زنان ایرانی فعال در حوزه رمز ارزها

هر روزه تعداد بیشتری از زنان در صحنه رمز ارزها در شکوفایی ایران اثر می‎‌گذارند. با رشد جامعه فعالین رمز ارزها در ایران، تعداد زنانی که در این حوزه اثر می‌گذارند نیز افزایش می‌یابد. آنها عمدتا جوان، خودآموز و با نظم و انضباط، فعال هستند که عمدتا به دنبال محافظت از پس اندازهای بدست آمده در برابر تورم و عدم اطمینان اقتصادی شروع به فعالیت در این حوزه کرده‌اند.

برخی از این زنان تحلیل‍های خود را با سرمایه گذاران متمایل به رمز ارزها در میان می‌گذارند و حتی برای دستیابی به تعادل زندگی و زندگی سالم تر، از یک برنامه انعطاف پذیر خود اشتغالی بهره می برند.
مانند بسیاری دیگر از سرمایه گذاران رمز ارزها، بسیاری از این فعالین توسط بازار آشفته و بعضاً مبهم رمزارزها کنار زده شده‌اند. اما بعضی از آنها به روش خود در این بازار هنوز در حال فعالیت و کسب سود هستند. در این مقاله با برخی از زنان فعال و موفق در این حوزه آشنا خواهیم شد.

نرگس مرادآبادی
نرگس مرادآبادی
 نرگس مرادآبادی 

 1- نرگس مراد آبادی 

"آنچه بیشترین مرا جذب معاملات رمز ارزها کرد این بود که چقدر چالش برانگیز و متنوع است و چقدر برای من هیجان به همراه دارد" -
نرگس مرادآبادی

نرگس مرادآبادی معامله گر تمام وقت و مشاور سرمایه گذاری برای اولین بار در سال 2018 شروع به سرمایه گذاری در رمزارزها کرد، زمانی که شغل خود را به عنوان بخش بازاریابی دیجیتال در یک شرکت مستقر در تهران متمرکز بررمز ارزها آغاز کرد.

او در سال گذشته، با وجود اقتصاد تحریم شده ایران، جهشی به معامله تمام وقت انجام داد. شروع كوچك، سپس او به فعالیت در  بازاری كه در آن نوسانات قیمت می تواند بسیار ناگهانی و شیب دار باشد، پرداخت.  اما برای مرادآبادی، که مهندسی فناوری اطلاعات خوانده و مدرک MBA کسب کرده، نوسانات بهترین قسمت آن است.

این خانم 34 ساله همچنین از انعطاف پذیری ناشی از تجارت خوشش می آید زیرا این امکان را برای او فراهم می کند تا برنامه خود را برای گذراندن وقت بیشتر با دختر چهار ساله و همسرش تنظیم کند. مرادآبادی همچنین با انتشار نمودارهای تجزیه و تحلیل خود در شبکه های اجتماعی که ده ها هزار دنبال کننده دارد، به اصطلاح "ثروت را تقسیم می کند".

این حضور در شبکه های اجتماعی برخی از ترولینگ‌ها را دعوت کرده است، با ارسال برخی نظرات که موفقیت او فقط از جنسیت اقلیت او در زمینه ای است که توسط مردان تحت سلطه است. اما مرادآبادی نمی گذارد متنفرها به سراغش بروند.

 "من با این موافق نیستم." "من بر ارائه مطالب خود به گونه ای تمرکز می کنم که به نفع طیف گسترده ای از افراد باشد و همچنین آنها را با جنبه های مختلف شخصیت من آشنا سازد."

او مانند همه بازرگانان در موقعیت‌های معاملاتی خود سود و زیان کرده است. اما او باختن را تجربه یادگیری می داند و از این دانش برای تجارت در بازارهای ارز نیز استفاده کرده است.

"این مهارت همچنین می تواند مهارت هایی را به شما بیاموزد که در زمینه‌های مختلف زندگی به شما کمک کند." "به عنوان مثال ، من همیشه عجول بوده ام، اما مهارت نمایش صبر و کنترل ذهنی بیشتر بر احساسات مثبت و منفی را آموخته ام."


نگار اخوان
نگار اخوان
نگار اخوان

2- نگار اخوان

نگار اخوان بالا و پایین بازار رمز ارزها را یک تنه تجربه کرد منحنی یادگیری رمزنگاری نگار اخوان بسیار شیب دار بوده است. این فارغ التحصیل 30 ساله امور مالی اولین بار در سال 2017 در مورد بیت کوین از یکی از دوستانش شنید. او در ابتدا تردید داشت که کسی می تواند به سادگی با راه اندازی بانک‌های رایانه برای استخراج ارز دیجیتال درآمد کسب کند. اما تا سال 2019 او دیدگاه خود را تغییر داده بود.

در آن زمان، اخوان با استخراج رمز ارز که در آن رایانه‌های قدرتمند برای بررسی معاملات بیت کوین در ازای بیت کوین‌های جدید مسابقه می دهند - آشنا شد و دوره‌های تجزیه و تحلیل بازار را گذراند. بنابراین او واردات دستگاه‌های استخراج را از چین از طریق دبی و فروش آنها به ماینرها با اشتیاق آغاز کرد.

تماشای پول نقد او را وسوسه کرد تا در ماین کردن تلاش کند. برای شروع کار، او سه و نیم بیت کوین از پدرش وام گرفت  در آن زمان حدود 20 هزار دلار ارزش داشت  و به او قول داد که پول خود را در کمترین زمان دو برابر خواهد کرد.

او می گوید، پس از اینکه یک فروشنده کلاهبردار کامپیوتر در فرانسه او را فریب داد همه چیز را از دست داد.

 "این روند بسیار طولانی شد و لطمه ذهنی شدیدی به من وارد کرد ." "در پایان آنها از من کلاهبرداری کردند و من حتی یک دستگاه دریافت نکردم."

او دوباره به معاملات ارزهای رمزپایه پرداخت تا ضررهای خود را جبران کند. وی گفت که برای مدتی او در آتش سوخت و سرمایه گذاری اولیه خود را تا 50 درصد افزایش داد. اما همانطور که برای بسیاری از معامله گران اتفاق می افتد، هنگامی که فروش مجدد اتفاق افتاد، او به جای اینکه پول نقد کند، دوباره خرید کرد  و تمام سود و 40 درصد سرمایه اصلی خود را از بین برد. او فکر کرد که کارش با تجارت تمام شده است. اما جذابیت رمزنگاری بسیار قدرتمند به اثبات رسید.

"این بازار وسوسه های خاص خود را دارد. پس از چند ماه دوباره شروع به معامله کردم، همچنین بیشتر مطالعه کردم و وارد جنبه فنی پروژه های مبتنی بر بلاکچین شدم. "

این امر منجر به ایجاد یک استودیوی مشارکت در بلاکچین شد، اما در ایران نتوانست جذابیت بیشتری پیدا کند ' طوفان کامل کرونا، تحریم های ایالات متحده و خاموش شدن اینترنت توسط دولت در اواخر سال 2019 برای سرکوب اعتراضاتی که در پاسخ به افزایش پیشنهادی قیمت بنزین آغاز شد.

اخوان به دور از رها کردن رمز ارزها ، صبر کرده است تا قیمت رمز ارزهایش صعود کند، تا جایی که در حال حاضر به عنوان مدیر مالی در بیتستان، صرافی آنلاین رمزارزها خدمت می‌کند.


عسل علیزاده
عسل علیزاده
عسل علیزاده

عسل علیزاده می گوید این سود نیست که ابتدا او را به رمز ارزها جذب می کند، بلکه ایده اخلال در امور مالی از طریق بلاکچین و سایر فناوری های دفتر توزیع شده است.

عسل علیزاده از ابتدا هیجان انجام یک سرمایه گذاری رمز ارزها را برنده می‌داند. اما این جوان 22 ساله می‌گوید که این سود اولین بار او را به فضا جذب نکرده است، بلکه ایده اخلال در امور مالی از طریق بلاکچین و سایر فناوری های دفتر توزیع شده است.

"اکنون که تجربه بیشتری دارم ، درآمد بیشتری نیز کسب می کنم ، اما اولین چیزی که برای من بسیار جذاب بود استقلال فناوری و انقلابی بودن آن بود."

"این واقعیت که به دور از مداخلات دولت و مدیریت های متمرکز ، یک فناوری در تلاش برای دستیابی به اهداف توزیع شده و کمک به برقراری عدالت و برابری است، قابل تحسین است."

علیزاده، که مهندسی کامپیوتر خوانده بود، در سال 2018 با بلاکچین و رمز ارزها آشنا شد. از آن پایگاه، او یک حرفه چند رشته ای ایجاد کرد، برای خودش رمزنگاری کرد و از راه دور به عنوان تحلیلگر و پژوهشگر بلاکچین، مدیر محتوا و بازاریاب دیجیتال کار می‌کرد. او همچنین دوره های آنلاین رمز ارزها را تدریس می کند.

او نیز مانند مرادآبادی مجبور به تحمل ترول‌های شبکه‌های اجتماعی شده است که موفقیت او را فقط به جنسیت او نسبت می‌دهند. اما علیزاده می گوید بیشتر همسن و سالان مرد او را حمایت کرده اند.

آنچه بیش از سیاست جنسیتی او را نگران می کند‌، نبود مقررات مشخص است. چیزی که بخش رمز ارزها را در ایران تحت الشعاع خود قرار داده است. ممنوعیت مبهم ارزهای رمزپایه که سه سال پیش صادر شده هنوز لغو نشده است. معدنچیان به دلیل آلودگی هوا و خاموشی برق مورد هجوم قرار گرفته اند و اوایل سال جاری مقامات با مبادلات خصوصی رمزنگاری سرکوب کردند.

علیزاده که در توییتر فعال است و به طور مستمر در پادکست های رمزنگاری و ویدیوکست ها مشارکت دارد، امیدوار است که مقامات ایرانی برای تهیه پیش نویس قوانین واضح و منطقی که نوآوری را خنثی نمی کند ، با فناوری رمزنگاری در حال تحول سریع همگام شوند.

وی گفت: "این عدم تنظیم باعث ایجاد مشکلات مختلفی می شود." "من فکر می کنم همه ما که در ایران فعالیت می کنیم می‌خواهیم به یک فضای نظارتی صحیح کمک کنیم که هم به نفع دولت باشد و هم به هر کسی که مایل به فعالیت در این فضا است ، ایمن باشد."

منبع مقاله: