ازمون یوس


ازمون یوس

، آزمون ورودی دانشگاه‌­های ترکیه است. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقاطع کاردانی و کارشناسی در این آزمون شرکت می­‌کنند و سالانه در یک بازه زمانی مشخص برگزار می­‌شود. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌­های ترکیه می‌­توانند از طریق شرکت و کسب نمره قبولی در ازمون یوس مجوز ورود به دانشگاه‌های این کشور را کسب کنند.

آزمون یوس مرکزی (TR-YOS)

از سال 2010 آزمون ورودی دانشگاه‌­های ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی، آزمون YOS و SAT بوده ­است. وزارت آموزش ترکیه با انتشار اطلاعیه‌­ای در نوامبر 2021 اعلام کرد؛ علاوه بر آزمون یوس، پذیرش دانشجویان بین‌المللی در قالب آزمون یوس مرکزی یا آزمون TR-YOS نیز انجام می‌شود. در حال حاضر تعداد زیادی از دانشگاه­‌های ترکیه از طریق آزمون یوس متمرکز اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند.

آزمون یوس برای چه رشته هایی است؟

قبولی در ازمون YOS امکان تحصیل در رشته­‌هایی نظیر پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و رشته‌های فنی مهندسی از جمله معماری، را در مقاطع کاردانی و کارشناسی فراهم می­‌کند. لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه های هنر در ترکیه برای پذیرفتن دانشجویان از آنان آزمون استعداد نیز به عمل می آورند. همچنین اگر قصد تحصیل در رشته های نظامی در این کشور را دارید لازم است از سایت دانشگاه مربوطه بازدید کنید و از شرایط خاص آن ها برای پذیرش دانشجو مطلع شوید.

پذیرفته شدگان آزمون یوس می توانند در دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه تحصیل کنند.

مواد آزمون یوس (YӦS)

آزمون یوس غالبا شامل ۸۰ سوال است. حدودا ۴۵ سوال این آزمون به سوالات هوش شامل سوالات مهارت عمومی و سوالات هوش اختصاص دارند و ۳۵ سوال دیگر آزمون دانش ریاضی و هندسه افراد را می سنجند. تعداد سوال ها می تواند برای هر دانشگاه مقداری متفاوت باشد.

اما برای شرکت در آزمون یوس و تحصیل در دانشگاه های ترکیه به چه زبان هایی نیازمندیم؟!

دفترچه سوالات آزمون یوس عموما با زبان های انگلیسی و ترکی به چاپ می رسند و هر داوطلب به هنگام ثبت نام در آزمون˓ زبان مورد نظر خود را برای پاسخ دادن به سوالات انتخاب می کند. ممکن است برخی از دانشگاه ها دفاتر آزمون را به زبان های دیگری علاوه بر ترکی و انگلیسی به زبان‌های روسی، آلمانی، فرانسوی و عربی نیز چاپ کنند.

پس از پذیرفته شدن در آزمون در صورتی که قصد تحصیل به زبان ترکی دارید دانش زبان ترکی شما نیز حائز اهمیت خواهد بود و در صورتی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارید˓ دانش زبان انگلیسی شما تعیین کننده خواهد بود.

در برخی از دانشگاه های ترکیه نیز ممکن است مطالب به زبانی جز زبان ترکی و انگلیسی تدریس شوند. برای اطلاع دقیق از این مورد و همچنین برنامه دانشگاه ها برای تدریس آن زبان خاص به مبتدیان و دانشجویان ورودی جدید قبل از ثبت نام حتما از سایت دانشگاه انتخابی خود بازدید کنید.