گزارش فصلی چیست و چه کاربردی دارد؟

گزارش معاملات فصلی مشمولان ماده ۱۶۹ قانون مالیاتی، بایستی در پایان هر فصل و در باره زمانی مقرر قانون،‌‌ از طریق سامانه معاملات فصلی  الکترونیکی ارسال شود . حد نصاب های ۵ درصد و ۱۰ درصد، جرایم، شیوه ارسال، موضوعاتی که باید رعایت شود، تفکیک اطلاعات و نحوه گزارش و موضوعاتی که پیمانکاران باید رعایت  کنند، در این گفتار ارائه شده است .

حد نصاب ۵ درصد معاملات کوچک سال ۱۳۹۸ در ارسال گزارش معاملات فصلی الکترونیکی، ۱۶  میلیون و ۴۰۰ هزار ریال است . حد نصاب  معاملات بزرگ و کوچک را هر ساله، بر  اساس شاخص  بهای کالا و خدمات، بانک مرکزی  (CBI.ir) اعلام می کند .

 

Image for post
Image for post

گزارش فصلی چیست؟

در پاسخ به سوال گزارش فصلی چیست؟ باید به طور خلاصه و دقیق این موضوع را بیان کنیم که تمامی بنگاه‌های اقتصادی بر طبق ماده ۱۶۹ قانون مالیاتی کشور باید تمامی گزارشات مربوط به خرید و فروش یک فصل یا همان بازه زمانی ۹۰ روز را از طریق سامانه معاملات فصلی الکترونیکی ارسال کنند.

سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان اصلی‌ترین مرجع برای تعیین میزان مالیات شرکت ها و اینکه به طور کلی مالیات به چه چیزهایی تعلق می گیرد در نظر گرفته شده است و به همین دلیل کسب و کارها و شرکت ها باید تمامی گزارشات فصلی خود را برای تعیین میزان مالیات در اختیار این سازمان قرار دهند.

به همین دلیل سازمان امور مالیاتی باید بر کلیه درآمدها و رویدادهای مالی شرکت و بنگاه های اقتصادی نظارت داشته باشد تا از این طریق بتوانند مالیات مناسب را برای هر کدام از آنها در نظر بگیرد.

صورت معاملات فصلی چیست و چه اهمیتی دارد؟

گزارش فصلی خرید و فروش با عنوان‌های دیگری مانند معاملات فصلی خرید و فروش، گزارشات فصلی موضوع ماده ۱۶۹، صورت معاملات فصلی، گزارشات فصلی و… ذکر می‌شود. با موظف کردن افراد حقیقی و حقوقی از جانب سازمان امور مالیاتی برای ارائه و تنظیم گزارش خرید و فروش فصلی، تمام مودیان وظایف و تکالیف خود را با کمک بهترین نرم افزار حسابداری آنلاین به درستی انجام می‌دهند.

قانون صورت معاملات فصلی در ایران

قانون صورت معاملات فصلی در تیر ماه سال 1394 به تصویب رسید و از ابتدای سال 1395 وارد فاز اجرایی شد. هدف اصلی این قانون به گفته سازمان امور مالیاتی افزایش شفافیت اقتصادی و بالا بردن نظم و انضباط مالی است. به صورت کلی به موجب این قانون همه دستگاه‌های اجرایی و افراد حقیقی و حقوقی فراخوان شده باید نهایتا ظرف مدت 45 روز پس از شروع هر فصل ریز اطلاعات مربوط به معاملات خودشان را برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

توجه کنید که پس از تسلیم صورت معاملات فصلی یا همان فهرست معاملات فصلی هیچ هزینه‌ای به عنوان مالیات از سمت مؤدی پرداخت نمی‌شود، بلکه صورت معاملات فصلی فقط با هدف گزارشگری مالیاتی ارسال می‌شود. با این وجود در صورت عدم صدور این صورت حساب و یا عدم درج شماره اقتصادی خود یا طرف معامله و یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران، مؤدیان حسب مورد مشمول پرداخت جریمه‌ای معادل 2 درصد مبلغ مورد معامله می‌شوند.

در صورت معاملات فصلی علاوه بر اطلاعات خودتان باید اطلاعات مربوط به طرف‌هایی که با آنها معامله کرده‌اید را نیز ارائه کنید.

مهم‌ترین نکته در اجرای ماده 169 قانون مالیات های مستقیم

کلیه اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل مانند فروشگاه هایی که از نرم افزار حسابداری فروشگاهی ساده استفاده میکنند، موضوع این قانون که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت نام در نظام مالیاتی می‌شوند، مکلفند برای انجام معاملات خود، صورتحسـاب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب‌ها، قراردادها و سایراسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان مذکور ارائه دهند. برای این موضوع تنها صورتحساب‌های ذکر شده، در آیین نامه اجرایی موضوع ماده 95 ملاک است.

چنانچه خریدار کالا، خدمت و یا دارایی مکلف به ثبتنام در نظام مالیاتی نباشد و یا ازجمله اشخاص حقیقی مصرفکننده نهایی و یا اشخاص حقیقی موضوع ماده 81 قانون (فعالیت‌های کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبورعسل و پرورش صفحه ٣ طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغانداری، احیای مراتع و جنگل‌ها، باغات اشجار از هر قبیل و نخیلات) باشد، الزامی‌به درج شماره اقتصادی خریدار در صورتحساب صادره نخواهد بود.

نحوه گزارش قراردادها در معاملات فصلی

نحوه گزارش قرارداد ها در معامله های فصلی در صورتی که کارفا یا پیمکان کار باشید، به دو دسته تقسیم می گردد.

اگر کارفرما، فروشنده و یا به طور کلی دریافت کننده خدمات باشید:

نگام عقد کردن قرارداد: می بایست اطلاعات قرارداد را ارسال کنید و لازم نیست اطلاعات را در قسمت خرید درج کنید و فقط مبلغ پرداخت شده ارسال می گردد.

هنگام دریافت کردن فاکتور از پیمان کار یا فروشنده، در قسمت مربوط به خرید اعلام می شود و در کادری که به نوع کالا و خدمات اختصاص داده شده است شماره قرارداد را ذکر می کنید.

در صورتی که پیمان کار و ارائه دهنده خدمات باشید:

هیچ تکلیفی درباره ارسال اطلاعات هنگام عقد قرارداد ندارید.

در قسمت نوع کالا و خدمات می بایست صورت وضعیت های تایید شده، فاکتور های خرید و دریافت خدمات را همراه با شماره قرارداد در هنگام صدور فاکتور ذکر نمایید.

. چه اطلاعاتی را باید در صورت معاملات فصلی درج کرد

همان‌طور که در لیست نرم افزارهای حسابداری معروف گفته شد در صورتحساب‌های مشمولین، علاوه بر اطلاعات معامله بر اساس استانداردهای سازمان امور مالیاتی، باید شماره اقتصادی خریدار و فروشنده درج شود. در کنار این‌ها در موارد صادراتی و وارداتی، حسب مورد باید شماره کوتاژ اظهارنامه گمرکی و کد گمرک ترخیص کننده و شماره اختصاصی اشخاص خارجی (صرفاً در موارد وارداتی) را وارد کرد.

همچنین در معاملات ارزی باید مبالغ ارزی، نوع ارز، نرخ برابری ارز و معادل ریالی معامله انجام‌شده در صورتحساب‌ها و اسناد درآمدی صادره و همچنین در فهرست معاملات ارسالی آورده شود.

مشمولین ارسال صورت معاملات فصلی

بر اساس تبصره 3 ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم که به صورت معاملات فصلی اختصاص دارد، سه گروه موظف به ارسال صورت معاملات فصلی هستند. این سه گروه عبارت‌اند از؛

اشخاص حقوقی (شرکت‌ها)

اشخاص حقیقی (مشاغل) گروه اول

صاحبان مشاغل مشمول اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده

استثنائات و معافیت‌های صورت معاملات فصلی

باوجود تمام قوانینی که برای ارسال صورت معاملات ارزی ذکر شد، برخی استثنائات و معافیت‌ها نیز در این قانون دیده‌شده است. در برخی موارد نیازی به درج شماره اقتصادی طرف معامله در صورتحساب نیست. این موارد عبارت‌اند از؛

موارد معاف از درج شماره اقتصادی

فروش کالا و خدمات به مصرف‌کننده نهایی

معامله با مشمولین ماده 81 (شاغلین حوزه‌های کشاورزی، دام‌پروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبورعسل و …)

معامله با اشخاص حقیقی با مبلغ تا 5 درصد حدنصاب «معاملات کوچک موضوع قانون برگزاری مناقصات» (این مبلغ در سال 98، یک‌میلیون شش‌صد و چهل هزار تومان است)

خرید از فروشندگانی که ملزم به ثبت‌نام در نظام مالیاتی نیستند (ارگان‌ها و نهادهای دولتی و …)

منبع :

https://www.fardanews.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-23/1138000-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7?pr=1