برای اقامت در ترکیه چه شرایطی باید داشته باشیم؟

دلایل و انگیزه افراد برای مهاجرت به ترکیه

کشور ترکیه با جذب سالانه میلیون ها گردشگر، ششمین مقصد توریستی گردشگران در سطح جهان است. موقعیت جغرافیایی خاص و قرار گرفتن بخشی از خاک این کشور در اروپا و بخشی دیگر در آسیا، آب و هوای متنوع و بی نظیر و امکانات متنوع برای جذب توریست، این کشور را به یکی از محبوب ترین مقاصد علاقه مندان به مهاجرت مبدل کرده است. اما برای مهاجرت با اقامت در ترکیه دلایل مهم تر نیز وجود دارد؛ از جمله:

 1. امکان سرمایه گذاری تجاری در ترکیه

از عوامل مهم مهاجرت به ترکیه به عنوان مقصدی برای مهاجران ایرانی، شرایط مساعد بازرگانی و سرمایه گذاری تجاری در این کشور است. بسیاری از کسب و کارهای ایرانی به دلیل درگیری با تحریم های جهانی دچار رکود شده اند، که با مهاجرت به ترکیه یا تاسیس شعبه در این کشور می توانند در ترکیه به راحتی معاملات خود را با سرتاسر جهان انجام دهند، و از خدمات بانکی ترکیه نیز استفاده کنند. جالب است بدانید، تکینکوگروپ در زمینه ارائه انواع خدمات اقامتی و مهاجرتی به ترکیه آماده ارائه مشاوره رایگان به علاقع مندان است.

 1. امکان ادامه تحصیل دانشجویان در ترکیه

دانشگاه های بین المللی و ممتاز این کشور یکی دیگر از دلایل مهاجرت به ترکیه هستند. بسیاری از دانشجویان برای تحصیل ترکیه را انتخاب می کنند تا بتوانند پس از گرفتن مدرک، اقامت دائمی ترکیه را بگیرند یا به کشورهای اروپایی و آمریکایی با مدرک تحصیلی معتبر مهاجرت کنند، و به پیشرفت و ارتقاء درسی و کاری برسند.

 1. ترکیه بدون ویزا!

یکی دیگر از عوامل مهاجرت به ترکیه از سوی ایرانیان، نزدیکی جغرافیایی ترکیه به ایران و عدم نیاز به صدور ویزا برای ایرانیان است، که این کشور را به یک گزینه ایده آل برای مهاجرت و اقامت تبدیل کرده است. البته برای اقامت بلندمدت و دائمی حتما باید سرمایه مناسب و قابل قبولی داشته باشید.

 1. ترکیه پل ورود به اروپا

کشور ترکیه دروازه ورود به اروپا است، و افراد درصورت داشتن Kimlik یا همان کارت اقامت کشور ترکیه می‌توانند به راحتی و بدون ویزا به بسیاری از کشورهای جهان سفر کنند. البته فقط سفر، ونه اقامت طولانی مدت. زیرا کشورهای اروپایی برای نهاجرت شرایط خاص خود را دارند.

 1. آب و هوای بی نظیر ترکیه

کشور ترکیه دارای آب و هوای بسیار مساعد و معتدلی است و برای افرادی که یکی از دلایل مهاجرت از سرزمین خود را زندگی سالم تر در آب و هوای پاکیزه تر بیان می کنند، ترکیه می تواند مقصد ایده آلی برای مهاجرت باشد. سرزمینی تاریخی با خیابان هایی دوست داشتنی و سنگ فرش های دیدنی، کافه‌ها و بوی قهوه ترک که فضا را پر کرده و گل های صورتی که از دیوارها آویزان شده و طبیعت را در بافت شهری خود جای داده است. علاوه بر آب و هوای پاکیزه، باید گفت که کیفیت غذا نیز در ترکیه بسیار بالاست و هزینه خوراک نسبت به بسیاری از کشورهای جهان با این کیفیت عالی بالا نیست.

شرایط اخد اقامت ترکیه

مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت این کشور با شرایط مختلفی امکان پذیر است و به دو روش اقامت کوتاه مدت و بلند مدت انجام می شود. راه های گرفتن اقامت ترکیه نیز از نظر هزینه، مدت زمان و سرعت اخذ اقامت با هم متفاوت است. اقامت کوتاه مدت معمولا برای فعالیت های مختلفی چون کار، تحصیل و گردشگری صادر می شود، که برای گرفتن آن برای شرایط زیر را داشته باشید:

 • راه اندازی کسب و کار و برقراری ارتباطات تجاری
 • اقامت توریستی یا اقامت ترکیه با اجاره خانه
 • حضور در برنامه ها و کارگاه های آموزشی شرکت های محلی ترکیه
 • اقامت تحصیلی یا شرکت در برنامه های بین المللی آموزشی ترکیه
 • اخذ اقامت به منظور استفاده از برنامه های درمانی

اما شرایط برای دریافت اقامت دائمی کمی پیچیده تر است، در واقع برای گرفتن اقامت دائمی باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • اقامت در ترکیه حداقل به مدت ۵ سال دائمی
 • عدم داشتن سوء پیشینه در سه سال گذشته
 • عدم دریافت کمک اجتماعی در سه سال گذشته
 • داشتن درآمد کافی و پایدار و توانایی اداره خود و خانواده
 • فرد تحت پوشش یک بیمه معتبر پزشکی باشد
 • عدم تهدید امنیت عمومی و پایبند بودن به قوانین و نظم عمومی

تفاوت اقامت ترکیه به صورت دائم و شهروندی

تفاوت اقامت ترکیه به صورت دائم و شهروندی در این است، که شما در صورت داشتن اقامت دائم در اصل اقامت دائم زندگی در ترکیه را خواهید داشت، ولی ملیت شما یرانی است و تمام محدودیت های یک فرد خارجی را همچنان خواهید داشت، با این تفاوت که دیگر نیازی تمدید سالیانه اقامت خود نداری. فقط توجه کنید که در اقامت دائمی، پاسپورت ترکیه به شما داده نخواهد شد و شما کماکان یک خارجی هستید. در شهروندی ترکیه شرایط متفاوت خواهد بود، شما علاوه بر اقامت دائم زندگی در ترکیه، یک شهروند ترک نیز محسوب می شوید و از تمام امکاناتی که یک شهروند ترک می تواند استفاده کند، می توانید بهره مند شوید، شما پاسپورت ترکیه را دارید و می توانید مانند یک شهروند ترک زندگی کنید، خرید کنید و از زندگی لذت ببرید

https://eco.shafaqna.com/FA/273034/%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%82%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%DA%86%D9%87-%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA/