آزمون یوس 2024


آزمون یوس 2024
از سال 2010 آزمون ورودی دانشگاه‌­های ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی، آزمون YOS و SAT بوده ­است. وزارت آموزش ترکیه با انتشار اطلاعیه‌­ای در نوامبر 2021 اعلام کرد؛ علاوه بر آزمون یوس، پذیرش دانشجویان بین‌المللی در قالب آزمون یوس مرکزی یا آزمون TR-YOS نیز انجام می‌شود. در حال حاضر تعداد زیادی از دانشگاه­‌های ترکیه از طریق آزمون یوس متمرکز اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند.

آزمون یوس برای چه رشته هایی است؟
قبولی در ازمون YOS امکان تحصیل در رشته­‌هایی نظیر پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و رشته‌های فنی مهندسی از جمله معماری، را در مقاطع کاردانی و کارشناسی فراهم می­‌کند. لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه های هنر در ترکیه برای پذیرفتن دانشجویان از آنان آزمون استعداد نیز به عمل می آورند. همچنین اگر قصد تحصیل در رشته های نظامی در این کشور را دارید لازم است از سایت دانشگاه مربوطه بازدید کنید و از شرایط خاص آن ها برای پذیرش دانشجو مطلع شوید.

پذیرفته شدگان آزمون یوس می توانند در دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه تحصیل کنند.

مواد آزمون یوس (YӦS)
آزمون یوس

 

 غالبا شامل ۸۰ سوال است. حدودا ۴۵ سوال این آزمون به سوالات هوش شامل سوالات مهارت عمومی و سوالات هوش اختصاص دارند و ۳۵ سوال دیگر آزمون دانش ریاضی و هندسه افراد را می سنجند. تعداد سوال ها می تواند برای هر دانشگاه مقداری متفاوت باشد.

اما برای شرکت در آزمون یوس و تحصیل در دانشگاه های ترکیه به چه زبان هایی نیازمندیم؟!

دفترچه سوالات آزمون یوس عموما با زبان های انگلیسی و ترکی به چاپ می رسند و هر داوطلب به هنگام ثبت نام در آزمون˓ زبان مورد نظر خود را برای پاسخ دادن به سوالات انتخاب می کند. ممکن است برخی از دانشگاه ها دفاتر آزمون را به زبان های دیگری علاوه بر ترکی و انگلیسی به زبان‌های روسی، آلمانی، فرانسوی و عربی نیز چاپ کنند.

پس از پذیرفته شدن در آزمون در صورتی که قصد تحصیل به زبان ترکی دارید دانش زبان ترکی شما نیز حائز اهمیت خواهد بود و در صورتی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارید˓ دانش زبان انگلیسی شما تعیین کننده خواهد بود.

در برخی از دانشگاه های ترکیه نیز ممکن است مطالب به زبانی جز زبان ترکی و انگلیسی تدریس شوند. برای اطلاع دقیق از این مورد و همچنین برنامه دانشگاه ها برای تدریس آن زبان خاص به مبتدیان و دانشجویان ورودی جدید قبل از ثبت نام حتما از سایت دانشگاه انتخابی خود بازدید کنید.

ملزومات-شرکت-در-آزمون-یوس-(YӦS)

ملزومات شرکت در آزمون یوس (YӦS)

به منظور شرکت در آزمون یوس داوطلبان می بایست مدرک دیپلم داشته باشند و یا دانشجوی سال آخر دبیرستان باشند. معدل دیپلم افراد تاثیری در قبولی آنان در آزمون یوس نخواهد داشت و صرفا لازمه شرکت آنان در این آزمون است اما بدیهی است افرادی که در دوران تحصیل نمرات بالایی کسب کرده اند از دانش بالاتری نیز برخوردار هستند و احتمال موفقیت بیشتری دارند. این آزمون توسط دانشگاه های ترکیه برگزار و نتیجه آزمون توسط دانشگاه های منظور اعلام خواهد شد. 

ثبت نام آزمون یوس

به طور کلی ثبت نام در آزمون YOS در دو مرحله انجام می­شود.

1. رزرو آزمون یوس

ورود به سایت دانشگاه مورد نظر

تکمیل فرم پیش ثبت نام

بارگزاری تصویر پاسپورت

تایید ایمیل و ایجاد حساب کاربری

توجه داشته باشید که در صورتی که ثبت نام در ازمون یوس را دیرتر از تاریخ مقرر شده توسط دانشگاه و در بازه­ فرجه­ دوم ثبت نام انجام دهید مشمول افزایش هزینه خواهید شد.

2. ثبت نام قطعی در آزمون یوس

دریافت ایمیل ثبت نام از دانشگاه مورد نظر

مشخص شدن محل برگزاری آزمون

پرداخت هزینه آزمون YOS

تاییدیه ثبت نام

در نظر داشته باشید که شرکت در آزمون یوس چند دانشگاه بلامانع است.

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون یوس

مدارک لازم برای ثبت نام

اصل و ترجمه پاسپورت متقاضیپ

اصل و ترجمه دیپلم متقاضی در صورت پایان تحصیل

اصل و ترجمه مدرک پیش دانشگاهی برای فارغ التحصیلان نظام قدیم

اصل و ترجمه ریز نمرات دوره متوسطه

گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش آموزان سال آخر

نمره قبولی آزمون یوس

آزمون TR-YOS از 500 نمره بارم بندی شده‌­است؛ داوطلبانی که نمره‌­ای کمتر از 100 در آزمون یوس متمرکز دریافت کنند، اجازه­‌ی انتخاب رشته نخواهند داشت.

آزمون YOS که در برخی دانشگاه­‌ها به صورت مجزا برگزار می­‌شود. از 100 نمره بارم‌ بندی شده­‌ است. که نمره قبولی به دانشگاه و رشته­ مورد نظر شما بستگی دارد.