NFTها، آینده‌ی داد و ستد اقلام دیجیتالی

NFT چیست؟

NFT کوتاه شده‌ی توکن غیرقابل‌تبادل (Non-fungible Token) است که کم و بیش به معنای منحصر‌به‌فرد بودن آن است و نمی‌توان آن را با چیز دیگری جایگزین کرد. به عنوان مثال، بیتکوین قابل تبادل است؛ اگر چیزی را با بیتکوین معامله کنید و سپس بفروشید یا بیتکوینی را با بیتکوین دیگر تعویض کنید، دقیقاً همان نوع از رمزارز را خواهید داشت، بیتکوین. اما، NFTها نسبت به هم از یک نوع نیستند، یعنی غیرقابل تبادل هستند. اگر آن را با NFT دیگری معامله کنید، چیز کاملاً متفاوتی خواهید داشت.

NFT کوتاه شده‌ی توکن غیرقابل‌تبادل (Non-fungible Token) است.
NFT کوتاه شده‌ی توکن غیرقابل‌تبادل (Non-fungible Token) است.
NFT کوتاه شده‌ی توکن غیرقابل‌تبادل (Non-fungible Token) است.

NFTها چگونه کار می کنند؟

بیشتر NFTها بخشی از زنجیره بلوک اتریوم (Ethereum) هستند. Ethereum یک ارز رمزنگاری شده است؛ مانند بیتکوین یا دوجکوین. اما، زنجیره بلوکی اتریوم، از NFTها نیز پشتیبانی می‌کند تا اطلاعات اضافی را در آن ذخیره کنند؛ این امر سبب می‌شود که NFT از اتریوم (ETH) متفاوت باشد. شایان ذکر است که بلاکچین‌های دیگر نیز می توانند نسخه‌های NFT خود را پیاده سازی کنند.

دوجکوین یک NFT نیست اما این گیف از آن یک NFT است.
دوجکوین یک NFT نیست اما این گیف از آن یک NFT است.
دوجکوین یک NFT نیست اما این گیف از آن یک NFT است.

چرا باید NFT را برای تبادل خود انتخاب کنید؟

NFT ها می‌توانند هر پدیده‌ای از نوع دیجیتالی باشند: مانند نقاشی، موسیقی، حتی اگر مغز شما کاملاً روی اینترنت بارگذاری شده و به هوش مصنوعی تبدیل شود! اما، بیش‌تر هیجان فعلی استفاده از این فناوری، برای فروش آثار هنری دیجیتالی است.

به طور مثال، کسی می‌تواند توییت‌های خوب ما را بخرد؟

شاید احمقانه به نظر برسد اما هر چیز دیجیتالی را می توانید بفروشید! بنیانگذار توییتر، جک دورسی، اولین توییت خود در توییتر را به قیمت اندکی کمتر از 3 میلیون دلار فروخته است!

آیا در آینده، این کار نوعی کلکسیونری آثار هنری خواهد شد؟

بله، شما می‌توانید یک پدیده‌ی دیجیتالی را هر چند بار که خواستید کپی کنید، حتی اثر هنری‌ای را که با یک NFT همراه است. اما، NFT‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امکان کپی‌برداری از یک چیز مهم در آن‌ها وجود ندارد: مالکیت اثر. برای درک بهتر، مثالی میزنیم: هر کسی می‌تواند یک نقاشی چاپی از پیکاسو را بخرد؛ اما، فقط یک نفر می‌تواند مالک نسخه‌ی اصل آن باشد.

این کار چه مزایایی برای افراد به ارمغان می آورد؟

بستگی به آن که خالق اثر هستید یا خریدار آن، مزایای زیر برای استفاده از NFTها متصور است.

برای هنرمند
نخست این که، NFT راهی برای فروش کارهایی در اختیار شما قرار می‌دهد که ممکن است بازار زیادی برای خرید نداشته باشند؛ مانند یک استیکر یا ایموجی منحصر به فرد. هم‌چنین، NFTها دارای ابن ویژگی هستند که شما می‌توانید هر بار درصدی از مالکیت آن را بفروشید و این گونه اطمینان حاصل کنید که اگر کار شما بسیار محبوب شود، بخشی از عواید آن را در آینده به دست آورید.

برای خریدار

یکی از مزایای بارز خرید هنر این است که به شما امکان می‌دهد تا از هنرمندانی که دوست دارید، پشتیبانی مالی کنید. به علاوه، خرید NFT معمولاً برخی از حقوق اولیه‌ی استفاده از آن را برای شما محقق می‌کند، مانند این‌که می‌توانید تصویر را به صورت آنلاین منتشر کنید یا آن را به عنوان عکس پروفایل خود تنظیم کنید. البته، ممکن است که ارزش NFTها هم مانند هر دارایی دیگری روزی افزایش یابد، بنابراین می‌توانید آن را برای کسب سود بفروشید.

آیا می‌توان NFTها را با رمزارزها خریداری کرد؟

بله، بسیاری از بازارها اتریوم را برای خرید می‌پذیرند. اما از نظر فنی، هر کسی می خواهد یک NFT را بفروشد، می‌تواند در قبال آن هر ارزی را که می‌خواهد درخواست کند.

آیا NFTها نیاز به روش نگهداری خاصی دارند؟

مانند رمزارزها، NFTها در کیف‌های پول دیجیتال ذخیره می‌شوند؛ البته، لازم به ذکر است که کیف پول باید با NFT سازگار باشد.

کلام آخر

به نظر می‌رسد که NFTها آینده‌دار باشند و به زودی درباره‌ی آن‌ها زیادتر بشنویم. با این حال، برای آن‌که این فناوری نوظهور به صورت گسترده مورد استفاده قرار گیرد، نیاز است تا موقعیت فناوری بلاکچین در کشور ما و سراسر جهان به صورتی قابل اتکا، تثبیت گردد.