مراحل ازدواج در ترکیه

اگر خواهان ازدواج در ترکیه هستید؛ باید با قوانین و نکات مهم در این خصوص آشنا شوید تا ازدواج شما به رسمیت شناخته شود. زیرا کشور ترکیه فقط ازدواجی که به صورت قانونی ثبت شود را به رسمیت می شناسد. برای عقد در ترکیه محدودیتی وجود ندارد و می توانید با هر نوع تابعیتی که دارید در دفاتر ازدواج شهرداری این کشور ازدواج نمایید.

 

مزیت عقد در کشور ترکیه این است که علاوه بر دریافت سند رسمی عقد نامه کشور ترکیه، ازدواج بین المللی نیز محسوب می شود و در اکثر کشورها قابل قبول است.

 

Image for post
Image for post

 

 

سن ازدواج در ترکیه

مهم ترین موضوعی که در زمینه ازدواج کردن در کشور ترکیه باید رعایت نمایید این است که سن قانونی ازدواج در ترکیه، 18 سال می باشد و برای آنکه افراد بتوانند زیر این سن ازدواج کنند، نیازمند داشتن اجازه قانونی از والدین و یا قَیم خود هستند.

 

اما به طور کلی، ازدواج زیر 18 سال، به معنای کودک آزاری بوده و مجازات سنگینی را برای اینگونه از افراد به همراه دارد.

 

ممنوعات ازدواج در ترکیه

ازدواج بین افراد نزدیک خانواده مانند خواهر و برادر و… نباید انجام شود. همچنین در این کشور چند همسری ممنوع بوده و باید هر دو فرد مجرد بوده و یا از همسر سابق شان به صورت قانونی جدا شده باشند.

 

علاوه بر آن، افرادی که طلاق گرفته اند تا 300 روز حق ازدواج مجدد را ندارند. البته با داشتن گواهی عدم بارداری می توانند زودتر از 300 روز ازدواج نمایند.

 

مدارک مورد نیاز برای ازدواج در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای ازدواج در ترکیه

اگر 2 فرد خارجی با ملیت یکسان بخواهند در کشور ترکیه ازدواج نمایند؛ باید گذرنامه و ترجمه آن را همراه داشته باشند. دقت کنید که نباید تاریخ انقضا گذرنامه ها گذشته باشد.

 

از دیگر موارد مهم برای ثبت ازدواج در ترکیه، داشتن گواهی سلامت می باشد و علاوه بر آن باید گواهی جواز ازدواج را نیز دریافت نمایید.

 

همچنین اگر قبلا ازدواج کرده اید، برگه طلاق نیز باید همراه خود داشته باشد. 2 نفر شاهد و در صورتی که به زبان ترکی مسلط نیستید؛ وجود مترجم جزء الزامات عقد در ترکیه می باشد.

 

ازدواج در ترکیه برای ایرانیان

یکی از راه های اخد اقامت ترکیه ، ازدواج با فردی است که تابعیت ترک دارد. البته دقت کنید که هیچگاه اقدام به ازدواج صوری و نمایشی برای دریافت اقامت نکنید. زیرا دولت ترکیه متوجه این موضوع شده و دچار مشکلات زیادی خواهید شد.

 

برای این منظور بعد از ازدواج، به مدت 3 سال شما تحت نظر دولت هستید و بعد از گذشت این مدت در صورتی که حسن نیت شما به ماموران دولت اثبات شده و از صوری نبودن ازدواج مطمئن شوند؛ اگر مواردی مانند عدم داشتن سو پیشینه و یا خطر برای امنیت عمومی ترکیه نداشته باشید به شما اقامت دائم ترکیه و پس از آن پاسپورت ترکیه اعطا می شود.

 

برای خواندن ادامه مطلب روی لینک زیر کلیک کنید