نرم افزار حسابداری تولیدی چیست؟

حسابداری تولیدی به زبان ساده

حسابداری تولیدی یکی از شاخه‌های مهم در حسابداری است که با محاسبات دقیق خود علاوه بر بازگرداندن سرمایه اولیه، سود بسیار خوبی را نصیب مدیران و کارکنان مجموعه می کند. یکی از مهم ترین وظایف یک حسابدار تولیدی محاسبه بهای تمام شده است و پیچیدگی این موضوع به حدی است که معمولا این دسته از حسابداران مورد توجه مدیران ارشد هستند و معمولا از حقوق و مزایای خوبی هم برخوردارند.

در یک شرکت تولیدی به وجوه نقد جاری، کالا و مواد اولیه موجود در انبار، مطالباتی که از دیگر شرکت‌ها دارند، اموال، ساختمان و غیره شرکت، دارایی شرکت تولیدی گفته می‌شود. حسابداری تولیدی باید از در رکود ماندن دارایی و مخصوصا وجوه نقد شرکت جلوگیری نماید.

Image for post
Image for post

انواع هزینه ها در حسابداری تولیدی به چه صورتی است؟

بررسی هزینه‌های تولید به کمک نرم افزار حسابداری آنلاین ، یکی از مهم‌ترین اهدافی است که هر سازمانی در جستجوی آن است و این موضوع کمک می‌کند تا پیش بینی آینده سازمان امکان پذیر باشد. در این راستا هزینه‌های هر مجموعه‌ای را می‌توان به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم (سربار) دسته بندی کرد و آن‌ها را مورد مطالعه قرار داد. دستمزد کارگران بخش تولیدی، دستمزد اپراتورهای ماشین آلات، دستمزد کارگران مشغول در قسمت مواد خام و غیره را می‌توان، جزء هزینه‌های مستقیم دانست.

اما دستمزد کارکنان نگهبانی، دستمزد سرپرستان تولید و غیره تحت عنوان هزینه‌های غیرمستقیم و سربار طبقه بندی می‌شوند. اما در این میان یک حسابدار تولیدی حرفه‌ای تلاش می‌کند تا فرایندها و رویه‌های شرکت را بررسی و تا جای امکان کاهش دهد. با کوتاه شدن این فرایندها، هزینه‌های تولید نیز کاهش می‌یابد.

همچنین می‌توان تمامی هزینه‌های اجاره ساختمان، بیمه، تعمیرات و نگهداری، قبوض آب و برق، استهلاک ماشین آلات، دفع مواد زائد، کنترل کیفیت و بسیاری موارد دیگر را در دسته بندی هزینه‌های سربار کارخانه برشمرد. این موارد ذکر شده را می‌توان به عنوان بخش کوچکی از هزینه‌های تولید به حساب آورد. در ادامه به معرفی انواع هزینه‌های حسابداری تولیدی می‌پردازیم.

هزینه های مواد اولیه

رکن اصلی تولید کالا و محصول است و در تعیین قیمت نهایی کالا، نقش تعیین کننده ای دارد.

هزینه های ساخت

این هزینه ها معمولاً شامل هزینه های کارخانه به استناد هزینه های مواد مستقیم و کار مستقیم است.

هزینه های تجاری

هزینه هایی که توسط شرکتهای بازرگانی، برای تحصیل کالا به منظور فروش مجدد آن ها، واقع می شود.

هزینه های مستقیم

هزینه هایی هستند که می توان آن ها را به یک موضوع مشخص ارتباط دارد مانند مواد اولیه مصرف شده در یک واحد محصول.

هزینه های غیرمستقیم یا سربار ساخت

این هزینه ها به طور عمومی و مشترک بین چندین موضوع هزینه است و قابلیت تخصیص به یک موضوع خاص را ندارد.

مسائل حسابداری در یک محیط تولیدی

تولید محصولات برای فروش تنها بخشی از وظایف شرکت های تولیدی می باشد . در یک محیط تولید نیاز هست که تمام مراحل ساخت و فروش محصولات درهمه ی گزارشات شرکت ثبت گردد. گزارشات حسابداری از نزدیک روند تولید را دنبال می نماید. به این شکل است که شرکت مواد اولیه خریداری می نماید سپس فرآیند تولید را شروع و پس از آن ساخت محصولات را به اتمام می رساند و به مشتریان ارائه می کند .به طور کلی تمام این مراحل باید به عنوان ورودی  در اسناد و گزارشات حسابداری ثبت گردند.

آشنایی با حسابداری تولیدی

برای این که کسب و کارهای مرتبط با تولید و توزیع کالاهای گوناگون بتوانند در دنیای تجارت موفق شوند، نیاز به یک حسابدار تولیدی دارند تا با ارائه گزارش‌های مالی در مورد روند تولید، امکان کاهش هزینه‌های جانبی تولید محصول و افزایش سود فراهم شود. به کمک حسابداری تولیدی مدیر یک مجموعه تولیدی می‌تواند میزان تولید را کنترل کند، بر این بخش نظارت کافی داشته باشد و با توجه به اهداف مجموعه تصمیمات لازم را در زمان مناسب عملی کند.

انتخاب برنامه حسابداری تولیدی مناسب

ممکن است اهمیت نسبت به این مسئل وجود نداشته باشد ، اما بسیار مهم می باشد که بدانید تجارت شما در میان رقبا در کدام موقعیت مستقر است. قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب نرم افزار حسابداری تولیدی مناسب، باید موقعیت دقیق شغلی ، سایز و مقیاس کسب و کار خود را مشخص نمایید.

دسترسی به نرم افزار حسابداری تولیدی

بیشتر نرم افزارهای حسابداری شامل ویژگی هایی از قبیل – مدیریت موجودی، ردیابی فروش، مدیریت حقوق و دستمزد، گزارش مالیات و بودجه هست. یک برنامه جامع امکان یکپارچه سازی داده های مالی با هزینه ها، کنترل موجودی و پیش بینی را فراهم می نماید.

اهمیت حسابداری تولیدی

به منظور دستیابی به موفقیت در دنیای تجارت لازم است که تولیدکنندگان و توزیع کنندگان محصولات مختلف از پیش بینی های مالی یک حسابدار تولیدی بهره مند شوند. در واقع در حسابداری تولیدی با تهیه ی گزارش های مالی روند تولید مورد بررسی قرار گرفته و شما می توانید هزینه های جانبی را از تولید کم کرده و به سود بیشتری دست پیدا کنید. همچنین در حسابداری تولیدی فرد می تواند به بخش های تولیدی نظارت داشته و میزان تولید را کنترل کند و بودجه ی در دسترس را با کارایی بیشتری مدیریت نماید.

استانداردهای حسابداری تولیدی

شاید تا کنون استانداردهای حسابداری به گوش شما خورده باشد. استانداردهای حسابداری تولیدی چهارچوب حسابداری به شمار می آید و هر فردی که تصمیم دارد در واحد حسابداری فعالیت کند، حسابداری تدریس نماید و مدیر مالی شود باید تمامی این قوانین و تفاسیر آن را بداند. قوانین حسابداری تولیدی با دیگر انواع حسابداری تفاوتی ندارد و از همان 33 استاندارد حسابداری پیروی می کند. این 33 قانون به حسابداران و واحد حسابداری نحوه محاسبه صورت مالی، صورت وجوه جریان نقد، درآمد عملیاتی و … را بیان می کند. از این رو تخلف از این قوانین جرم بوده و ممکن است برای شرکت مشکلاتی ایجاد نماید.

وظایف حسابداری تولیدی

حسابداری که در شرکت تولیدی فعالیت می کند علاوه بر فعالیت های متداول که همه حسابداران باید در طول روز انجام دهند فعالیت خاصی نیز دارد که فقط در شرکت های تولیدی انجام می شود. این مورد محاسبه بهای تمام شده کالا و محصول تولید شده است. این محاسبه به قدری پیچیده و مشکل است که نیازمند تجربه و مهارت زیادی در حسابداری دارد. اما قصد داریم در ادامه فعالیت های واحد حسابداری یک شرکت تولیدی را بیشتر توضیح دهیم.

• به دست آوردن بهای تمام شده کالا

تنظیم بهای تمام شده کالا نیازمند بررسی سه فاکتور مهم است. این سه فاکتور میزان قیمت نهایی یک محصول را معین می نمایند و یا به عبارتی کالایی تولید شده در کارخانه دارای سه رکن است.

1. مواد اولیه

هزینه های خرید مواد اولیه باید محاسبه شود. محاسبه قیمت مواد اولیه اولین رکن در تنظیم قیمت تمام شده کالا است.

2. حقوق و دستمزد

شامل حقوق افرادی است که به طور مستقیم در جهت تولید کالا با شما همکاری می کنند. نیروی انسانی که در تولید کالا نقش دارند نیز می تواند در بهای تمام شده کالا تاثیر گذار باشند.

3. سربار

سربار همه هزینه هایی است که با پرداخت آنها می توانید کالا را تولید کنید. برای مثال قبض آب و برق، حمل و نقل کالا، حقوق دستمزد کارکنان غیر مستقیم، تعمیر و نگهداری از دستگاه ها و … نیز باید محاسبه شده و در بهای تمام شده کالا محاسبه شوند.

حسابداران با براورد تمام هزینه های تولید یک کالا قیمت تمام شده هر کالا را محاسبه می کنند.

 ثبت سند حسابداری شرکت تولیدی

ثبت سند حسابداری شرکت تولیدی نیز بر عهده حسابداران و مشابه با نرم افزار حسابداری فروشگاهی است. در شرکت حسابداری خرید مواد اولیه و یا فروش کالا باید روزانه در اسناد مشخص ثبت شوند. در زمان ثبت سند باید نام کالای خریداری شده و یا فروخته شده به همراه قیمت آن ثبت شود. علاوه بر این دیگر خریدهای روزاانه که در شرکت انجام می شود نیز در قالب ثبت سند حسابداری در نرم افزار درج می شود. ثبت سند از جمله فعالیت های پایه ای حسابداری است. به کمک ثبت اسناد است که می توان صورت مالی را به راحتی تنظیم نمود. در صورتی که ثبت سند در شرکت تولیدی به صورت روزانه و دقیق انجام شود دیگر فعالیت های حسابداری اعم از تنظیم صورت مالی، تنظیم ترازنامه، تنظیم وجود نقدینگی و … همگی در روال خود انجام می شوند.

 تهیه و تنظیم صورت مالی

صورت مالی از جمله فعالیت هایی است که بسته به نیاز شرکت ممکن است به صورت سالانه و یا هر چند ماه یک بار به صورت دورهای انجام شود. در واقع صورت مالی گزارشی است که طی آن مدیران شرکت و سهامداران می توانند تشخیص دهند که در یک دوره چندماه و یا یک ساله شرکت توانسته است به اهداف تعیین شده خود برسد؟ آیا با قیمت تعیین شده کالا شرکت تواسته است سودآوری داشته باشد؟ شرکت برای چند ماهه آینده چه راهبردی را باید انتخاب کند. صورت مالی دقیق نیازمند ثبت سند حسابداری دقیق است تهیه و تنظیم صورت مالی شامل چهار فعالیت اصلی است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

تهیه صورت سود و زیان

تهیه و تنظیم صورت سود و زیان فعالیتی است که حسابدار در آن گزارشی از میزان سود دهی در یک دوره را مشخص می کند. در این گزارش مشخص می شود که در یک بازه مشخص آیا شرکت توانسته است با قیمت تعیین شده کالا به سود دست یابد و یا باید در انتخاب قیمت و یا دیگر سیاست های شرکت تولیدی تغییر ایجاد نمود. البته ممکن است شرکت در یک بازه مشخص به دلیل موقتی زیان دیده باشد و یا سود کمی به دست آورد دلایلی همچون خرید یک دستگاه جدید، خراب شدن یکی از دستگاه ها و … ممکن است شرکت را با مشکل مواجه نماید. اما همانطور که گفته شد این باید موقتی باشد و اگر طولانی شد باید در دیگر سیاست های شرکت تجدید نظر نمود.

تهیه ترازنامه

ترازنامه نشان می دهد که بین بدهی های شرکت و بستانکاری آن به اضافه سرمایه شرکت توازن وجود دارد؟ بدهی های یک شرکت شامل مواردی و موادی می شود که شرکت برای تولید، آنها را خریداری نموده است و از شرکت پول خارج شده است. بستانکاری شرکت پولی است که در ازای فروش کالای تولید شده به دست آمده است و یا قرار است به دست بیاید. سرمایه نیز شامل دو قسم مختلف سرمایه در گردش یا جاری و سرمایه ثابت می شود. سرمایه ثابت ملک، ساختمان، دستگاه ها و … صاحبان شرکت تولیدی است و سرمایه در گردش یا جاری پولی است که برای خرید صرف شده و یا پولی است که در ازای فروش دریافت شده است.

در تنظیم ترازنامه بستانکاری های شرکت را با سرمایه های شرکت جمع می بندند و این باید با بدهی های شرکت یکسان باشد. در غیر این صورت شرکت دچار مشکلات سیاست گذاری است.

 تهیه صورت گردش نقدینگی شرکت

در این گزارش حسابدار به اطلاع مسئولین امر می رساند که پول در گردش و جاری در شرکت تولیدی از کجا به دست آمده است و در کدام قسمت هزینه شدده است. این گزارش به مسئولین نشان میدهد که آیا توانسته است در یک بازه زمانی مشخص و با صرف سرمایه به سود قابل توجهی دست یابند و یا سرمایه گذاری آنها اشتباه بوده است. در این گزارش بازه زمانی بسیار اهمیت دارد. چرا که ممکن است فقط در یک بازه مشخص شرکت دچار زیان و یا سود شده باشد.

تهیه صورت سود و زیان جامع شرکت

این گزارش و صورت نشان می دهد که از زمان تاسیس شرکت تولیدی و سیاست های انتخاب شده شرکت توانسته است تا به امروز به هدف اصلی خود که سودآوری است برسد و یا خیر. در این گزارش بازه و دوره مشخصی تعیین نمی شود و سود شرکت از ابتدا تا آخر پایان سال مالی تعیین می شود.

 محاسبه حقوق و دستمزد

بدیهی است که در یک شرکت تولیدی نیز مانند دیگر انواع شرکت ها عده ای به عنوان کارمند وکارگر مشغول به کار هستند. محاسبه میزان حقوق، بیمه، پاداش و … این افراد نیز در حوزه کاری حسابداری قرار دارد.

تنظیم اظهار نامه مالیاتی

شرکت های تولیدی نیز مانند دیگر شرکت ها باید سالانه و در اعلام عمومی سازمان امور مالیاتی کشور اظهار نامه مالیاتی خود را ارسال نمایند. حسابداران با ثبت دقیق سند در طول سال می توانند در زمان پر کردن اظهار نامه مالیاتی کار خو را آسان نمایند.

منبع :   https://www.forsatnet.ir/14010319-3.html