تفاوت بیت کوین با اتریوم چیست؟

اتر (ETH)، رمز ارز شبکه اتریوم Ethereum، مسلماً پس از بیت کوین (BTC) دومین رمز دیجیتال محبوب است. در واقع به عنوان دومین ارز رمزنگاری شده بزرگ با توجه به محدودیت بازار مقایسه بین اتریوم و بیت کوین طبیعی است.

بیتکوین در مقایسه با اتریوم
بیتکوین در مقایسه با اتریوم
بیتکوین در مقایسه با اتریوم

اتر و بیت کوین از بسیاری جهات به یکدیگر شبیه هستند: هر یک ارز دیجیتالی است که از طریق صرافی‌های آنلاین معامله می‌شود و در انواع مختلف کیف پول‌های رمزپایه ذخیره می‌شود. هر دوی این نمادها غیرمتمرکز هستند، به این معنی که توسط بانک مرکزی یا مقامات دیگر صادر یا تنظیم نشده اند. هر دو از فناوری دفتر توزیع شده موسوم به بلاکچین استفاده می کنند. با این وجود ، تمایزهای اساسی بسیاری نیز بین دو ارز رمزپایه محبوب با توجه به محدودیت بازار وجود دارد. در ادامه  شباهت و تفاوت بین بیت کوین و اتر را بررسی خواهیم کرد.

مبانی بیت کوین

بیت کوین در ژانویه 2009 راه اندازی شد. و ایده جدیدی را ارائه داد که در یک کاغذ سفید توسط Satoshi Nakamoto مرموز ارائه شد - بیت کوین نوید یک ارز آنلاین را می دهد که بر خلاف ارزهای صادر شده توسط دولت بدون هیچ گونه مرجع مرکزی امن است. هیچ بیت کوین فیزیکی وجود ندارد، فقط مانده‌هایی است که با یک دفتردار عمومی محافظت شده رمزنگاری مرتبط هستند. اگرچه بیت کوین اولین تلاش برای تهیه ارز آنلاین از این نوع نبود، اما در اولین تلاش خود موفق ترین بود و تقریباً برای همه ارزهای رمزپایه که طی دهه گذشته توسعه یافته اند به نوعی به عنوان سَلَف شناخته می شود.

بیت کوین اولین ارز رمز پایه در دنیا
بیت کوین اولین ارز رمز پایه در دنیا
بیت کوین اولین ارز رمز پایه در دنیا

با گذشت سالها مفهوم ارز مجازی و غیرمتمرکز در بین نهادهای نظارتی و نهادهای دولتی مورد قبول واقع شده است. گرچه این یک ابزار پرداخت یا ذخیره ارزش شناخته شده رسمی نیست ، ارز رمزنگاری شده موفق شده است جایگاهی برای خود ایجاد کند و علی رغم اینکه مرتبا مورد بررسی و بحث قرار می گیرد ، همچنان با سیستم مالی همزیستی دارد.

در ابتدای رونق ارزهای رمزنگاری شده در سال 2017 ، ارزش بازار بیت کوین نزدیک به 87 درصد از کل بازار ارزهای رمزپایه را تشکیل می داد.

مبانی اتریوم

از فناوری بلاکچین برای ایجاد برنامه‌هایی استفاده میشود که فراتر از امکان یک ارز دیجیتال باشد. اتریوم در ژوئیه سال 2015 راه اندازی شد ، بزرگترین و تثبیت شده ترین پلتفرم نرم افزاری غیرمتمرکز با پایان باز است.
اتریوم امکان ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dapps) را فراهم می کند و بدون هیچ گونه خرابی، تقلب، کنترل یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا می شود. اتریوم همراه با زبان برنامه نویسی خاص خود است که روی یک بلاکچین اجرا می شود و توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های توزیع شده را ایجاد و اجرا کنند.

اتریوم رمز ارزی متفاوت
اتریوم رمز ارزی متفاوت
اتریوم رمز ارزی متفاوت 

کاربردهای بالقوه اتریوم دامنه وسیعی دارند و از رمز رمزگذاری بومی آن ، اتر (که به اختصار ETH مخفف می شود) تأمین می شوند. در سال 2014 ، اتریوم پیش فروش اتر را آغاز کرد که پاسخ طاقت فرسایی دریافت کرد. اتر مانند سوخت برای اجرای دستورات در پلت فرم اتریوم است و توسط توسعه دهندگان برای ساخت و اجرای برنامه ها بر روی سیستم عامل استفاده می شود.

اتر به طور عمده برای دو منظور استفاده می شود - به عنوان ارز دیجیتال در صرافی ها به همان شیوه سایر ارزهای رمزپایه معامله می شود و در شبکه اتریوم برای اجرای برنامه ها استفاده می شود. طبق گفته اتریوم ، "مردم در سراسر جهان از ETH برای پرداخت ، به عنوان ذخیره ارزش یا وثیقه استفاده می کنند." 

تفاوتهای کلیدی

در حالی که هر دو شبکه بیت کوین و اتریوم از اصل دفترهای توزیع شده و رمزنگاری تغذیه می‌کنند این دو از لحاظ فنی از بسیاری جهات با یکدیگر تفاوت دارند. به عنوان مثال معاملات در شبکه اتریوم ممکن است حاوی کد اجرایی باشد در حالی که داده های پیوست شده در معاملات شبکه بیت کوین معمولاً فقط برای یادداشت برداری هستند. تفاوت‌های دیگر شامل زمان بلوک (معامله اتر در ثانیه در مقایسه با دقیقه برای بیت کوین تأیید می شود) و الگوریتم‌هایی که روی آنها اجرا می‌شود (اتریوم از ethash استفاده می کند در حالی که بیت کوین از SHA-256 استفاده می کند).

از همه مهمتر شبکه‌های بیت کوین و اتریوم با توجه به اهداف کلی آنها متفاوت است. در حالی که بیت کوین به عنوان جایگزینی برای ارزهای ملی ایجاد شده و بنابراین قصد دارد که وسیله مبادله و ذخیره ارزش باشد ، اتریوم به عنوان بستری برای تسهیل قراردادهای تغییر ناپذیر ، برنامه ای و برنامه ها از طریق ارز خود در نظر گرفته شده است.

BTC و ETH هر دو ارز دیجیتال هستند ، اما هدف اصلی اتر تأسیس خود نیست به عنوان یک سیستم پولی جایگزین ، بلکه برای تسهیل و درآمدزایی عملکرد قرارداد هوشمند اتریوم و برنامه غیرمتمرکز (dapp) است.

اتریوم یکی دیگر از موارد استفاده برای زنجیره بلوکی است که از شبکه بیت کوین پشتیبانی می کند و از لحاظ تئوریک واقعاً نباید با بیت کوین رقابت کند. با این حال ، محبوبیت اتر آن را به رقابت با تمام ارزهای رمزپایه سوق داده است ، به ویژه از دیدگاه معامله گران. در بیشتر تاریخ خود از اواسط سال 2015 ، اتر در رتبه بندی برترین ارزهای رمزپایه با محدودیت بازار پشت سر بیت کوین قرار داشت. گفته شد ، مهم است که به خاطر داشته باشید که اکوسیستم اتر بسیار کوچکتر از بیت کوین است: از ژانویه 2020 ، حد مجاز بازار اتر کمتر از 16 میلیارد دلار بود ، در حالی که بیت کوین تقریباً 10 برابر بیش از 147 میلیارد دلار است. 3