سمساری و فواید خرید و فروش در سمساری

در سمساری ها اغلب لوازم زیادی مبادله خواهند شد و بنا به نوع بازاری که هر نفر دارد کالاهای مورد نیاز خود را در فصول مختلف سال تهیه می کند و در بازه های زمانی خاص نیز به مشتریان واگذار می کند.این کالا ها دارای تنوع زیادی هستند.طبیعتا خرید هر نوع وسیله ای نیازمند سرمایه ای بسیار زیادی است به همین دلیل است که خریداران در تعدادی از حوزه های خرید و فروش صرفا فعالیت می کنند.

قیمت پایین و پیدا شدن لوازمی خاص و متفاوت در این مراکز فروش، اصلی‌ترین انگیزه خرید از این مراکز است.

این وسایل دست دوم که اغلب ملزومات منزل و لوازم آنتیک را شامل می‌شود، مجموعه جالب و گسترده‌ای هستند که از تنوع بسیار بالایی برخوردارند.

برای آشنایی با یک سمساری عالی در تهران کلیک کنید.

Image for post
Image for post

دست دو فروشی کالا از چه زمانی آغاز شد؟

سمساری کلمه‌ای با ریشه عربی است، اما شغل واسطه‌گری در فروش کالاهای دست دوم که با این نام خوانده می‌شود در اصل به فرهنگ سومریان بازمی‌گردد. در این دوران افرادی واسطه بین رد و بدل شدن اشیا و لوازم بین مردم می‌شدند. این دلال‌ها که بعدها سمسار نامیده شدند به‌دلیل سفرهای کاری به مناطق تجاری جهان آن روز مانند هند، چین و مصر با فرهنگ خرید و فروش آشنایی بیشتر داشته و از ذکاوت و هوش تجاری خوبی بهره‌مند بودند.

این شغل به‌ظاهر ساده تا رسیدن به فرم امروزی فراز و فرودهای زیادی را طی کرده است.

از خرید لوازم دست دوم سود می‌کنیم یا زیان؟

وقتی پای خرید و فروش لوازم سمساری در میان باشد، تشخیص این موضوع قدری دشوارتر است.

در مورد اشیا دست دوم، بیشترین سود خریدار بستگی به میزان فایده‌ای دارد که از خرید کالای مورد نظر نصیب افراد می‌شود. پس از این مرحله، تعیین قیمت کالای مورد نظر اهمیت دارد. البته قیمت‌گذاری اجناس در این مورد، نسبت به لوازم نو قدری متفاوت بوده و تابع مسائل متفاوتی است که در ادامه مطلب با شما درباره آن گفتگو می‌کنیم.

چطور خرید و فروش کالا در سمساری و تعیین قیمت کالا

خرید و فروش کالا در همه جای دنیا تابع قوانینی است که توسط مجامع صنفی تعیین و کنترل می‌شوند. به‌علاوه یک سری قوانین عرفی و رسم و رسوم نانوشته نیز در نقاط مختلف در این مورد وجود دارد که به آداب و رسوم و فرهنگ ملل ارتباط پیدا می‌کند.

برای مثال رسم اصرار بر پایین آوردن قیمت توسط مشتری که به چانه‌زنی معروف است، از دیرباز بین ما ایرانیان مرسوم بوده و به نوعی قانون عرفی تبدیل شده است. حال آنکه در برخی موارد نیز بر قیمت نهایی تاثیرگذار بوده و اندکی آن را کاهش می‌دهد.

اما برای آنکه هر دو طرف از انجام معامله کالای دست دوم راضی باشند، لازم است برخی موارد کاملا مشخص شود.

از آنجا که اشیا دست دو معمولا تفاوت‌هایی با انواع نو دارند، لازم است وجود هر گونه نقص و کاستی در ظاهر یا کارکرد این لوازم و میزان استهلاک احتمالی آن مشخص شود. دراین‌صورت معامله با رضایت طرفین انجام شده و جای گله و شکایتی باقی نمی‌ماند. ذکر این موارد بی‌شک در تعیین قیمت نهایی نیز موثر است.

منبع:https://www.chetor.com/228233-%D8%B3%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D9%81%D9%88%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D9%88-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%B1%DB%8C/