منطقه باستانی ارجان

Image for post
Image for post

بهبهان یک شهر بسیار زیبا در استان خوزستان، در محیطی کوهستانی و خشک قرار دارد، واقع شده است. این شهر با وجود اینکه نسبت به دیگر شهرهای استان خوزستان کوچک تر و دارای جمعیت کمتریست، اما از جاذبه های گردشگری زیادتری برخوردار است، که یکی از میان این مکان های گردشگری تاریخی، می توان به منطقه باستانی ارجان اشاره کنیم. با مجله مستر بلیط همراه باشید تا همه اطلاعات مورد نیازتان را در مورد منطقه باستانی ارجان در اختیار شما قرار دهیم.

رزرو هتل در مشهد به صورت آنلاین یکی از بهترین روش ها برای اینکار است.

شهر باستانی ارجان در فاصله 10 کیلومتری واقع شده و در شمال بهبهان تعریف شده و امروزه فقط تپه ها و ویرانه های خاکی از این شهر باقی مانده است. پیش از این، این شهر دارای شش دروازه بود که به نام های اهواز، ری شهر، میدان ، کیالین، شیراز و ایذه نامگذاری شدند.

همچنین تپه هومه یا همایون بزرگترین تپه در شهرستان ارجان به شمار می رود. کاخ مسکونی شاه که امروزه فقط ویرانه های آن باقی مانده است و به عنوان «سرای ملک» مشهور و در جنوب شرقی شهر ارجان واقع شده است.

البته از گذشته تا به امروز دلیل اصلی تخریب این شهر هنوز مشخص نیست و دانشمندان و محققان نتوانسته اند دلیلی برای آن پیدا کنند و همچنین بعد از تخریب شهر ارجان، شهر بهبهان فعلی در مجاورت آن تشکیل شد و آن شهر به یک منطقه گردشگری تاریخی بسیار کوچکی تبدیل شد. از اینکه همچنان با وب سایت مستر بلیط همراهید از شما ممنونیم.

تاریخچه منطقه باستانی ارجان

باستان شناسانی که بر روی این منطقه تحقیق می کردند، فرضیه ای داشتند مبنی بر اینکه شهر ارجان متعلق به زمان ساسانیان است و بعد از کشف این شهر در روزنامه ها اعلام کردند که مقبره ایلامی ها کشف شد.

اما بعد از تحقیقات بسیار و مطالعات کلی، تقریبا مشخص و ثابت شد که این قدمت، متعلق به هزاره دوم قبل از میلاد مسیح است. مطالعات بعدی در سال 2009 و 2010 انجام شد نشان داد که این منطقه حتی می تواند متعلق به قبل از دهه میلادی باشد.

اما با این وجود دانشمندان هنوز معتقد بودند که برای کشف اطلاعات بیشتر باید حفاری و تحقیقاتی میدانی بیشتری انجام دهند؛ تا اینکه پس از مطالعات دقیق تری که صورت گرفت و محققان آن را به  صورت تئوری ارائه دادند، متوجه شدند که زندگی در شهر ارجان تا پیش از ساسانیان و حتی قبل تر از دوره پس اسلام جریان داشته است؛ و به این دلیل به این نتیجه رسیدند، که مسجدی شبیه مساجد اولیه دوران پس از اسلام در این شهر پیدا کردند و پس از پیدایش مسجد به یقین رسیدند که شهر ارجان قطعا متعلق به زمان پیش از اسلام بوده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

اگر بخواهیم دقیق تر نقشه این مجموعه را معرفی کنیم، می توان گفت که این یک ویرانه 500 هکتاری شهریست که در شمال شرقی بهبهان، استان خوزستان واقع شده است. این شهر ویران شده دارای تعداد زیادی از ساختمان های تخریب شده می باشد که هنوز بخش زیادی از آن ها شناسایی نشده است و هنوز محققان در حال تحقیق بر روی این شهر هستند.

شرایط بازدید

برای بازدید این مکان شما نیازی ندارید هزینه ای برای پرداخت بلیط بپردازید؛ اما دقت داشته باشید که یک منطقه محافظت شده است و نمی توان در هر ساعت از شبانه روز از آنجا بازدید کرد؛ البته بهتر است که برای مناطق تاریخی که به این صورت ویران هستند در زمانی به آنجا بروید که خورشید در آسمان ظاهر باشد؛ به دلیل اینکه بهتر بتوانید آن محیط را ببینید و عمق تاریخ را با لذت بیشتری احساس کنید.

راه های دسترسی به منطقه باستانی ارجان

اگر به مطالب بالا نیز دقت کرده باشید، متوجه شدید که این بنای ویران شده در شهر بهبهان واقع شده است‌؛ و همچنین اگر قصد سفر به این مجموعه فوق العاده تاریخی را دارید، می توانید با خرید بلیط اتوبوس بهبهان به آنجا بروید و از منطقه باستانی ارجان بازدید کنید؛ یا اینکه اگر قصد سفر با بقیه وسایل های نقلیه را دارید، هیچ محدودیتی ندارد و با هر وسیله ای که در اختیار داشتید می توانید از آنجا بازدید کنید.

ولی حتما از شهر زیبای بهبهان بازدید کنید و به مکان های تاریخی آنجا هم حتما سری بزنید که خالی از لطف نیست؛ اما به یاد داشته باشید که اگر به بهبهان بروید، آن شهر را در لیست سفرهای  هرساله خود قرار می دهید.