اما قابل درک نیست
  • STC 41: صحبت با صدای بلند مانند یک زمزمه به نظر می رسد
  • STC 45: صدای بلند به سختی قابل شنیدن است
  • STC 50: آلات موسیقی بلند به سختی شنیده می شود

رتبه بندی STC برای درها و دیوارها

اگر دیوارهای داخلی به اندازه کافی مانعی ضعیف در برابر صدا در داخل خانه هستند، هر گونه نفوذ به دیوار تنها باعث انتقال صدا می شود. درها یک حلقه ضعیف هستند و درهای توخالی ضعیف ترین در بین انواع درهای داخلی هستند.

رتبه بندی STC عناصر خانه 

20 تا 25:  اکثر درهای داخلی توخالی
30 : درب جامد، هسته تخته خرده چوب
33 : دیوار داخلی استاندارد با دیوار خشک 1/2 اینچی در دو طرف و 3-1/2 اینچ فضای هوایی
39 :  دیوار داخلی با دیوار خشک 1/2 اینچی در دو طرف و 3-1/2 اینچ فضای پر شده با عایق پشم سنگ 
45 : دو لایه دیوار خشک 1/2 اینچی در دو طرف (در مجموع چهار لایه دیوار خشک)، با 3-1/2 اینچ فضای پر شده با عایق
درب دال 55 تا 60 جامد

چرا درها یک عامل مهم عایق صدا هستند؟

انتقال صدا اغلب به این دلیل اتفاق می افتد که دیوار خشک روی دیوارها و سقف ها بسیار نازک است. اما درهای داخلی فضای دیوار بسیار بیشتری را نسبت به آنچه که در ابتدا تصور می کنید تشکیل می دهند.

اگر دیوار مجاور یک منطقه پر سر و صدا 80 فوت مربع را شامل می شود، آنگاه درب نزدیک به 20 درصد از آن منطقه را نشان می دهد. در مورد انتقال صدا، خود در اغلب نقطه ضعف دیوار را نشان می دهد، به خصوص اگر درب توخالی باشد، همانطور که در اکثر ساخت و سازهای خانه جدید استاندارد همین است.

همانطور که اعداد STC نشان می‌دهند، می‌توانید عایق صوتی هر دیواری را به سادگی با جایگزینی درب توخالی استاندارد، که معمولاً با مواد عایق صدا پر می‌شود، با یک درب چوبی جامد بهبود بخشید.

اگر کار دیگری انجام ندهید، تعویض درب به تنهایی انتقال صدا را از یک اتاق به اتاق دیگر تا حد زیادی کاهش می دهد. اگر با افزودن دو لایه دیوار خشک در هر دو طرف دیوار مشترک عایق بندی شده، به علاوه افزودن مواد نرم مانند موکت دیوار به دیوار، رانر یا فرش های سطحی بیشتر جلو بروید، می توانید بیشتر صدا را از بین ببرید.

لمسه کوبی درب داخلی جهت عایق صدا

قبل از هر اقدامی دیگری، این نوع دربها به طور یکپارچه جایگزین درب‌های هسته‌ای توخالی شما می‌شود و در عین حال امتیاز STC بین 27 تا 30 را به شما می‌دهد. ظاهر شبیه به درب‌های قدیمی است. درب اما عملکرد تا حد زیادی بهبود خواهد یافت.
معمولا در این دربها از عایق های سنگین صنعتی مانند پشم سنگ یا پشم سرامیک استفاده می شود تا عملکرد عایق صدایی بسیار بالایی را برای شما ایجاد کند. 

 

Image for post
Image for post

تعویض درب برای عایق صدا

تعویض درب معمولاً یک موضوع نسبتاً آسان است زیرا درب های کارخانه ای که در اکثر ساخت و سازهای خانه یافت می شوند از ابعاد استاندارد استفاده می کنند و اغلب موقعیت های یکسانی برای لولاها و مجموعه قفل دارند. در بسیاری از موارد، این کار می تواند به سادگی برداشتن درب قدیمی از لولاها و قرار دادن درب هسته جامد جدید روی همان صفحه لولا که قبلاً به درب متصل شده است باشد.

توجه داشته باشید که دربهای آکوستیک به طور قابل توجهی سنگین تر از درهای توخالی هستند و ممکن است برای تحمل وزن لازم باشد لولاها را با پیچ های بلندتر و محکم تر تقویت کنید.

اگر نمی توانید یک درب چوبی آکوستیک با همان ابعاد یا با همان لولا پیدا کنید بعد از قرار دادن ست قفل، ممکن است مجبور شوید لولاهای جدید و صفحه ضربه‌ای را در پایه‌های درب برش دهید. کمی پیرایش درب برای قرار گرفتن درب با اندازه های عجیب و غریب ضروری است، همانطور که گاهی اوقات در خانه های قدیمی تر اتفاق می افتد. این کار می‌تواند کار دقیقی داشته باشد و ممکن است برای یک صنعتگر حرفه‌ای که با چنین کارهایی آشنایی دارد، کار مناسبی باشد.

از آنجایی که اصلاح سفارشی درب جایگزین می‌تواند کار آزاردهنده‌ای باشد، برخی از صاحبان خانه‌ها ترجیح می‌دهند قبل از نصب یک درب جدید از قبل آویزان شده، تمام تزئینات درب، به‌علاوه کل در و چارچوب تا گل میخ‌ها را جدا کنند.

درهای پیش ساخته قبلاً روی لولاها نصب شده و در یک قاب نصب شده اند. برای نصب نیاز به بلغزاندن واحد در و قاب به داخل دهانه ناهموار، براق کردن و میخ زدن آن در محل، و سپس تعویض قالب‌های تزئینی درب است.