ارز دیجیتال چیست؟

به ارزی که منحصراً به صورت الکترونیکی در دسترس است، ارز دیجیتال گفته می‌شود. نسخه های الکترونیکی ارز در حال حاضر در سیستم های مالی اکثر کشورها وجود دارد. به عنوان مثال، در ایالات متحده پول فیزیکی در گردش تنها حدود یک دهم عرضه کلی پول است. مابقی در انواع سپرده‌های بانکی به صورت الکترونیکی نگهداری می‌شوند.

آنچه ارز دیجیتال را از ارز الکترونیکیِ حال حاضر در حساب های بانکی اکثر آمریکایی‌ها متمایز می‌کند، این است که ارز دیجیتال که هرگز شکل فیزیکی به خود نمی‌گیرد و همیشه در یک شبکه کامپیوتری باقی مانده و از طریق پلتفرم‌های ویژه‌ای که برای کار با رمزارزها تهیه شده‌اند، مبادله می شود.

ارزهای دیجیتال کاربردهای فراوانی را در زندگی افراد در سراسر دنیا ایجاد کرده‌اند، به عنوان مثال، به جای استفاده از اسکناس‌های فیزیکی مثل ریال و دلار، با انتقال ارز دیجیتال با استفاده از دستگاه تلفن همراه خود، می‌توانید خرید برخی از کالاها را انجام دهید. شاید اینطور به نظر برسد که از لحاظ نوع عملکرد این روش پرداخت تفاوتی با پرداخت‌های آنلاین ارز فیات ندارد؛ اما مسئله اینجاست که استفاده از ارزهای دیجیتال به صورت صد در صد غیرمتمرکز بوده و توسط هیچ نهاد و دولتی کنترل نمی‌گردد. در واقع هدف اصلی به وجود آمدن این سیستم حذف واسطه‌های مالی از بازار است. اما در نظر داشته باشید که کاربرد فناوری بلاک چین و رمزارزها صرفا به پرداخت آنلاین و خرید و فروش کالا محدود نمی‌شود.

چطور ارز دیجیتال بخریم؟

راه‌های زیادی برای خرید و فروش ارز دیجیتال وجود دارد که یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین روش‌ها، استفاده از خدمات صرافی‌های ارز دیجیتال است. از آنجایی که اکثر پلتفرم‌های خارجی خدمات خود را در صورت طی کردن فرآیند احراز هویت ارائه می‌دهند، امکان استفاده از تمام خدمات آن‌ها برای کاربران ایرانی وجود ندارد. از این روز بهترین راه برای خرید ارز دیجیتال ثبت نام در صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی مانند صرافی اوکی اکسچنج می‌باشد.

خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

بعد از ثبت نام در صرافی ایرانی نام برده شده، لازم است فرآیند احراز هویت را برای فعال سازی حساب کاربری خود انجام دهید و یک کارت بانکی معتبر را نیز برای انتقال دارایی ریالی به صرافی معرفی کنید. بعد از تایید احراز هویت اکانت شما فعال شده و میتوانید حساب کاربری خود را با مبلغی که در نظر دارید به صورت ریالی شارژ کرده و سپس از بخش تبادل سریع رمز ارز مورد نظر خود را در سریع ترین زمان ممکن و به نرخ و قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال خریداری نمایید.

خرید بیت کوین

خرید اتریوم

خرید BNB