آموزش رنگ کردن استخر و نحوه اجرای رنگ استخر

در این مقاله به طور کامل با نحوه اجرای رنگ استخر آسنا خواهید شد. مراحل را دنبال کنید تا بتوانید استخر خود را بدون کمک و به تنهایی رنگ آمیزی و نقاشی کنید. برای اینکه مراحل را بهتر انجام دهید مقاله را به ۳ بخش جهت رنگ کردن استخر تقسیم کرده ایم.برای دریافت اطلاعات بيشتر در مورد رنگ استخری و خرید آن به وب سایت جمیل مراجعه کنید.

مرحله اول اجرای رنگ استخر: تخلیه آب

 1. آب استخر را تخلیه کنید

اولین قدم برای رنگ کردن استخر ، تخلیه آب آن است. اگر استخر شما در فضای بسته و سرپوشیده است، میتوانید همین الان اقدام به تخلیه آن کنید. اما اگر استخر بیرون و در فضای باز است باید گوش به زنگ پیش بینی هواشناسی باشید. برای اینکه بتوانید فرآیند اجرای رنگ استخر را پیاده کنید به حداقل ۵ تا ۷ روز آفتابی با آب و هوای مطلوب نیاز دارید. اگر دما بین ۵ تا ۳۲ درجه هم باشد که عالی میشود. سپس ، از پمپ مرکزی استخر یا یک پمپ غوطه ور برای تخلیه آب استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که آب تخلیه شده به جایی غیر از اطراف استخر پمپاژ شود.

نکته:

مدت زمان تخلیه استخر بسته به نوع پمپ استخر و اندازه آن متفاوت است اما یک استخر متوطی معمولا بادی ۱۴ ساعت خالی شود.

 1. درپوش های کف استخر را بردارید

معمولا استخرها یک یا چند درپوش پلاستیکی در کف خود دارند. زمانی که ارتفاع آب به حدود ۳۰ سانتی متر یا کمتر رسید میتوانید این درپوش ها را باز کنید. اگر در ارتفاع بیشتری آن ها را بردارید آب به خاک زیر و اطراف استخر فشار وارد میکند و ممکن است خاک کیفیت نگهدارندگی خود را از دست دهد. فشار هیدرواستاتیک ناشی از آب باعث نمی شود که استخر کاملا خراب شود اما میتوند باعث ترک خوردن دیواره های آن شود.

 1. کف استخر را جارو کنید

مرحله بعدی برای رنگ کردن استخر جارو کردن کف استخر است. بعد از تخلیه کامل آب یک جارو یا طی برداشته و با دقت تمام کف استخر را جارو کنید. میتوانید از یک حوله ضخیم هم استفاده کنید. تمام لکه ها، تکه های رنگ خراب شده و …. را پاک کنید.

 1. با کاردک بخش های خراب شده را جدا کنید

برای اجرای رنگ استخر معمولا باید رنگ های خراب شده قبلی را کاملا از بین ببریم. بخش های خراب شده رنگ به صوت صفحات کوچک بالا می آیند، تمام این صفحات رنگی خراب شده، بتن یا کچ را با کمک کاردک و یا برس سیمی جدا کرده و جارو کنید.

 1. تمام سوراخ ها و فرورفتگی ها را پر کنید

هنگام اجرای رنگ استخر ممکن است متوجه شویم که استخر کمی سوراخ و چاله یا فرورفتگی دارد. اگر استخر شما چاله چوله و یا سوراخ های کوچک دارد باید پیش از رنگ کردن استخر آن  ها را پر کنید. برای اینکار سیمان و یا مواد دیگر که برای پر کردن سطوح استفاده میشوند خریداری کنید. بعد از پر کردن سوراخ ها، سطوح را صاف کنید.

مرحله دوم رنگ کردن استخر: تمیز کردن استخر تخلیه شده

 1. کل استخر را بشویید

هنوز نوبت به رنگ کردن استخر نرسیده. در این مرحله کل استخر را با یک واشر قدرتمند و فشار بالا شستشو دهید. برای اینکار از یک شیر آب با فشار بالا استفاده کنید تا تمام آلودگی ها از کف استخر جدا شده و تمیز شود. سپس صبر کنید تا استخر خشک شود.

 1. شستشوی استخر با فسفات تری سدیم

استخر را با تری سدیم فسفات (TSP) پاک کرده و شستشو دهید. برای اینکار یک دستکش تمیز و عینک محافظ تهیه کنید. حدود ۳.۸ لیتری آب گرم را داخل یک سطل بزرگ بریزید. سپس ۱۲۰ گرم فسفات تری سدیم را به سطل آب گرم اضافه کنید. با کمک یک چوب آن را هم بزنید. یک جاروی بزرگ را داخل سطل کنید و تمام کف استخر را با آن بشویید.

 1. استخر را با هیدروکلریک اسید بشویید

فقط در صورت داشتن مهارت و دارا بودن تجهیزات ایمنی از هیدروکلریک اسید استفاده کنید. پاشیدن اسید به سطوح استخر باعث میشود که بهتر رنگ بگیرند و کیفیت رنگ اعمال شده هم بیشتر شود. هنگام استفاده از این اسید، باید از دستکش های مقاوم در برابر اسید، عینک ایمنی و یک دستگاه تنفس کامل (نه ماسک گرد و غبار) استفاده کنید.

این اسید خطرناک و خورنده است بنابراین اگر به خود اطمینان ندارید و تاکنون چنین کاری انجام نداده اید از این مرحله چشم پوشی کنید. و سایر مراحل را ادامه دهید. اما شرکت های تعمیر و نگهداری استخر معمولا برای رنگ کردن استخر این مرحله را حتما انجام میدهند.

 1. دوباره استخر را بشویید

با کمک یک شلنگ فشار قوی تمام سطوح استخر را دوباره بشویید تا کاملا آماده رنگ کردن استخر شویم.

مرحله سوم رنگ کردن استخر : بلاخره اجرای رنگ استخر

 1. اعمال اولین لایه رنگ با کمک رنگ استخر آکریلیک

رنگ را آماده کنید و بعد از اینکه غلظت آن را کاهش دادید با کمک یک فرچه نسبتا بزرگ شروع به رنگ کردن استخر کنید. البته قبل از هر چیزی تنها سطوحی که رنگش خراب شده را رنگ آمیزی کنید. شما باید بر اساس نوع رنگ فعلی استخرتان، رنگ جدید خریداری کنید. اگر رنگ استخر آکریلیک است، باید از همان رنگ بخرید. البته اگر رنگ استخر شما اپوکسی است شما هم باید از همان رنگ برای اجرای رنگ استخر استفاده کنید. اپوکسی در مقایسه با رنگ های دیگر ضخیم تر است.

 1. صبر کنید تا لایه اول خشک شود.

بعد از اعمال لایه اول رنگ استخر حداقل ۲-۳ ساعت باید صبر کنید تا آن لایه خشک شود.

 1. اعمال لایه دوم رنگ استخر

بعد از ۲-۳ ساعت انتظار اکنون باید مرحله دوم اجرای رنگ استخر را انجام داد. رنگهای استخر آکریلیک معمولاً طی ۳ ساعت خشک می شوند و با لمس رنگ به دست نمیچسپد. اما رنگ های دیگر شاید کمی زمان ببرد تا خشک شوند. معمولا باید دو لایه برای رنگ کردن استخر کافی باشد. اما در برخی مواقع ممکن است نیاز باشد یک لایه دیگر نیز رنگ کرد. اگر این چنین شد، باز باید چند ساعت دیگر صبر کنید تا لایه دوم نیز خود را گرفته یا خشک شود.

 1. بعد از چند روز استخر را آب کنید

بعد از اتمام رنگ کردن استخر و اجرای آن باید حداقل ۳ ، یا پنج تا ۷ روز صبر کرد تا رنگ کاملا از هر جهت آماده شود. و مطمئن باشید که طی این چند روز آب وارد استخر نشود. اگر به صورت خیلی تصادفی باران باید سریع روی استخر را بپوشانید. بعد از ۷ روز استخر رنگ شده و جدید شما کاملا آماده استفاده است و میتوانید آن را پر از آب کنید.

رنگ کردن استخر کار آسانی نیست

شاید در نگاه اول با خواندن این مقاله با خود فکر کنید که رنگ کردن استخر یا اجرای رنگ استخر چندان کار سختی نیست. شاید درست بگویید اما این کار هم رنگ و ابزار نقاشی نیاز دارد و هم اینکه نیاز به مهارت، تجربه و حوصله دارد. فرآیند اجرای رنگ استخر معمولا هزینه بر است و اگر شما کلی هزینه کنید تا مواد اولیه بخرید اما نتوانید رنگ کنید هزینه ای که کرده اید بی ثمر خواهد ماند.

منبع: