خانه تكاني هال و پذيرايي را چطوري انجام بدهيم؟

كار را با گردگيري اوليه شروع كنيد. يك عدد جاروي بلند برداريد و با آن گوشه‌هاي سقف را براي زدودن تار عنكبوت‌هاي احتمالي تميز كنيد. سپس باقي جاها را گردگيري كنيد. گردگيري اين موارد را فراموش نكنيد:

اشيا و كتاب‌هاي موجود در كتابخانه؛

ظروف و زيورآلات نقره يا هر وسيله‌اي را كه غبار گرفته و تار شده.

اكنون با جاروي عادي يا برقي، محيط را جارو بزنيد.

 

براي نظافت منزل خود در ازگل ميتوانيد از شركت نظافتي مهرگان كمك بگيريد. اطلاعات بيشتر
 

 

پرده‌ها را بررسي كنيد اگر به‌تازگي آنها را شسته‌ايد احتمالا يك گردگيري ساده با گردگير جاروبرقي كافي است. اگر پرده‌ها نياز به شست‌وشو دارند و امكان شست‌وشوي پرده در منزل را نداريد، از خشك‌شويي كمك بگيريد. بهتر است تكليف شستني‌ها ديگر را هم در اين مرحله مشخص كنيد، از جمله:

 

روكش مبل‌ها،

روبالشي‌ها؛

پارچه‌هايي را كه براي حفاظت از وسايل خانه استفاده مي‌شوند.

آينه‌ها و شيشه‌هاي نشيمن و ورودي‌هاي منزل را تميز كنيد. براي تميز كردن پنجره‌ها، يا خودتان دست به كار شويد يا از يك فرد حرفه‌اي كمك بگيريد. توري پنجره‌ها را كنار بگذاريد و با جاروبرقي گردگيري كنيد. بعد با صابون و كف، آنها را شست‌وشو داده و آب‌كشي كنيد.

 

برخي لوازم علاوه بر گردگيري نياز به تميزكاري هم دارند:

 

كنترل‌ دستگاه‌هاي مختلف منزل؛

تلفن همراه، تلفن ثابت، تبلت، رايانه؛

صفحه نمايش رايانه، كي‌بورد و صفحه تلويزيون؛

طاقچه پنجره‌ها و قاب‌شان.

مدارك و كاغذهاي به‌دردنخوري كه فقط فضاي كمدها و كشوهايتان را تنگ مي‌كنند، دور بريزيد. اگر امكان دارد، مدارك را اسكن كنيد و نسخه فيزيكي آن را دور بريزيد.

 

اكنون اگر شومينه داريد، آن را دريابيد. اگر شومينه‌تان تزئيني نيست بهتر است اين مرحله را قبل از گردگيري و نظافت سطوح و لوازم انجام دهيد تا گردوغبار شومينه دوباره آنها را كثيف نكند.

 

پس از نظافت سطوح و خرده‌ريزها و اطمينان از اينكه دوباره آشغال روي كف نمي‌ريزد، ابتدا زمين نقاط مختلف زير ميزها و صندلي‌ها را جارو بزنيد و غبارگيري كنيد و بعد با جاروبرقي براي تميزكاري، آستين‌ها را بالا بزنيد. زير اسباب و وسايل سنگين منزل مثل مبل‌ها و… را با جاروبرقي تميز كنيد. سپس با سر باريك جاروبرقي، درزهاي مبل را پاك كنيد و گرد و غبار ميان لايه‌هاي مبل و وسايل ديگر را بزداييد.

 

اگر ديوارهايتان رنگِ روغني دارند، امكان شست‌وشوي آنها وجود دارد. در غير اين صورت بايد فقط به پاك كردن و غبارزدايي بسنده كنيد. بهتر است به رنگ‌پريدگي‌ها و نقاط مخدوشي كه رنگ‌شان را از دست داده‌اند هم رسيدگي شود. براي بخش‌هايي از نظافت منزل كه دشوار است و از عهده‌شان برنمي‌آييد، از افراد حرفه‌اي كمك بگيريد.

 

چيزهايي را كه متعلق به دكور زمستاني منزل‌تان هستند، كنار بگذاريد و از عناصر بهاري براي تزئين بهره ببريد. مثلا شمع‌ها، كوسن‌ها، گلدان‌ها، پتوهاي كنار مبل و هر چيزي را كه تِم زمستاني دارد كنار بگذاريد و بهار را به خانه بياوريد.

 

منبع:https://www.chetor.com/161662-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C