راهنمای مهاجرت به ترکیه

مهاجرت، یکی از پدیده‌هایی است که در عین غم‌انگیز بودن، بسیار هیجان‌انگیز است. هم‌زمآن‌که برای مدتی طولانی از خانه و وطنت دور می‌شوی و مجبوری از عزیزترین عزیزانت کیلومترها کیلومتر فاصله بگیری، آماده می‌شوی تا آینده رؤیایی و ایدئال خود را بسازی. یک زندگی آرام، مرفه و به‌دوراز بالا و پایینی که درگذشته تجربه کردی. برای مهاجرت کشورهای زیادی هستند که می‌توانند گزینه خوبی برای شما باشند؛ اما در این میان کشورهایی بیش‌ازپیش مدنظر ایرانی‌هاست

اگر شما هم قصد مهاجرت به ترکیه را دارید میتوانید به وب سایت تکنیکوگروپ مراجعه کنید. اطلاعات بیشتر

ترکیه، کشوری که در حاشیه قاره اروپا قرارگرفته است، در تمام دنیا با شهرهای معروف استانبول و کاپادوکیه و آنتالیا شناخته می‌شود. بسیاری از گردشگران در تمام طول سال برای بازدید از جاذبه‌های آن راهی این کشور می‌شوند. برخی نیز پا را فراتر می‌گذارند و برای یک زندگی همیشگی ترکیه را مقصد خود قرار می‌دهند. هم‌وطنان ایرانی ما نیز نه‌تنها از این قاعده مستثنا نیستند، بلکه یکی از متقاضیان ثابت برای مهاجرت به این کشور محسوب می‌شوند. نزدیکی جغرافیایی و البته شرایط آسان مهاجرت به این کشور، بسیاری را وسوسه می‌کند تا قید مهاجرت به دیگر کشورها را بزنند و به سراغ ترکیه بروند. ما نیز در این مطلب راه‌های مهاجرت به ترکیه را بررسی می‌کنیم و می‌بینیم چطور و از چه طریقی می‌توان این هدف را عملی کرد.

آشنایی با کشور ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای همسایه ماست که در غرب ایران جا خوش کرده و وسعتی برابر با ۷۸۳, ۳۵۶ کیلومترمربع دارد. این کشور که در حاشیه قاره اروپا قرارگرفته، همسایگانی در هر دو قاره دارد. ازجمله همسایه‌های آسیایی ترکیه می‌توان به عراق و سوریه اشاره کرد. همچنین این کشور با سرزمین‌های اروپایی چون ارمنستان، گرجستان، بلغارستان و یونان مرز زمینی و با کشورهای اوکراین، روسیه و رومانی مرز آبی مشترک دارد.

پایتخت کشور ترکیه آنکاراست که مرکز سیاسی و قطب مهمی در اقتصاد و صنعت این سرزمین محسوب می‌شود. این شهر همچنین دومین شهر بزرگ ترکیه است که پس از استانبول قرار دارد. استانبول دیگر شهر مهم و موردتوجه ترکیه است که درست در مرز قاره‌های آسیا و اروپا قرار دارد. استانبول، مرکز اقتصاد، فرهنگ و تاریخ

اطلاعات کاربردی

این کشور پهناور است و در طی سال‌های اخیر همیشه در لیست محبوب‌ترین شهرهای توریستی دنیا قرار داشته است. از دیگر شهرها و مقاصد محبوب در ترکیه می‌توان آنتالیا، کوش آداسی، آلانیا، کاپادوکیه و ... را نام برد.

در حال حاضر جمعیت ساکن در کشور ترکیه برابر با ۸۲, ۱۹۸, ۵۳۸ تن است که ۷۰ تا ۸۰ درصد آن‌ها از اقوام ترک‌زبان هستند. از دیگر اقوامی که در ترکیه حضور پررنگی دارند کُردها هستند که ۲۰ درصد از جمعیت کل کشور را به خودشان اختصاص داده‌اند. زبان رسمی کشور ترکیه، ترکی است و ازجمله زبان‌هایی که در این کشور استفاده از آن‌ها رواج دارد می‌توان به کردی کرمانجی، زازاکی (از زبان‌های کناره دریای کاسپین) و کاباردی (از زبان‌های قفقازی) اشاره کرد. همچنین در شهرهای بزرگ و توریستی، استفاده از انگلیسی در میان ساکنان رایج است.

ترکیه کشوری سکولار است و آزادی مذهبی ساکنان آن تضمین می‌شود و درنتیجه در این سرزمین چیزی به نام دین رسمی وجود ندارد. بااین‌حال بیشترین جمعیت مذهبی این کشور، یعنی ۹۷% را مسلمانان تشکیل داده‌اند که اغلب آن‌ها سنی مذهب هستند و شیعه‌ها در اقلیت قرار دارند

مهاجرت به ترکیه

خوب است بدانید برای سفرهای کوتاه‌مدت به ترکیه نیازی به ویزا ندارید و می‌توانید تا ۹۰ روز تنها با در دست داشتن پاسپورت، در ترکیه بمانید. به‌این‌ترتیب یکی از اصلی‌ترین چالش‌های سفر را نخواهید داشت و تنها کافی است به مقصد یکی از شهرهای ترکیه یک بلیت هواپیما خریداری کنید. پس‌ازآن برای اقامت طولانی‌مدت در کشور ترکیه، باید جواز اقامت این کشور را به دست آورید.

البته پیش از آن کار ابتدا باید ببینید هدف شما از مهاجرت به ترکیه چیست؟ می‌خواهید کسب‌وکار جدیدی در این کشور آغاز کنید؟ قصد ازدواج با یکی از شهروندان ترکیه رادارید و یا با اهداف تحصیلی و پژوهشی راهی این کشور می‌شوید؟

هر یک از این راه‌ها، مسیر متفاوتی برای به دست آوردن جواز اقامت را پیش روی شما قرار می‌دهند؛ بنابراین پیش از آن‌که حتی بلیت ایران به مقصد ترکیه را رزرو کنید، ابتدا باید تصمیم بگیرید که قصدتان از مهاجرت چیست.

در ادامه با انواع جواز اقامت ترکیه و ویژگی‌های هر یک آشنا می‌شویم و خواهیم دید برای اقامت دائم در ترکیه باید چه مسیری را پشت سر گذاشت.

انواع جواز اقامت در ترکیه

ایرانی‌هایی که می‌خواهند در کشور ترکیه زندگی کنند، لازم است پس از ورود به این کشور، برای دریافت جواز اقامت درخواست دهند. جوازهای اقامت، سندی هستند که به شما اجازه می‌دهند تا بتوانید به مدت مشخص و به‌صورت قانونی در ترکیه زندگی کنید. این جوازها بسته به نوع هدف مهاجرت، اعتبار و شرایط متفاوتی دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم:

۱- جوازهای اقامت کوتاه‌مدت

جوازهای اقامت کوتاه‌مدت، به شما اجازه اقامت یک‌ساله می‌دهند. باید برای دریافت این جوازها به اداره مهاجرت و پناهندگی ترکیه مراجعه و درخواست خود را ثبت کنید.

جواز اقامت کوتاه‌مدت بسته به اهداف، متفاوت است که عبارت‌اند از:

سفرهای توریستی: اگر میل دارید تا یک سالِ تمام در ترکیه گردش کنید، برای این جواز درخواست بدهید.

خرید ملک: با خرید هر ملکی (بدون محدودیت ارزش و وسعت) می‌توانید برای دریافت جواز اقامت کوتاه‌مدت درخواست بدهید.

مصاحبه یا فعالیت‌های تجاری: درصورتی‌که می‌خواهید در مصاحبه‌ای تجاری شرکت کرده و یا کسب‌وکار خود را در ترکیه راه‌اندازی کنید، این جواز به کارتان خواهد آمد. دقت داشته باشید که باید پیش از اتمام مهلت اقامت ۹۰ روزه خود، برای دریافت این جواز اقدام کنید.

اهداف پزشکی و درمانی: به این منظور لازم است مدارک پزشکی را همراه داشته باشید و به هنگام ثبت درخواست جواز اقامت، آن‌ها را ارائه کنید.

پس از تحصیلات دانشگاهی: این جواز به دانشجویان خارجی داده می‌شود که یک دوره تحصیلات دانشگاهی در ترکیه را پشت سر گذاشته‌اند. این دانشجویان لازم است در فاصله ۶ ماه پس از پایان تحصیلات خود برای دریافت این جواز اقدام کنند.

اهداف بشردوستانه: آن دسته از اتباع خارجی که به دلیل وجود جنگ‌های شهری در وطن خود، به شکلی قانونی وارد ترکیه می‌شوند؛ می‌توانند برای اقامت کوتاه‌مدت و یک‌ساله درخواست دهند.

شرکت در تحقیقات علمی: دانشجویان و محققان می‌توانند برای شرکت در تحقیقات علمی نیز درخواست جواز اقامت کوتاه‌مدت بدهند.

رأی دادگاه: درصورتی‌که دادگاه ترکیه تشخیص دهد فردی لازم است به دلایلی در ترکیه بماند، آن فرد می‌تواند به این طریق برای اقامت کوتاه‌مدت ترکیه درخواست دهد.

۲- جواز اقامت تحصیلی - کارآموزی

جواز اقامت تحصیلی - کارآموزی ترکیه به دو گروه تعلق می‌گیرد:

بزرگ‌سالان بالای ۱۸ سال که قصد دارند در دوره‌های علمی و دانشگاهی کشور ترکیه شرکت کنند.

کودکان و نوجوانانی که قصد دارند در مدارس دبستان یا دبیرستان ترکیه تحصیل کنند و خانواده‌شان در کشور خود به سر می‌برند.

افرادی که قصد دارند با اهداف تحصیلی وارد ترکیه شوند، لازم است هم‌زمان با درخواست این نوع جواز اقامت، برای ثبت‌نام در مدرسه، موسسه، کالج و یا دانشگاه موردنظر خود در این کشور اقدام کنند.

توجه کنید که...

این جواز تنها به دانش‌آموز یا دانشجوی موردنظر اهدا می‌شود و شامل خانواده آن‌ها نمی‌شود.

تمام اتباع خارجی که قصد دارند با اهداف تحصیلی وارد ترکیه شوند لازم است بیمه سلامت معتبری داشته باشند.

دانشجویان مقیم ترکیه پس از دو سال می‌توانند برای دریافت جواز کار اقدام کنند و مشغول به کار شوند؛ اما تنها می‌توانند کار پاره‌وقت داشته باشند؛ یعنی مدت‌زمان کاری آن‌ها در هر هفته نباید بیش از ۲۴ ساعت باشد.

۳- جواز اقامت همراهی - خانوادگی

تمام اعضای درجه‌یک خانواده مهاجران قانونی ترکیه می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و آن‌ها نیز جواز اقامت دریافت کنند. به‌این‌ترتیب به عضو خانواده خود پیوسته و همراه اوزندگی می‌کنند. درواقع در اینجا اولین مهاجری که جواز اقامت دریافت کرده و پذیرای سایر اعضای خانواده‌اش است، حامی مالی محسوب می‌شود و باید بتواند هزینه‌های زندگی خانواده را تأمین کند.

توجه کنید که...

این جواز شامل دانش‌آموزان یا دانشجویان نمی‌شود و خانواده آن‌ها نمی‌توانند از این طریق اقامت کشور ترکیه را به دست آورند.

حامی مالی شما نمی‌تواند یک کودک زیر ۱۸ سال باشد؛ یعنی اگر کودک شما جواز اقامت ترکیه را دارد، شما نمی‌توانید با استفاده از او جواز اقامت دریافت کنید.

۴- جواز اقامت از طریق ازدواج با شهروند ترکیه

تمام اتباع خارجی که ازدواجی رسمی با یکی از شهروندان ترکیه را به ثبت رسانده باشند، می‌توانند برای دریافت جواز اقامت ترکیه اقدام کنند. توجه داشته باشید درصورتی‌که این ازدواج در کشوری غیر از ترکیه صورت گرفته، لازم است پروسه‌ای را برای ثبت ازدواج در دفاتر رسمی ترکیه طی کرده تا بتوانید پس‌ازآن برای دریافت جواز اقامت ترکیه اقدام کنید.

نکات مهم درباره جواز اقامت

نخستین جواز اقامت، اعتباری ۱ تا ۲ ساله دارد. توجه داشته باشید که حداکثر تا ۱۴ روز پیش از پایان اعتبار جواز خود زمان‌دارید تا برای تمدید جواز اقدام کنید و لازم است پیش از اتمام اعتبار این کار را انجام دهید.

بد نیست بدانید در برخی از مناطق ترکیه، پلیس وضعیت خانه وزندگی مهاجر را بدون اطلاع قبلی در محل، بررسی می‌کند.

در صورت موافقت با جواز اقامت شما، پیش از آن‌که کارت اقامت ترکیه برای شما پست شود، ابتدا و به‌صورت موقتی مدرکی به شما داده می‌شود.

درصورتی‌که پس از دریافت جواز اقامت خود در طی ۶ ماه از آن استفاده نکردید، این جواز اعتبار خود را از دست خواهد داد.

هزینه جواز اقامت ترکیه

هم‌اکنون هزینه‌های اقامت کوتاه‌مدت و دانشجویی عبارت است از:

هزینه جواز اقامت: ۸۵ دلار (معادل ۱, ۰۸۸, ۰۰۰ تومان) یا ۵۱۰ لیر ترکیه معادل ۱, ۱۹۹, ۸۲۰ تومان

هزینه ویزا: ۴۵۸ لیر ترکیه معادل ۱, ۰۷۷, ۴۸۰ تومان

هزینه رزرو وقت: ۷۲ لیر ترکیه معادل ۱۶۹, ۳۸۰ تومان

و هزینه‌های اقامت همراهی و خانوادگی عبارت است از:

هزینه جواز اقامت: بستگی به زمان اعتبار جواز فرد حامی دارد. برای یک سال اعتبار در هنگام ورود: ۷۰ دلار معادل ۸۹۶, ۰۰۰ تومان

هزینه ویزا: ۴۵۸ لیر ترکیه معادل ۱, ۰۷۷, ۴۸۰ تومان

هزینه رزرو وقت: ۷۲ لیر ترکیه معادل ۱۶۹, ۳۸۰ تومان

اقامت دائم در ترکیه

اگر مهاجران ساکن ترکیه، ۸ سال در این کشور اقامت داشته باشند، می‌توانند برای جواز اقامت دائم ترکیه درخواست بدهند. از دیگر شرایط لازم برای دریافت این جواز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- حداقل اقامت ۸ ساله و بدون وقفه در ترکیه: در محاسبه این هشت سال، نصف مدت‌زمان اقامت دانشجویی و تمام مدت دیگر اقامت‌ها محاسبه می‌شوند.

۲- متقاضی در طی ۳ سال گذشته نباید هیچ‌گونه اعانه اجتماعی دریافت کرده باشد.

۳- وجود منبع درآمد ثابت و کافی جهت تأمین هزینه‌های زندگی خود، خانواده و افراد وابسته، برای دریافت اقامت دائم ضروری است.

۴- فرد متقاضی باید دارای بیمه سلامت معتبر باشد.

۵- فرد متقاضی نباید یک تهدید برای آرامش و امنیت جامعه محسوب شود.

منبع:

https://vrgl.ir/WZbPb