چگونه اقامت ترکیه بگیریم؟


امروزه بسیاری از مردم، به دنبال یافتن راه­های مهاجرت و گرفتن اقامت و پاسپورت دوم هستند. یکی از مقاصدی که به دلیل تشابه فرهنگی و نزدیکی به کشور عزیزمان مورد توجه بسیاری از هموطنان عزیزمان قرار گرفته؛ کشور زیبای ترکیه می­باشد. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات مفید در مورد  مناسب­ترین، ارزان­ترین و بهترین روش دریافت اقامت در ترکیه هستید، این بلاگ مختص شما است.  اما قبل از هر چیزی لازم است تا با مفاهیم بنیادی از جمله ویزای ترکیه و تفاوت آن با اقامت این کشور آشنا شوید، پس با ما همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تمدید اقامت ترکیه در شرایط کرونا را بخوانید

ویزای ترکیه چیست؟

در حقیقت، ویزا مجوزی است که با اخذ آن شما اجازه­ ورود به خاک یک کشور را خواهید داشت. از آن­جا که کشور ترکیه دارای روابط دوستانه‌ای با ایران است لذا هموطنان ما  می­توانند بدون نیاز به اخذ ویزای ترکیه وارد خاک این کشور شوند و نهایتا به مدت ۹۰ روز در این کشور اقامت توریستی داشته باشند، اما اگر هدف شما از سفر به این کشور، تحصیل و یا کار است لازم است تا برای ویزای تحصیلی یا کاری اقدام نمایید.

اقامت ترکیه به چه صورت است؟

دریافت ویزای ترکیه  بدین معنا است که شما اقامت ترکیه را اخذ نموده­اید؛ که این اقامت، انواع مختلفی دارد؛ مثلا اگر بدون ویزا به این کشور سفر کرده باشید، اقامت شما حداکثر ۹۰ روز اعتبار دارد. اما اگر با انواع دیگر ویزا وارد کشور ترکیه شده باشید، اجازه­ ی اقامت در این کشور را به مدت طولانی­تری خواهید د اشت. به اقامت هایی که مدت محدودی دارند (مثلا یکسال) اقامت موقت ترکیه  و به مجوزی که طبق آن می‌توانید برای مدت  نامحدودی در این کشور اقامت گزینید، اقامت دائم ترکیه می‌گویند.

پاسپورت ترکیه به چه کسانی تعلق می­گیرد؟

هر یک از افراد، تحت شرایط خاصی که در ادامه به آن­ها اشاره خواهیم کرد، می­توانند حق شهروندی و پاسپورت ترکیه را اخذ نمایند. این افراد در صورت گرفتن پاسپورت ترک، تابعیت کشور ترکیه را دارا خواهند شد و همانند یک شهروند عادی کشور ترکیه از کلیه­ی حقوق شهروندی برخوردار خواهند شد.

چرا اقامت ترکیه خوب است؟

کشور ترکیه یکی از موفق­ترین کشورها در زمینه­ی جذب توریست می­باشد و با جذب ۳۰ میلیون گردشگر در سال، در رتبه­ی ششم مقاصد گردشگری در سطح جهان قرار دارد. موقعیت جغرافیایی خاص و قرار گرفتن بخشی از خاک این کشور در اروپا و آسیا، آب و هوای متنوع و امکانات مختلف جهت جذب توریست، این کشور را به یکی از محبوب ترین و جذاب­ترین مقاصد گردشگری در دنیا تبدیل کرده است.

مجاورت و همسایگی این کشور با ایران و شباهت های فرهنگی و آب و هوایی ترکیه با کشور ما باعث شده تا تعداد زیادی از ایرانیان، این کشور را به عنوان مقصد گردشگری، کاری و یا برای زندگی انتخاب نمایند.

انواع روش­های اخذ اقامت ترکیه کدامند؟

همان­طور که در بالا اشاره شد؛ مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت این کشور از  دو روش اقامت کوتاه مدت و بلند مدت یا دائم امکان پذیر است. روش­های اخذ اقامت ترکیه از نظر هزینه، مدت زمان و سرعت گرفتن اقامت با یکدیگر تفاوت دارند.

اقامت کوتاه مدت ترکیه چیست؟

به اقامتی که مدت زمان آن یک سال است، اقامت کوتاه مدت ترکیه گفته می­شود که بیشتر برای فعالیت های متنوعی همچون تحصیل، کار و یا گردشگری صادر می­شود. اقامت توریستی ترکیه یا به بیان رایج، اقامت یک ساله­ی ترکیه مخصوص کسانی است که قصد اقامت موقت در ترکیه را دارند. در لیست زیر به انواع روش­هایی که منجر به اخذ اقامت یک ساله­ی ترکیه می­شوند اشاره شده است:

 1. اقامت ترکیه از طریق ازدواج
 2. اقامت از طریق یادگیری زبان ترکی
 3. اقامت به منظور تحقیقات علمی
 4. حضور در برنامه ها و کارگاه های آموزشی شرکت های محلی ترکیه
 5. اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان
 6. اخذ اقامت به منظور استفاده از برنامه های بشردوستانه­ی درمانی
 7. اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری
 8. اقامت ترکیه با اجاره خانه‎ ‎
 9. اقامت تحصیلی یا شرکت در برنامه های بین المللی که مراکز آموزشی ترکیه برگزار می­ کنند.
 10. شرکت در برنامه های آموزشی، تحقیقی، کارآموزی یا دوره های تخصصی از طریق سازمان های عمومی
 11. اقامت ترکیه با خرید خانه

اقامت دائم ترکیه چیست؟

همان­طور که از اسم این نوع اقامت، مشخص است، شما با داشتن این نوع اقامت می­توانید برای مدت نامحدود(بیش از یک سال) در کشور ترکیه زندگی کنید. با داشتن اقامت دائم ترکیه قادر خواهید بود تا پاسپورت و شهروندی ترکیه را نیز اخذ نمایید. اقامت دائم مخصوص کسانی است که قصد زندگی همیشگی در کشور ترکیه یا قصد اخذ پاسپورت این کشور را دارند. اخذ اقامت دائم ترکیه نسبت به اقامت یک ساله و کوتاه مدت سخت تر و پرهزینه تر می­باشد که در ادامه بیشتر با این روش آشنا خواهید شد.

به منظور اخذ اقامت دائم ترکیه چه اقداماتی باید کرد؟

در صورتی که بتوانید شرایطی را که با آن اقامت کوتاه مدت ترکیه را اخذ نموده­اید، حفظ کنید و پس از آن، هر سال جهت تمدید آن اقامت اقدام نمایید؛ شما می­توانید اقامت بلند مدت این کشور را داشته باشید. در اصل، پس از تمدیدهای سالیانه­ اقامت کوتاه مدت، حداقل به مدت ۸ سال (یا ۵ سال به صورت متوالی و پشت سر هم) شما می­توانید جهت دریافت و اخذ اقامت دائم ترکیه، اقدام بفرمایید. از طریق خرید ملک و یا ازدواج (که در اقامت کوتاه مدت به آن­ها اشاره شد) هم شما می­توانید اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید.

منبع:

https://vrgl.ir/C2PTn