چطور بیت کوین یا ارز دیجیتال بخریم؟

سرمایه گذاری روی بیت کوین می‌تواند پیچیده به نظر برسد اما وقتی آن را به چند مرحله تقسیم کنید بسیار آسان تر می‌شود. خرید بیت کوین روز به روز آسان‌تر می شود و مشروعیت صرافی‌ها و کیف پول‌ها نیز در حال افزایش است. قبل از ورود به متن اصلی مقاله لازم است تا چند مفهوم کلیدی را خدمت شما بیان کنم تا مطلب کمی واضح شود.

مفاهیم کلیدی در این مقاله  

  • ارزش بیت کوین از پذیرش آن به عنوان ذخیره ارزش و سیستم پرداخت و همچنین عرضه محدود و کاهش تورم ناشی می‌شود. 
  • اگرچه هک شدن خود بیت کوین تقریبا غیرممکن است اما ممکن است کیف پول یا حساب مبادله شما به خطر بیفتد. به همین دلیل است که تمرینات مناسب برای ذخیره سازی و امنیت ضروری است.
  • سرمایه گذاری یا معامله بیت کوین فقط به یک حساب در صرافی نیاز دارد اگرچه شیوه‌های ذخیره سازی بیشتر توصیه می‌شود.

قبل از خرید بیت کوین

چندین مورد وجود دارد که هر سرمایه گذار مشتاق بیت کوین به آن نیاز دارد. یک حساب مبادله ارزهای رمزنگاری شده، اسناد شناسایی شخصی در صورت استفاده از بسترهای Know Your Customer (KYC)، اتصال امن به اینترنت و روش پرداخت. همچنین توصیه می‌شود کیف پول شخصی خود را خارج از حساب مبادله داشته باشید. روش‌های معتبر پرداخت با استفاده از این مسیر شامل حسابهای بانکی، کارتهای بدهی و کارتهای اعتباری است. همچنین امکان دریافت بیت کوین در دستگاه‌های خودپرداز تخصصی و از طریق صرافی های P2P وجود دارد. با این حال توجه داشته باشید که دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین از اوایل سال 2020 به طور فزاینده‌ای به شناسه‌های صادر شده توسط دولت نیاز دارند.

خرید بیت کوین
خرید بیت کوین
خرید بیت کوین

حفظ حریم خصوصی و امنیت مسائل مهمی برای سرمایه گذاران بیت کوین است. با وجود اینکه هیچ بیت کوین فیزیکی وجود ندارد معمولاً ایده بدی است که به دارایی‌های بزرگ مباهات کنیم. هرکسی که کلید خصوصی یک آدرس عمومی در بلاک چین بیت کوین را بدست آورد، می‌تواند معاملات را مجاز کند. کلیدهای خصوصی باید مخفی نگه داشته شوند. در صورت اطلاع از دارایی‌های بزرگ خلافکاران ممکن است اقدام به سرقت آنها کنند. توجه داشته باشید که هرکسی می‌تواند موجودی آدرس عمومی مورد استفاده شما را مشاهده کند. این امر ایده خوبی است که سرمایه گذاری‌های قابل توجهی را در آدرس‌های عمومی که مستقیماً به آدرس‌هایی که برای معاملات استفاده می‌شوند، متصل نکنید، نگه دارید.

هر کسی می‌تواند سابقه معاملات انجام شده در بلاک چین را مشاهده کند - حتی شما. و اگرچه معاملات به صورت عمومی در بلاک چین ثبت می‌شوند اما اطلاعات کاربران مشخص نیست. در بلاکچین بیت کوین تنها کلید عمومی کاربر در کنار یک تراکنش ظاهر می شود تراکنش‌ها محرمانه هستند اما ناشناس نیستند. به یک معنا تراکنش‌های بیت کوین شفاف‌تر و قابل ردیابی هستند تا پول نقد اما از ارز رمزنگاری شده نیز می توان به صورت ناشناس استفاده کرد.

این یک تمایز مهم است. محققان بین المللی و FBI ادعا کرده اند که می توانند معاملات انجام شده در بلاک چین بیت کوین را در سایر حساب‌های آنلاین کاربران از جمله کیف پول‌های دیجیتالی آنها پیگیری کنند. به عنوان مثال اگر شخصی در Coinbase حساب ایجاد کند باید شناسه خود را ارائه دهد. در حال حاضر هنگامی که آن شخص بیت کوین خریداری می‌کند با نام وی گره خورده است. اگر آنها آن را به کیف پول دیگری ارسال کنند، هنوز می‌توان آن را در خرید Coinbase که به هویت دارنده حساب متصل است جستجو کرد. این نباید بیشتر سرمایه گذاران را نگران کند زیرا بیت کوین در ایالات متحده و سایر کشورهای توسعه یافته قانونی است البته در ایران نیز کم کم بیت کوین به عنوان یک ارز قانونی در حال شناخت و توسعه توسط حکومت و سازمان‌های دولتی است.

مرحله اول: صرافی خود را انتخاب کنید

ثبت نام در صرافی ارزهای دیجیتال به شما امکان خرید، فروش و نگهداری ارز رمزنگاری شده را می‌دهد. به طور کلی بهترین استفاده از صرافی است که به کاربران اجازه می‌دهد رمزنگاری خود را برای حفظ امنیت بیشتر به کیف پول آنلاین شخصی خود برسانند. برای کسانی که به دنبال تجارت بیت کوین یا سایر ارزهای رمزنگاری شده هستند، ممکن است این ویژگی مهم نباشد.

انواع مختلفی از مبادلات ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد. از آنجا که ماموریت بیت کوین در مورد تمرکززدایی و حاکمیت فردی است ، برخی از مبادلات به کاربران اجازه می دهند ناشناس باقی بمانند و نیازی به وارد کردن اطلاعات شخصی از کاربران ندارند. چنین مبادلاتی به صورت مستقل عمل می‌کنند و معمولاً غیر متمرکز هستند، به این معنی که آنها نقطه مرکزی کنترل ندارند.

انتخاب صرافی معتبر
انتخاب صرافی معتبر
انتخاب صرافی معتبر 

اگرچه چنین سیستم‌هایی را می‌توان برای فعالیت‌های پلید مورد استفاده قرار داد اما برای ارائه خدمات به جمعیت بدون بانک جهان نیز استفاده می‌شود. برای گروه‌های خاصی از مردم - پناهندگان یا کسانی که در کشورهایی زندگی می‌کنند که زیرساخت کمی برای اعتبار دولتی یا بانکی دارند - مبادلات ناشناس می تواند به ورود آنها به اقتصاد اصلی کمک کند.

اما در حال حاضر، محبوب‌ترین صرافی‌ها غیر متمرکز نیستند و نیاز به KYC (احراز هویت شخصی) دارند. معتبرترین این صرافی‌ها شامل Coinbase ،Kraken ،Gemini و Binance، به عنوان چند مورد. هر یک از این صرافی‌ها از نظر تعداد ویژگی‌هایی که ارائه می دهند رشد چشمگیری داشته است.

Coinbase ، Kraken و Gemini بیت کوین و تعداد زیادی از آلت کوین را ارائه می‌دهند. این سه احتمالاً ساده ترین برای رمزارز در کل صنعت رمز ارزها هستند. Binance از معامله گران پیشرفته تری پشتیبانی می‌کند و عملکرد تجاری جدی‌تری را ارائه می‌دهد و تنوع بهتری از گزینه‌های آلتکوین را ارائه می دهد.

نکته مهمی که هنگام ایجاد حساب مبادله ارزهای رمزنگاری شده باید به آن توجه کنید، استفاده از شیوه‌های ایمن اینترنت است. این شامل استفاده از احراز هویت دو مرحله‌ای و رمز عبوری است که منحصر به فرد و طولانی است، شامل انواع حروف کوچک، حروف بزرگ، نویسه‌های خاص و اعداد. از آنجایی که این صرافی‌ها به ایران خدمت نمی‌دهند حتما باید از VPN با ای پی ثابت استفاده کنید تا در هنگام ثبت نام دچار مشکل نشوید.

السالوادور بیت کوین را ده قانونی کرد در 9 ژوئن 2021 این اولین کشوری است که این کار را انجام داد. این ارز رمزنگاری شده می‌تواند برای هرگونه معامله‌ای مورد استفاده قرار گیرد که کسب و کار بتواند آن را بپذیرد. دلار آمریکا همچنان ارز اصلی السالوادور است.

مرحله دوم: صرافی خود را به درگاه پرداخت وصل کنید

پس از انتخاب صرافی باید اسناد شخصی خود را جمع آوری کنید. بسته به مبادله، اینها ممکن است شامل تصاویری از گواهینامه رانندگی یا شماره تامین اجتماعی و همچنین اطلاعاتی درباره کارفرمای شما و منبع بودجه شما باشد. اطلاعات مورد نیاز شما می‌تواند به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید و قوانین موجود در آن بستگی داشته باشد. این فرایند عمدتا مشابه ایجاد یک حساب کارگزاری معمولی است.

پس از اینکه صرافی هویت و مشروعیت شما را تایید کرد می‌توانید گزینه پرداخت را متصل کنید. در اکثر مبادلات می‌توانید حساب بانکی خود را مستقیماً متصل کنید یا می@توانید یک کارت اعتباری یا بدهی متصل کنید. اگرچه می‌توانید از یک کارت اعتباری برای خرید ارز رمزنگاری شده استفاده کنید اما به طور کلی به دلیل نوساناتی که ارزهای رمزنگاری شده می‌توانند از آن اجتناب کنند. در ایران اخیرا سایت‌های واسطی وجود دارند که شما با افتتاح حساب در آنها می‌توانید حساب کارگزاری خود را شارژ کنید. 

انتخاب روش پرداخت
انتخاب روش پرداخت
انتخاب روش پرداخت

اگرچه بیت کوین در ایالات متحده قانونی است، اما برخی از بانک‌ها این ایده را با مهربانی نشان نمی‌دهند و ممکن است سپرده‌ها را در سایت‌ها یا صرافی‌های مرتبط با رمزنگاری زیر سوال ببرند یا حتی آنها را متوقف کنند. ایده خوبی است که بررسی کنید تا مطمئن شوید که بانک شما اجازه سپرده گذاری در صرافی انتخابی شما را می دهد.

هزینه‌های مختلفی برای سپرده گذاری از طریق حساب بانکی، بدهی یا کارت اعتباری وجود دارد. Coinbase یک مبادله قوی برای مبتدیان است و دارای 1.49٪ هزینه برای حساب‌های بانکی و 3.99٪ هزینه برای کارت‌های بدهی و اعتباری است. بررسی هزینه‌های مربوط به هر گزینه پرداخت برای کمک به انتخاب صرافی یا انتخاب گزینه پرداخت برای شما مناسب است.

همچنین صرافی‌ها برای هر تراکنش هزینه دریافت می‌کنند. این کارمزد می‌تواند یا هزینه ثابت باشد (اگر مبلغ معاملات کم باشد) یا درصدی از مبلغ معامله باشد. کارت‌های اعتباری علاوه بر هزینه تراکنش، هزینه پردازش نیز متحمل می‌شوند.

مرحله سوم: ثبت سفارش

هنگامی که صرافی مناسب را انتخاب کردید و گزینه پرداخت را متصل کردید حالا می‌توانید بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده خریداری کنید. در سال‌های اخیر مبادلات ارزهای رمزنگاری شده به آرامی تبدیل به جریان اصلی شده است. آنها از نظر نقدینگی و وسعت ویژگی‌های خود رشد چشمگیری داشته‌اند. تغییرات عملیاتی در مبادلات ارزهای رمزنگاری شده موازی با تغییر در درک ارزهای رمزنگاری شده است. صنعتی که زمانی به عنوان کلاهبرداری یا با شیوه‌های مشکوک تصور می‌شد به آرامی به یک صنعت قانونی تبدیل می‌شود که مورد توجه همه بازیگران بزرگ صنعت خدمات مالی قرار گرفته است.

ثبت سفارش در کارگزاری
ثبت سفارش در کارگزاری
ثبت سفارش در کارگزاری

در حال حاضر ، صرافی‌های ارزهای رمزنگاری شده به نقطه ای رسیده اند که دارای ویژگی‌های تقریباً مشابه با همتایان کارگزاری سهام خود هستند. وقتی صرافی پیدا کردید و روش پرداختی را متصل کردید، آماده رفتن هستید.

صرافی‌های رمزنگاری امروزه انواع مختلفی از سفارشات و روش‌های سرمایه گذاری را ارائه می‌دهند. تقریباً همه صرافی‌های رمزنگاری سفارشات بازار و محدود را ارائه می‌دهند و برخی نیز سفارشات توقف ضرر ارائه می‌دهند. از بین مبادلاتی که در بالا ذکر شد ، Kraken بیشترین انواع سفارش را ارائه می دهد. Kraken اجازه می‌دهد تا محدودیت‌های بازار، محدودیت، حد ضرر، توقف محدودیت ، سودآوری و سود منعقد شود.

جدا از انواع سفارشات صرافی‌ها راه‌هایی را برای ایجاد سرمایه گذاری‌های مکرر ارائه می‌دهند که به مشتریان این امکان را می‌دهد تا میانگین هزینه دلار را در سرمایه گذاری دلخواه خود تعیین کنند. به عنوان مثال Coinbase به کاربران امکان میدهد خریدهای مکرر را برای هر روز، هفته یا ماه تعیین کنند

مرحله چهارم: ذخیره سازی ایمن

کیف پول‌های بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده محلی برای ذخیره امن تر دارایی های دیجیتالی هستند. داشتن رمزنگاری خود در خارج از صرافی و در کیف پول شخصی شما تضمین می کند که فقط شما بر کلید خصوصی وجوه خود کنترل دارید. همچنین به شما این امکان را می دهد که وجوه را به دور از صرافی ذخیره کنید و از خطر هک شدن و از دست دادن وجوه خود جلوگیری کنید.

اگرچه اکثر صرافی‌ها برای کاربران خود کیف پول ارائه می‌دهند اما امنیت کار اصلی آنها نیست. ما به طور کلی استفاده از کیف پول مبادله‌ای برای دارایی‌های رمزنگاری شده بزرگ یا بلند مدت را توصیه نمی‌کنیم.
برخی از کیف پول‌ها ویژگی‌های بیشتری نسبت به سایرین دارند. برخی از آنها فقط بیت کوین هستند و برخی دیگر قابلیت ذخیره انواع مختلفی از آلت کوین را ارائه می دهند. برخی از کیف پول‌ها همچنین قابلیت تعویض یک توکن با دیگری را ارائه می دهند.

وقتی نوبت به انتخاب کیف پول بیت کوین میرسد، تعدادی گزینه دارید. اولین چیزی که باید در مورد کیف پول های رمزنگاری درک کنید مفهوم کیف های داغ (کیف پول آنلاین) و کیف های سرد (کیف های کاغذی یا سخت افزاری) است.

کیف های داغ

کیف پول‌های آنلاین به عنوان کیف پول داغ نیز شناخته می‌شوند. کیف‌های داغ کیف‌هایی هستند که روی دستگاه‌های متصل به اینترنت مانند رایانه، تلفن یا رایانه لوحی اجرا می‌شوند. این می‌تواند آسیب پذیری ایجاد کند زیرا این کیف پول‌ها کلیدهای خصوصی سکه‌های شما را در این دستگاه‌های متصل به اینترنت تولید می‌کنند. اگرچه یک کیف پول داغ میتواند در نحوه دسترسی سریع و انجام معاملات با دارایی‌های شما بسیار مناسب باشد، اما ذخیره کلید خصوصی شما در دستگاه متصل به اینترنت آن را مستعد هک شدن می‌کند.

این ممکن است دور از ذهن به نظر برسد اما افرادی که هنگام استفاده از این کیف پول داغ از امنیت کافی استفاده نمی کنند