مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در یک کشور خارجی، می‌تواند یکی از راه‌های مهاجرت برشمرده شود و ممکن است که اقامت و یا شهروندی آن کشور را نیز برای شما به ارمغان بیاورد؛ ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. با اقتصاد رو به رشد ترکیه که هر روز، سرمایه‌گذاران بیشتری را به سوی خود می‌کشاند، با نرخ بیکاری پایین و نرخ امنیت شغلی اندک در این کشور، با توجه به کیفیت و رفاه زندگی در ترکیه، خود پیداست که چرا مهاجرت به این کشور تا به این پرطرفدار شده است.

اما ثبت شرکت در ترکیه، امری نیست که هر کسی از عهده‌ی آن بر بیاید و کاری نیست که هر کسی علم و آگاهی لازم برای انجام آن را داشته باشد. ثبت شرکت در یک کشور خارجی، روند‌های حقوقی و قضایی خاص خود را دارد که باید با دقت و با رعایت تمام جزییات صورت بگیرد. از این روست که همواره توصیه می‌شود در این راه، از متخصصان و مشاوران و افراد باتجربه کمک گرفته شود؛ مشاوران «استانبول همراه» می‌توانند از ابتدا تا انتهای این مهم، همراه شما باشند. در مقاله‌ی امروز نیز، نگاهی خواهیم داشت به اندکی از جزییات، و البته مزایا و معایب این کار. با ما همراه باشید.

 

شرایط کلی ثبت شرکت در ترکیه

برای موضوع ثبت شرکت در ترکیه، می‌توان مزایا و معایب بسیاری را برشمرد، اما قبل از آن لازم است تا با شرایط کلی این امر آشنا شویم و سپس با آگاهی کافی، نسبت به این امر اقدام کنیم. دو راه عمده برای شروع ثبت شرکت در ترکیه وجود دارد:

 

اقدام به ثبت شرکت از طریق راه‌اندازی کارگاه تولیدی

اقدام به ثبت شرکت از راه تاسیس موسسات و شرکت‌‌های بازرگانی

برای اینکه بتوانید نسبت به این امر اقدام نمایید، ابتدا پیش از هر چیز لازم است تا اقامت ترکیه را به صورت موقت دریافت کنید. اعتبار این اقامت موقت، دو سال بوده و تا دو ماه قبل از پایان این اعتبار، فرصت خواهید داشت تا شرکتی را در ترکیه ثبت نمایید. بد نیست بدانید که بعد از ثبت شرکت و حضور در ترکیه به دنبال آن، به مدت 5 سال، می‌توانید درخواست اقامت دائم ترکیه بدهید و به صورت دائمی در این کشور ساکن شوید.

به علاوه، توجه به نکات زیر نیز می‌تواند به هنگام ثبت شرکت در ترکیه، بسیار بااهمیت باشد:

 

چند نوع شرکت در ترکیه وجود دارد، از جمله: شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تعاونی، سهامی عام و خاص، مختلط، تضامنی، موسسه مالی، صرافی و...

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در ترکیه، حدود 10 هزار لیر است؛ اما بسته به نوع شرکت، این مقدار متغیر خواهد بود.

برای هزینه‌های اداری روند تاسیس شرکت نیز باید حدود 6 الی 8 هزار لیر را نیز در نظر گرفت.

ثبت و یا تاسیس شرکت در کشور ترکیه، نیازی به شریک ترک ندارد.

افتتاح حساب در ترکیه، از لازمه‌های ثبت و تاسیس شرکت در این کشور است.

انجام روند ثبت شرکت در ترکیه، بر عهده‌ی اداره ثبت تجارت ترکیه است.

معایب ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه شاید به نظر بسیار وسوسه کننده برسد، شاید در ظاهر سکوی پرتابی باشد برای موفقیت‌های روزافزون، اما باید بدانید که علاوه بر مزایایی که دارد، معایب بسیاری نیز در بطن آن نهفته شده است. بعد از خواندن این بخش، شکی نداریم که شاید نظرتان تغییر کند و به دنبال کشورهای بهتری برای تاسیس و یا ثبت یک شرکت بگردید. برای اینکه بتوانیم از طریق ثبت شرکت، به موفقیت دست یابیم و به دنبال آن سرمایه‌ی خود را افزایش دهیم، لازم است تا به دو مورد مهم توجه کنیم:

 

1- توجه به استانداردهای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت

که خود شامل 3 زیرمجموعه است و به صورت کلی، نشانگر میزان امنیت سرمایه و شرکت شماست:

 

نرخ مصاده اموال: که از 1 تا 7 رتبه‌بندی می‌شود. هر اندازه بیشتر باشد، نرخ مصادره اموال از طرف دولت بیشتر است. ترکیه دارای رتبه 5 بوده و عملکرد آن چندان رضایت‌بخش نیست.

کیفیت نظارت: به معنای توانمندسازی بخش خصوصی و افراد غیر دولتی است. متاسفانه ترکیه در این مورد نیز عملکرد دلپسندی ندارد.

نرخ کنترل فساد: که شاید مهم‌ترین شاخص برای ثبت شرکت در ترکیه باشد، که البته عملکرد ترکیه در این بخش، متوسط است.

منبع:

https://www.borna.news/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-143/1180754-%D9%85%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%A7-%D9%85%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D8%A8-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D8%A2%D9%86%DA%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%AF