انواع پاسپورت ترکیه

یکی از آپشن های مهم کشور ترکیه، سهولت در دریافت پاسپورت می باشد که همین موضوع موجب شده تا سالانه افراد زیادی برای دریافت شهروندی ترکیه و اخد پاسپورت به این کشور مهاجرت کرده و سرمایه گذاری کنند. از مزایای داشتن پاسپورت ترکیه این است که می توانید به راحتی بدون ویزا به کشورهای زیادی از جهان سفر نمایید. اما پاسپورت ترکیه انواع گوناگونی دارد که با توجه به ویژگی های هر یک مزایایی به دارندگان آن تعلق می گیرد. از همین رو بهتر است ابتدا با انواع پاسپورت تکیه آشنا شوید تا بتوانید بر اساس شرایط تان برای دریافت پاسپورت این کشور اقدام نمایید.

معرفی 4 نوع پاسپورت کشور ترکیه

کشور ترکیه در 4 رنگ پاسپورت دارد که هر کدام از انها به گروه خاصی از افراد تعلق می گیرد که عبارت اند از:

 

پاسپورت رایج کشور ترکیه

پاسپورت سبز رنگ ترکیه

پاسپورت خدماتی ترکیه

پاسپورت دیپلماتیک ترکیه

پاسپورت رایج کشور ترکیه

در انواع پاسپورت ترکیه، پاسپورت قرمز رنگ که به پاسپورت معمولی شناخته می شود رایج ترین و متداول ترین نوع پاسپورت به شمار می رود که به نام Umuma Mahsus Pasaport نام گذاری شده است. پاسپورت قرمز رنگ عموماً از سوی کشورهایی که دارای حکومت کمونیستی، کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا و حتی کشورهایی که علاقه مند هستند که عضو اتحادیه اروپا شوند صادر می گردد. مدت اعتبار این پاسپورت برای افرادی که به سن قانونی رسیده باشند 10 سال می باشد.

 

پاسپورت سبز رنگ ترکیه

Yeşil Pasaport به پاسپورت خصوصی که به رنگ سبز است، شناخته می شود. داشتن این نوع پاسپورت باعث می شود تا بدون ویزا بتوانید به سایر کشورها سفر نمایید.

 

پاسپورت سبز رنگ ترکیه را معمولاً اعضای سابق مجلس، سه رده اول کارکنان دولت، سه رده کارکنان بازنشسته دولت، شهرداران، همسر افرادی که این نوع پاسپورت را دارند و فرزندان زیر 25 سال که والدین شان این نوع پاسپورت را دارند؛ تعلق می گیرد.

پاسپورت خدماتی ترکیه

یکی از انواع پاسپورت ترکیه، پاسپورت خدماتی می باشد که به رنگ آبی یا خاکستری است به نام Hizmet Pasaportu معروف می باشد که برای افرادی که شرایط دریافت پاسپورت ویژه را ندارند اما مجبور به سفر به سایر کشورها هستند؛ شامل این نوع پاسپورت می شوند. همچنین ورزشکاران، افرادی که در سازمان های بین المللی فعالیت می کنند، کارمندان هلال احمر، کارمندان هوانوردی ترکیه، همسر کسانی که پاسپورت خدماتی ترکیه را دارند و فرزندان غیر شاغل زیر 25 سال کسانی که دارای این نوع پاسپورت هستند؛ می توانند برای دریافت پاسپورت خدماتی ترکیه اقدام نمایند.

 

پاسپورت دیپلماتیک ترکیه

Diplomatik Pasaport که به پاسپورت سیاه نیز معروف است از سال 2010 به جمع انواع پاسپورت تکیه اضافه شد که برای اعضای شورای ملی و وزرا صادر می شود. همچنین رئیس قوه قضاییه و معاونین قوه قضاییه از پاسپورت سیاه استفاده می کنند.

برای خواندن ادامه مطلب روی لینک زیر کلیک کنید.