شرایط ازدواج در ترکیه

شرایط و قوانین ازدواج در ترکیه

این شرایط و قوانین که برای امر ازدواج در ترکیه در نظر گرفته و تدوین شده اند، برای زوج هایی با تابعیت های یکسان و مختلف، تا حدودی متفاوت خواهند بود و لازم است که پیش از اقدام به ازدواج، این موارد را در نظر داشته و مطابق با آن ها روال مناسب را در پیش بگیرید. شناخت این قوانین باعث خواهد شد تا انجام امور مربوط به ازدواج کوتاه تر شده و با سهولت بیشتری این امر مقدس به انجام برسد.

برای اخذ شهروندی ترکیه با ازدواج در ترکیه با ما همراه باشید.

 

 

Image for post
Image for post

 

 

ازدواج بین یک شهروند ترک و فرد غیرترک

این مدل از ازدواج در صورتی است که یکی از طرفین ازدواج شهروند ترکیه بوده و دیگری تابعیت خارجی داشته باشد. در این حالت لازم است که ازدواج بین این دو شخص از طریق یک مقام ترکیه، به انجام برسد. برای این منظور کافی است که مدارک لازم از سوی کشوری که شهروند غیرترک تابعیت آن را دارد، بابت صلاحیت ازدواج ارائه شده و باقی مراحل ازدواج طبق قانون ترکیه، پیش برود. شخص غیرترک می تواند مجوز ازدواج خود را از سفارت کشورش در ترکیه، دریافت کرده و به این شکل مراحل ازدواج کوتاه تر و ساده تر شود.

 

ازدواج بین دو ملیت مختلف خارجی

در این الگوی ازدواج، هیچ یک از طرفین دارای تابعیت و شهروندی ترکیه نیستند؛ اما به هر دلیلی می خواهند ازدواج آن ها در کشور ترکیه اتفاق بیفتد. در این حالت نیز باید ازدواج آن ها به وسیله یک مقام ترکیه به انجام برسد. به این منظور لازم است که هر یک از طرفین ازدواج، مدارک لازم را از مقامات مربوط کشور خود تهیه نمایند. این مدارک مربوط به تائید صلاحیت ازدواج اتباع خارجی از سوی کنسولگری کشور آن ها در خاک ترکیه می باشد.

 

ازدواج دو فرد با ملیت یکسان

در نهایت اگر هر دو سمت ازدواج، دارای تابعیت یکسان غیرترک باشند، کافی است که ازدواج آن ها در کنسولگری کشورشان در خاک ترکیه انجام شده یا با دریافت مجوز ازدواج و ارائه مدارک صلاحیت، عقد و ازدواج آن ها توسط یکی از مقامات رسمی کشور ترکیه به انجام برسد.

شرایط اولیه ازدواج در کشور ترکیه

در کشور ترکیه نیز مانند بسیاری دیگر از کشورهای جهان، شرایطی برای ازدواج دو طرف برقرار است که پس از احراز آن ها، عقد جاری خواهد شد.

دارا بودن حداقل سن ۱۸ سال

ازدواج برای زیر ۱۸ ساله ها در ترکیه ممنوع است و یکی از شروع ازدواج، داشتن حداقل سن ۱۸ سال تمام؛ اعلام شده است. این موضوع مخالفت با کودک همسری در مجامع جهانی نیز بسیار مطرح شده و کشور ترکیه نیز به آن پایبندی خود را نشان داده است. ازدواج افراد زیر ۱۸ سال سن، به عنوان پدیده ناخوشایند کودک همسری در کشورهای مختلف جهان مطرح بوده و شرایط و قوانین ازدواج در ترکیه به شدت با این موضوع مخالفت کرده است.

 

اثبات داشتن توانایی ازدواج

لازم است که افراد دارای توانایی لازم برای تصمیم گیری جهت ازدواج بوده و از سطح عقلی و روانی برخوردار باشند. از این جهت افرادی که دارای بیماری های روحی و روانی جدی بوده و تصمیم گیری ایشان را تحت تاثیر قرار می دهد، مجاز به ازدواج در ترکیه نخواهند بود.

 

عدم امکان ازدواج با اقوام نزدیک

تمامی ادیان و اخلاقیات جهان، ازدواج با نزدیکان و محارم را منع کرده اند و کشور ترکیه نیز از همین قانون جهانی پیروی می کند. به این ترتیب، ازدواج بین افراد خانواده نزدیک از جمله خواهر و برادر، عمو و عمه، خاله و دایی و مانند آن ها، ممنوع اعلام شده است.

 

عدم مجوز تعدد ازواج

در کشور ترکیه تعدد ازدواج ممنوع بوده و به عنوان یک جرم قابلیت پیگرد قانونی دارد. به این شکل در صورتی که یکی از طرفین، پیشتر ازدواج کرده باشند، باید حتما قرارداد فسخ ازدواج قبلی خود و مجرد بودن فعلی شان را ارائه دهند. لازم به ذکر است که قانون مزبور در خصوص اتباع بیگانه و همین طور پناهندگان به این کشور نیز برای ازدواج در ترکیه صادق خواهد بود. به این معنی که اگر یک فرد غیرترکی دارای همسر، قصد ازدواج مجدد در کشور ترکیه را داشته باشد، چنین چیزی برای وی امکان پذیر نخواهد بود و در صورت انجام آن، مجرم شناخته می شود.

 

مدت انتظار زنان ازدواج کرده

در صورتی که زن متقاضی ازدواج، پیشتر ازدواجی کرده باشد، باید حتما تا ۳۰۰ روز پس از فسخ ازدواج سابق خود، دوره انتظار را طی کرده و سپس برای ازدواج مجدد اقدام کند. البته در صورتی که زن گزارش پزشکی مبتنی بر عدم بارداری خود را ارائه دهد، می تواند زودتر از این دوره ۳۰۰ روزه، برای ازدواج اقدام کند.

مدارک لازم بری ازدواج

مدارک لازم برای ازدواج در کشور ترکیه به شرح زیر هستند:

 

عریضه درخواست ازدواج: برای انجام اقدام اولیه ازدواج، داماد و عروس باید فرمی برای درخواست ازدواج به صورت حضوری در شهرداری به نام “Evlenme Beyannamesi” به زبان ترکی تکمیل کرده و ارائه دهند.

پاسپورت و شناسنامه: لازم است پاسپورت و شناسنامه توسط مقامات ذیربط به ترکی ترجمه شود. سفارت ترکیه در کشور مبدا شما یا یک دفتر اسناد رسمی معتبر در ترکیه می توانند این امر را انجام دهند.

گواهی سلامت: گواهی سلامت که باید از یک موسسه پزشکی دولتی در ترکیه گرفته شود، به اسم “Saglik Ocagi” یا “Devlet Hastanesi” به زبان ترکی ارائه شود. در نظر داشته باشید که تنها این گزارش صادر شده از موسسه پزشکی دولتی ترکیه معتبر بوده و در صورتی که گزارشی از سایر بیمارستان ها یا کلینک های خصوص صادر شود، فاقد اعتبار لازم خواهد بود.

عکس عروس و داماد: برای ازدواج به ۶ عکس پاسپورتی از عروس و داماد نیاز خواهد بود.

گواهی عدم ازدواج: ارائه گواهی عدم ازدواج که بیان می کند شخص مجرد، مطلقه و یا بیوه است. این تاییدیه را می توان از مراکز ثبت ازدواج کشور خودتان دریافت کنید. اگر قرار است این گواهی در کشور خارجی صادر شود، باید توسط کنسولگری ترکیه یا سفارت ترکیه در آنجا تأیید شود و یا باید apostil داشته باشد. همچنین نیاز است به ترکی به صورت معتبر ترجمه شود، در غیر این صورت اعتباری نخواهد داشت. گواهی عدم ازدواج را می توان توسط کنسولگری کشور مربوطه واقع در استانبول نیز صادر کرد که باید توسط اداره استاندار استانبول (Istanbul Valiligi) واقع در محله Cagaloglu تأیید شود. یا اگر توسط سفارت کشور خارجه در آنکارا صادر شده باشد، نیاز به تایید وزارت امور خارجه جمهوری ترکیه در آنکارا می باشد.

ارائه مدرک اقامت: در صورتی که هر دو فرد متقاضی ازدواج، تبعه خارجی باشند، لازم خواهد بود که نامه ای از هتل محل اقامت مبنی بر سکونت آنان(و یا آدرس خانه) مشروح بر مدت زمان اقامت و تاریخ عزیمت تهیه و ارائه گردد.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

همان طور که پیش تر نیز ذکر شد، ازدواج با یک تبعه ترکی، یکی از روش های اخذ اقامت دائمی ترکیه می باشد؛ اما لازم است که حتما این ازدواج حداقل شکل واقعی داشته باشد. به واقع در صورتی که برای مقامات ترکیه این مساله مشخص شود که ازدواج صوری بوده و تنها برای دریافت حق شهروندی شکل گرفته است، نه تنها جرم محسوب شده، بلکه ماجرای تابعیت و مزایای آن نیز از دست خواهد رفت.

منبع:

http://rouzegaremadan.ir/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AC-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87