آیا رنگ عایق صدا درکاهش صدا موثر است؟

رنگ عایق صدا
رنگ عایق صدا
 رنگ عایق صدا 

آیا در مورد رنگ ضد صدا چیزی نشنیده اید؟ این نوع رنگ بسیار ضخیم است که حدود 72 ساعت طول می کشد تا کاملا خشک شود. وقتی افراد کلمات عایق صدا و رنگ آمیزی را با هم می شنوند، احتمالاً فکر می‌کنند که دعای عایق صوتی آنها مستجاب شده است، زیرا ممکن است رنگی وجود داشته باشد که مانع از انتقال صدا بین اتاق ها شود.

متأسفانه اینطور نیست و رنگ عایق صدا در واقع عایق صدا نیست. در مقالات قبلی ما به این موضوع اشاره کردیم، اما بررسی سریع تفاوت بین مواد عایق صدا (همچنین به عنوان مسدود کننده صدا شناخته می شود) و مواد جاذب صدا را انجام خواهیم داد.

آیا رنگ ضد صدا برای مسدود کردن صدا بهتر است یا جذب صدا؟

مواد مسدود کننده صدا متراکم هستند و از انتقال نویز بین فضاهای مختلف جلوگیری می کنند. به عنوان مثال، بسیاری از هتل‌ها با استفاده از غشای دیواری عایق صدا بین اتاق های مهمان ساخته شده اند تا مهمانان نتوانند صدای تماشای تلویزیون یا صحبت همسایگان خود را بشنوند. در این حالت غشاء به گل میخ ها متصل می شود و سپس با دیوار خشک پوشانده می‌شود. با جدا کردن مواد سفت و سخت و افزودن یک محصول متراکم با جرم، آنها می توانند دیوارهای اتاق مهمان هتل را عایق صدا کنند.

اما مواد جاذب صدا متخلخل هستند و نمی توانند انتقال صدا را بین فضاها متوقف کنند. محصولات جذب صدا برای حذف پژواک و طنین در یک فضا کار می کنند تا به وضوح و حجم گفتار کمک کنند. به طور معمول، پانل های جذب صدا در رستوران ها، باشگاه ها، اتاق های کنفرانس یا هر مکان دیگری که درک گفتار حیاتی است نصب می شود.

رنگ و پانل های آکوستیک برای دیوارها

پانل های دیواری آکوستیک، چه از فایبرگلاس یا فوم ساخته شده باشند، راه حل های بسیار موثرتری برای کاهش اکو نسبت به رنگ آکوستیک هستند. اگرچه هر دو را می توان با هم برای کیفیت صدای برتر در یک استودیوی ضبط استفاده کرد، پانل های آکوستیک بیشتر کار را انجام می دهند.
بنابراین رنگ ضد صدا در چه ظرفیتی کار می کند؟ این رنگ آکوستیک برای جذب صدا کار می کند، اما صدا را مسدود نمی‌کند. واقعا هیچ رنگی وجود ندارد که بتواند صدا را قطع کند، مهم نیست چقدر ضخیم باشد. اگر جرم واقعی مانند لایه دیگری از دیوار خشک یا غشای عایق صدا اضافه نمی کنید، پس دیوار را عایق صدا نمی کنید.

کاربردهای صحیح رنگ آکوستیک

اکنون می‌توانیم به موقعیت‌هایی بپردازیم که در آن رنگ ضد صدا مفید است:

  • کنترل اکو در اتاق هایی با فرش یا مبلمان محدود
  • کنترل طنین اضافی (به همراه پانل ها) در یک استودیوی ضبط خانگی
  • کاهش صدا در یک اتاق با کاهش پژواک و ریورب
  • به طور مشابه، پانل های جذب صدا و سایر مواد با ضریب کاهش نویز (NRC) به جذب صدا کمک می کنند.

استفاده نادرست از رنگ آکوستیک

اینها موقعیت هایی هستند که در آنها رنگ عایق صدا تأثیر کمی دارد یا هیچ تأثیری ندارد:

  • مسدود کردن انتقال صدا بین اتاق های مجاور
  • مسدود کردن سر و صدای یک همسایه با صدای بلند
  • مسدود کردن صدایی که از یک درب می‌آید
  • کاهش صدای پا از کف بالا

علم پشت رنگ

بسیاری از این برندهای رنگ "ضد صدا" آنچه را که آنها ترماسل می نامند با رنگدانه های موجود در رنگ مخلوط شده اند. هنگامی که صدای صدا به ترمسل ها برخورد می کند، آنها مانند ضربه های دوچرخه عمل می کنند و ضربه صدا را جذب می کنند، بنابراین اکو را کاهش می دهند. حتی با وجود تمام این اطلاعات در مورد رنگ ضد صدا، واقعاً بهترین گزینه برای جذب صدا نیست.

مواد عایق صدا برای دیوار عایق صدا

عایق صدا یک دیوار با مواد عایق صدا، مقرون به صرفه ترین راه برای دستیابی به بهترین هدف است. محصولاتی مانند رنگ آکوستیک هیچ تاثیری بر میزان صدایی که دیوار مسدود می‌کند نخواهد داشت.
دلیل اینکه این رنگ‌های آکوستیک واقعاً نمی‌توانند صدا را مسدود کنند این است که از روی دیوار خشک موجود عبور می‌کنند.

ما خیلی عمیق به علم پشت جداسازی نخواهیم رفت، اما اساساً صدا همچنان می تواند به راحتی از مواد سفت و سختی که در حال لمس هستند عبور کند. بنابراین، هنگامی که صدا از یک دیوار عبور می کند، ابتدا به دیوار خشک برخورد می کند، سپس از طریق ناودانی ها حرکت می کند و از طرف دیگر خارج می شود. به همین دلیل است که استفاده از یک لایه غشای عایق صدا بسیار مؤثرتر از یک لایه اضافی از دیوار خشک است، اتصالی را می شکند که به صدا اجازه می دهد به راحتی حرکت کند.

نتیجه استفاده از رنگ ضد صدا برای دیوارها

به طور کلی، بسته به بودجه و مشکلات صوتی شما، رنگ آکوستیک نمی تواند راه حل مناسبی برای شما باشد. به یاد داشته باشید، انتظار نداشته باشید که هر گونه سر و صدایی را مسدود کند، بنابراین اگر همسایگان پر سر و صدا دارید، صدایی را که از  می شنوید کاهش نمی دهد. اما با این حال به جذب صدا کمک می کند، اگر این مشکل شماست، باید به شدت پانل های دیواری را در نظر بگیرید