فناوری و اطلاعات

کمبود جهانی تراشه باعث ویرانی چندین صنعت می شود

نیمه هادی ها یک جزء کلیدی در همه چیز هستند، از لوازم الکترونیکی مصرفی و لوازم خانگی گرفته تا خودروها و سیستم های فناوری اطلاعات. کمبود جهانی تراشه که از سال 2020 آغاز شد و تا سال جاری ادامه یافت، طیف گسترده ای از صنایع و شرکت ها را تحت تاثیر قرار داده است.

چرا کمبود؟ با فراگیر شدن همه‌گیری COVID-19، برخی از تأسیسات تولید تراشه تعطیل شدند. جنگ تجاری رئیس جمهور سابق ترامپ با چین، شرکت ها را از تولید تراشه در آنجا منع کرد. و با وجود ریزپردازنده‌هایی که در بسیاری از محصولات ساخته می‌شوند، حتی زمانی که شرکت‌های نیمه‌رسانا برای ظرفیت تولیدکنندگان قراردادی مانند TSMC تایوان رقابت می‌کنند، تقاضا افزایش یافته است.

کمبود به سازندگان سیستم و دستگاه های فناوری اطلاعات و شرکای کانالی که محصولات خود را می فروشند ضربه زده است. طبق گزارش CNBC، طی یک تماس اخیر درآمدی، مدیران اپل هشدار دادند که کمبود تراشه می‌تواند فروش آیفون و آی‌پد را در سه ماهه سپتامبر محدود کند: تیم کوک، مدیر عامل شرکت، گفت بیشترین کمبودها در تراشه‌هایی برای عملکردهای معمولی مانند روشن کردن نمایشگرهای موبایل و رمزگشایی صدا بوده است. .

در ماه جولای، اینتل هشدار داد که کمبود عرضه تراشه برای چندین فصل ادامه خواهد داشت و کمبود CPU برای رایانه های شخصی در سه ماهه سوم بدتر می شود. این غول نیمه هادی گفت ممکن است یک تا دو سال طول بکشد تا صنعت بتواند به طور کامل تقاضا را جبران کند. اما اینتل همچنین گفت که برخی از هزینه های افزایش یافته ای که این شرکت در زنجیره تامین خود مشاهده می کند به شرکا و مشتریان منتقل نمی کند.

در ماه فوریه، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، دستور اجرایی برای بررسی زنجیره های تامین صنعت نیمه هادی و فناوری های IT صادر کرد. در ماه ژوئن، سنای ایالات متحده هزینه 52 میلیارد دلاری را برای تولید و تحقیقات نیمه هادی داخلی تصویب کرد