قیمت بیت کوین چطور تعیین می‌شود؟

بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که در سال 2009 توسط Satoshi Nakamoto ساخته شد، نامی که به خالق ناشناخته (یا سازندگان) این ارز مجازی داده شده است. معاملات در یک بلاکچین ثبت می‌شود که تاریخ معاملات را برای هر واحد نشان می‌دهد و برای اثبات مالکیت استفاده می‌شود.

برخلاف سرمایه گذاری در ارزهای سنتی، بیت کوین توسط بانک مرکزی صادر نمی‌شود و توسط دولت پشتیبانی نمی‌شود. و خرید بیت کوین با خرید سهام یا اوراق قرضه متفاوت است زیرا بیت کوین یک شرکت سهامی نیست. در نتیجه، هیچ ترازنامه یا فرم  شرکتی برای بررسی وجود ندارد.

Image for post
Image for post

درک آنچه تعیین کننده قیمت بیت کوین است

برخلاف سرمایه گذاری در ارزهای سنتی، بیت کوین توسط بانک مرکزی صادر نمی شود یا توسط دولت پشتیبانی نمی شود. بنابراین سیاست پولی، نرخ تورم و اندازه گیری رشد اقتصادی که به طور معمول بر ارزش ارز تأثیر می گذارد، در مورد بیت کوین اعمال نمی شود. در مقابل ، قیمت های بیت کوین تحت تأثیر عوامل زیر است:

  • عرضه بیت کوین و تقاضای بازار برای آن
  • هزینه تولید بیت کوین از طریق فرآیند استخراج
  • جوایزی که برای استخراج بیت کوین برای تأیید معاملات بلاکچین صادر می شود
  • تعداد ارزهای رمزپایه رقیب
  • صرافی هایی که در آن معاملات انجام می شود
  • آیین نامه های مربوط به فروش آن
  • حاکمیت داخلی آن


عرضه و تقاضا

کشورهایی که نرخ ارز خارجی ثابت ندارند با تنظیم نرخ تخفیف، تغییر الزامات ذخیره یا انجام عملیات بازار آزاد می توانند تا حدی میزان گردش پول خود را کنترل کنند. با این گزینه ها، یک بانک مرکزی می تواند به طور بالقوه بر نرخ ارز ارز تأثیر بگذارد.
تأمین بیت کوین از دو طریق متفاوت تأثیر می گذارد. ابتدا پروتکل بیت کوین اجازه می دهد تا بیت کوین‌های جدید با نرخ ثابت ایجاد شوند. بیت کوین های جدید هنگامی که ماینرها بلاک تراکنش ها را پردازش می کنند ، وارد بازار می شوند و نرخ معرفی سکه های جدید به گونه ای طراحی می شود که به مرور زمان کند می شوند. 

به عنوان مثال، رشد از 6.9 در سال (2016) ، به 4.4 در سال (2017) و به 4.0 در (2018) کاهش یافته است. این می تواند سناریوهایی ایجاد کند که در آن تقاضا برای بیت کوین با سرعت بیشتری نسبت به افزایش عرضه افزایش می یابد، که می تواند باعث افزایش قیمت شود . کاهش رشد گردش بیت کوین به دلیل نصف شدن جوایز بلوکی ارائه شده به استخراج کنندگان بیت کوین است و می توان آن را تورم مصنوعی برای اکوسیستم ارز رمزپایه دانست.

ثانیاً، تأمین ممکن است تحت تأثیر تعداد بیت کوین های موجود در سیستم باشد. این تعداد به 21 میلیون می رسد، جایی که با رسیدن به این تعداد، دیگر فعالیت‌های استخراج دیگر بیت کوین جدید ایجاد نمی کند. به عنوان مثال، عرضه بیت کوین در دسامبر سال 2020 به 18.587 میلیون نفر رسید، که 88.5 درصد از عرضه بیت کوین را نشان می دهد که در نهایت در دسترس خواهد بود.  وقتی 21 میلیون بیت کوین در گردش باشد، قیمت به عملی بودن آن بستگی دارد (به راحتی قابل استفاده در معاملات) ، قانونی و مورد تقاضا، که توسط محبوبیت سایر ارزهای رمزپایه تعیین می شود.

مکانیسم تورم مصنوعی کاهش پاداش های بلوکی دیگر تاثیری در قیمت ارز رمزپایه نخواهد داشت. با این حال، با نرخ فعلی تنظیم جوایز بلوکی، آخرین بیت کوین قرار نیست تا سال 2140 یا همین الان استخراج شود.

رقابت

در حالی که بیت کوین ممکن است شناخته شده ترین ارز رمزنگاری شده باشد، صدها رمز دیگر وجود دارد که برای جلب توجه کاربر درگیر هستند. در حالی که بیت کوین هنوز گزینه اصلی در بازار است، altcoins از جمله Ethereum (ETH)  Tether (USDT) ، Binance Coin (BNB) ، Cardano (ADA) و Polkadot (DOT) از نزدیکترین رقبای آن در مارس 2021 هستند. پیشنهادات جدید سکه های اولیه (ICO) به دلیل موانع نسبتاً کم ورود، دائماً در حال رشد هستند. شلوغ بودن این زمینه برای سرمایه گذاران خبر خوبی است زیرا رقابت گسترده قیمت ها را پایین می آورد. خوشبختانه برای بیت کوین ، دید زیاد آن نسبت به رقبای خود برتری دارد.

هزینه‌ی تولید

در حالی که بیت کوین مجازی است، با این وجود محصولی تولید شده است و هزینه واقعی تولید را متحمل می شود. مصرف برق تا حد زیادی مهمترین عامل است. به اصطلاح "استخراج" بیت کوین به یک مسئله ریاضی رمزنگاری پیچیده متکی است که ماینرها برای حل آن رقابت می کنند.  اولین کسی که این کار را انجام می دهد با یک بیت کوین تازه استخراج شده و هرگونه معامله ای که از آخرین بلوک جمع شده است پاداش می گیرد.

آنچه در مورد تولید بیت کوین بی نظیر است این است که برخلاف کالاهای تولید شده دیگر ، الگوریتم بیت کوین وجود دارد و  اجازه می دهد تا به طور متوسط ​​هر ده دقیقه یک بیت کوین پیدا شود. این بدان معناست که تولیدکنندگان (معدنچیان) بیشتری برای حفظ این فاصله ده دقیقه ای برای حل مسئله ریاضیات درگیر مسابقه هستند فقط حل این مسئله را دشوار می‌کنند و بنابراین گران تر می شوند. تحقیقات نشان داده است که قیمت بازار بیت کوین با هزینه محدود تولید آن ارتباط نزدیک دارد.

در دسترس بودن در مبادلات ارزی

همانطور که سرمایه گذاران سهام را با شاخص هایی مانند NYSE ، Nasdaq و FTSE معامله می کنند، سرمایه گذاران ارز رمزنگاری شده ارزهای رمزنگاری را از طریق Coinbase ، GDAX و سایر صرافی ها معامله می کنند. مشابه مبادلات ارزی سنتی، این سیستم عامل ها به سرمایه گذاران اجازه می دهند که جفت ارز رمزنگاری شده / ارز را معامله کنند (به عنوان مثال BTC / USD یا بیت کوین / دلار آمریکا).

هرچه مبادله محبوب تر شود، ایجاد اثر شبکه در شرکت کنندگان اضافی سهولت بیشتری دارد. و با بهره گیری از نفوذ بازار خود، ممکن است قوانینی را تنظیم کند که چگونه سایر ارزها را اضافه می کند. به عنوان مثال، انتشار چارچوب توافق نامه ساده برای توکن‌های آینده (SAFT) به دنبال تعریف چگونگی انطباق ICO با مقررات اوراق بهادار است. حضور بیت کوین در این مبادلات مستلزم سطح مطابقت نظارتی است ، صرف نظر از منطقه خاکستری قانونی که ارزهای رمزپایه در آن فعالیت می کنند.

آیین نامه ها و موارد حقوقی

افزایش سریع محبوبیت بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه باعث شده تا نهادهای نظارتی درباره چگونگی طبقه بندی این دارایی‌های دیجیتالی بحث کنند. در حالی که کمیسیون اوراق بهادار و بورس (SEC) ارزهای رمزپایه را به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی می کند.  کمیسیون معاملات آتی کالاهای ایالات متحده (CFTC) بیت کوین را کالایی می‌داند. این سردرگمی در مورد اینکه کدام تنظیم کننده قوانین را برای ارزهای رمزپایه تنظیم می کند، علی رغم افزایش ارزش بازار عدم اطمینان ایجاد کرده است.

علاوه بر این، بازار شاهد عرضه بسیاری از محصولات مالی است که از بیت کوین به عنوان یک دارایی اساسی استفاده می کنند، مانند صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) ، معاملات آتی و سایر مشتقات.

این می تواند از دو طریق بر قیمت ها تأثیر بگذارد. اول، دسترسی بیت کوین را برای سرمایه گذاران فراهم می‌کند که توانایی خرید یک بیت کوین واقعی را ندارند و در نتیجه تقاضا افزایش می یابد. دوم، این می تواند با اجازه دادن به سرمایه گذاران نهادی که معتقدند ارزش آتی بیت کوین بیش از حد ارزش گذاری شده یا کم ارزش شده اند، نوسانات قیمت را کاهش دهد تا از منابع قابل توجه خود برای شرط بندی اینکه قیمت بیت کوین در جهت مخالف حرکت می کند استفاده کنند.

چنگال و ثبات حاکمیت

از آنجا که بیت کوین توسط یک مرجع مرکزی اداره نمی شود ، برای پردازش معاملات و امنیت بلاکچین به توسعه دهندگان و استخراج کنندگان متکی است. تغییرات نرم افزاری مبتنی بر اجماع است ، که باعث ناامیدی جامعه بیت کوین می شود ، زیرا حل و فصل مسائل اساسی به طور معمول زمان زیادی می برد.

مسئله مقیاس پذیری یک درد خاص بوده است. تعداد تراکنش های قابل پردازش به اندازه بلوک ها بستگی دارد و نرم افزار بیت کوین در حال حاضر فقط قادر به پردازش تقریباً سه تراکنش در ثانیه است. اگرچه تقاضای کم برای ارزهای رمزپایه بسیار نگران کننده نبود ، اما بسیاری نگرانند که سرعت پایین معاملات ، سرمایه گذاران را به سمت ارزهای رمزپایه رقابتی سوق می دهد.

جامعه در مورد بهترین روش برای افزایش تعداد معاملات تقسیم شده است. به تغییر قوانین حاکم بر استفاده از نرم افزار اساسی "چنگال" گفته می شود. "نرم فورک" مربوط به تغییراتی است که منجر به ایجاد ارز رمزپایه جدید نمی شود ، در حالی که تغییرات نرم افزاری "سخت فورک" منجر به ارزهای رمزپایه جدید می شود. هارد فورک های گذشته بیت کوین شامل بیت کوین پول و طلای بیت کوین بود.

سوالات متداول در مورد ارزش بیت کوین 

ارزش بیت کوین چگونه محاسبه می شود؟
ارزش بیت کوین تا حد زیادی به عرضه و تقاضای بازار برای آن بستگی دارد. ارزش آن همچنین به عوامل دیگری مانند ارزهای دیجیتال جایگزین - از جمله عرضه و قیمت آنها - در دسترس بودن و جوایز استخراج نسبت داده می شود. ارزش ذاتی را می توان با محاسبه متوسط ​​هزینه نهایی تولید بیت کوین در هر زمان مشخص ، بر اساس پاداش بلوک ، قیمت برق ، بازده انرژی سخت افزار استخراج و دشواری استخراج برآورد کرد.

بیتکوین چگونه ارزش خود را افزایش می دهد؟
با نزدیک شدن به حداکثر حد بیت کوین، تقاضا برای آن افزایش می یابد. افزایش تقاضا و عرضه محدود باعث افزایش قیمت هر بیت کوین می شود. همچنین ، موسسات بیشتری در حال سرمایه گذاری در بیت کوین هستند و آن را به عنوان نوعی پرداخت می پذیرند، در نتیجه سودمندی آن را افزایش می دهند و آن را به یک وسیله تبادل ترجیحی بین مصرف کنندگان تبدیل می کنند.

بیت کوین به دلیل رمزنگاری و پروتکل‌های قوی نسبتاً ایمن است و از طریق چندین مبادله به راحتی در دسترس است. همچنین، برای داشتن مالکیت آن نیازی به خرید بیت کوین کامل نیست. سهام کسری در دسترس است، جذابیت و ارزش آن را افزایش می دهد.

بیت کوین چگونه درآمد کسب می کند؟
برخلاف سهام، بیت کوین نشان دهنده مالکیت در یک شرکت یا نهاد نیست. مالکیت بیت کوین داشتن ارز دیجیتال است، دقیقاً مانند داشتن 1 دلار آمریکا داشتن ارز کاغذی. استخراج کنندگان بیت کوین برای تکمیل بلوک تراکنش های تأیید شده پاداش می‌گیرند و صاحبان بیت کوین دوشنبه پول می گیرند