آموزش گرفتن گواهینامه ترکیه

یکی از مدارک مهم بعد از مهاجرت، گرفتن گواهینامه ترکیه می باشد. زیرا طبق قوانین کشور ترکیه، مهاجران فقط تا 6 ماه اجازه رانندگی با گواهینامه بین المللی خود را دارند و بعد از ان باید اقدام به دریافت گواهینامه ترکیه نمایند. در این مقاله به موارد مهم در دریافت گواهینامه ترک می پردازیم.

برای آگاهی از تمامی شرایط مهاجرت به ترکیه میتوانید به وب سایت تکنیکو گروپ مراجعه کنید. اطلاعات بیشتر

Image for post
Image for post

 

مزایای گرفتن گواهینامه ترک

گرفتن گواهینامه ترک مزایایی را برای شما به همراه دارد که موجب تسهیل امور می شود.

گواهینامه مانند کارت ملی یکی از مدارک شناسایی به شمار می رود و زمانی که شما ساکن کشور ترکیه هستید؛ این مدرک می تواند هویت شما را اثبات نماید. همچنین با گواهینامه ترک می توانید در سایت هایی مانند آمازون ثبت نام نمایید.

علاوه بر آن به دلیل تحریم هایی که ایران شده است، می توان با مدرکی غیر ایرانی تبادلات مالی با دنیا برقرار نمایید.

نحوه دریافت تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترک

برای گرفتن گواهینامه ترکیه باید اقدام به ترجمه گواهینامه رانندگی ایرانی خود نمایید. سپس با شماره 199 تماس بگیرید و یا از طریق سایت اداره نفوس اقدام به دریافت راندوو نمایید.

سپس در روز راندوو باید کیملیک و کپی رنگی از پشت کارت، اصل گواهینامه ایرانی و کپی از 2 سمت گواهینامه، ترجمه گواهینامه و ترجمه آخرین مدرک تحصیلی را همراه داشته باشید.

سپس بعد از یک ماه تاییده اداره نفوس برای شما ارسال خواهد شد و بعد از آن باید با گرفتن گواهی سو پیشینه، گواهی سلامت، 5 قطعه عکس، اصل و کپی کیملیک و داشتن فیش واریز هزینه ها اقدام به دریافت گواهینامه رانندگی ترک نمایید.

سپس در صورت عدم مشکل، نهایتاً طی 15 روز گواهینامه برای شما ارسال می شود.

انواع گواهینامه رانندگی در ترکیه

اگر گواهینامه ایرانی ندارید و می خواهید اقدام به گرفتن گواهینامه ترک کنید؛ باید ابتدا با قوانین و چگونگی دریافت گواهینامه ترک آشنا شوید.

حداقل سن برای آنکه بتوانید اقدام به دریافت گواهینامه رانندگی نمایید؛ 18 سال می باشد.

ترکیه انواع مختلف گواهینامه دارد که اگر مایل به دریافت گواهینامه رانندگی موتور سیکلت هستید؛ باید گواهینامه A و M را دریافت نمایید. و اگر می خواهید برای ماشین های سواری اقدام به دریافت گواهینامه کنید، باید برای دریافت سری B گواهینامه اقدام کنید.

سپس باید در آزمون های عملی و تئوری شرکت نمایید. اما با توحه به فرآیند پیچیده و پر هزینه دریافت گواهینامه در ترکیه، پیشنهاد می کنیم در ایران اقدام به گرفتن گواهینامه رانندگی نمایید و سپس آن را تبدیل به گواهینامه ترک کنید.

هزینه تبدیل گواهینامه ایرانی به ترکیه

برای گرفتن گواهینامه ترکیه باید هزینه هایی را پرداخت نمایید که در ادامه به صورت حدودی به آنها اشاره می کنیم.

در ابتدا باید اقدام به ترجمه گواهینامه نمایید که این هزینه بسیار متغیر است. سپس برای تست سلامت بابت تعیین گروه خونی و گزارش پزشکی حدود 70 لیر باید پرداخت نمایید.

برای اخذ گواهینامه ترکی نیاز به گزارش کمیته پزشکی نیز دارید که بابت آن نیز در بیمارستان های دولتی باید 200 لیر پرداخت نمایید. سپس در اداره مالیات نیز نیاز است تا  300 لیر پرداخت کنید.

البته این هزینه ها برای افرادی است که می خواهند گواهینامه ایرانی خود را تبدیل به گواهینامه ترک نمایند.

اعتبار گواهینامه ترکیه

گواهینامه رانندگی ترکیه 10 سال اعتبار داشته و بین 140 کشور ارزش بالایی دارد. به همین دلیل می توانید از گواهینامه ترک به عنوان کارت شناسایی برای افتتاح در سایت های خارجی استفاده کنید.

کلاس های دریافت گواهینامه ترک

برای گرفتن گواهینامه ترک در صورتی که گواهینامه رانندگی ایرانی ندارید؛ باید مراحل زیر را انجام دهید.

آزمون تئوری دریافت گواهینامه ترک

برای دریافت گواهینامه ترک باید 10 ساعت کلاس کمک های اولیه و به مدت 8 ساعت نیز کلاس آگاهی از ترافیک جاده ای را بگذرانید. طول این 2 کلاس یک ماه طول می کشد.

سپس 30ساعت کلاس تئوری، 6 ساعت فنی و 6 ساعت آموزش آداب راهنمایی و رانندگی را نیز باید طی نمایید.

این آزمون به زبان ترکی برگزار می شود اما مترجمی نیز همراه شما است که باید 70 درصد سوالات را به درستی پاسخ دهید تا بتوانید در این آزمون نمره قبولی را دریافت نمایید.

آزمون عملی دریافت گواهینامه ترک

بعد از کسب قبولی در آزمون تئوری دریافت گواهینامه ترک باید آزمون عملی آن را بدهید. اگر داوطلب دریافت گواهینامه ماشین های سواری هستید، باید 16 ساعت آموزش عملی را طی نمایید.

برای خواندن ادامه مطلب به وب سایت تکنیکو گروپ مراجعه کنید.

https://tekincogroup.com/get-turkish-drivers-license/