تاریخچه قیمت بیت کوین

در بین طبقات دارایی، بیت کوین یکی از  بی ثبات ترین تاریخچه های معاملاتی را داشته است. اولین افزایش قیمت شدید این ارز دیجیتال در سال 2010 زمانی رخ داد که ارزش یک بیت کوین تنها از کسری از یک پنی به 0.09 دلار افزایش یافت.
این ارز رمزپایه از زمانی که در دسترس قرار گرفت، دستخوش چندین تجمع و خرابی شده است. در مورد نوسانات بیت کوین و برخی از دلایلی که چرا قیمت آن به این سبک عمل می کند بیشتر بدانید.

تاریخچه قیمت بیت کوین
تاریخچه قیمت بیت کوین
تاریخچه قیمت بیت کوین

مفاهیم کلیدی

  • بیت کوین از زمانی که برای اولین بار معرفی شد، تاریخچه ای مبهم و بی ثبات داشته است.
  • قیمت بیت کوین در طول تاریخ کوتاه خود به شدت افزایش و کاهش یافته است.
  • بیت کوین به عنوان یک طبقه دارایی، همراه با عواملی که بر قیمت آن تأثیر می گذارد به تکامل خود ادامه می دهد.
  • روایت بیت کوین تغییر کرده است - در حالی که هنوز یک ارز دیجیتال است، همچنین راهی برای ذخیره ارزش، محافظت در برابر تورم و عدم اطمینان بازار فراهم می کند و به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا در معرض ارزهای دیجیتال در پرتفوی خود قرار بگیرند.

تاریخچه قیمت بیت کوین

تغییرات قیمت بیت کوین به طور متناوب منعکس کننده اشتیاق و نارضایتی سرمایه گذاران از وعده آن است. ساتوشی ناکاموتو، مخترع ناشناس بیت کوین، آن را برای استفاده به عنوان رسانه ای برای تراکنش های روزانه و راهی برای دور زدن زیرساخت های بانکی سنتی پس از فروپاشی مالی سال 2008 طراحی کرد.

از آن زمان به بعد، این ارز دیجیتال به عنوان وسیله ای برای مبادله مورد توجه قرار گرفت و معامله گرانی را که علیه تغییرات قیمت آن شرط بندی می کردند، جذب کرد. همچنین به یک نوع سرمایه گذاری  راهی برای ذخیره ارزش و محافظت در برابر تورم متفاوت تبدیل شده است. علاوه بر این، بیت کوین دارای سرمایه گذاری هایی است که به قیمت آن مرتبط است.

اگرچه این روایت جدید ممکن است محتمل تر باشد، اما نوسانات قیمت گذشته عمدتاً ناشی از شرط‌بندی سرمایه‌گذاران خرده‌فروش و معامله‌گران بر روی قیمت روزافزون بدون دلیل یا حقایق است.

اما داستان قیمت بیت کوین در چند وقت اخیر تغییر کرده است. با بلوغ بازارهای ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاران نهادی در حال نفوذ هستند و آژانس های نظارتی قوانینی را به طور خاص برای آنها ایجاد می کنند. اگرچه قیمت بیت کوین بی ثبات است، اما اکنون به جای ابزاری برای سفته بازانی که به دنبال سودهای سریع هستند، بخشی از جریان اصلی اقتصاد است.

قیمت بیت کوین
قیمت بیت کوین
قیمت بیت کوین

در ادامه خلاصه ای کوتاه از گذشته بیت کوین آورده شده است:

2009–2015

بیت کوین زمانی که در سال 2009 معرفی شد، قیمت صفر داشت. در 17 ژوئیه 2010، قیمت بیت کوین به 0.09 دلار افزایش یافت. افزایش 2960 درصدی در عرض سه ماه رکود شدید در بازارهای ارزهای دیجیتال به دنبال داشت و قیمت بیت کوین تا اواسط نوامبر به 2.05 دلار رسید.

سال 2012 به طور کلی سالی بدون حادثه برای بیت کوین بود، اما سال 2013 شاهد افزایش شدید قیمت بود. معاملات سال را با 13.28 دلار آغاز کرد و در 8 آوریل به 230 دلار رسید. کاهش به همان اندازه سریع در قیمت آن به دنبال داشت و قیمت آن را چند هفته بعد در 4.6 ژوئیه به 68.50 دلار کاهش داد.

در اوایل اکتبر، بیت کوین با قیمت 123 دلار معامله می شد. تا دسامبر، به 1237.55 دلار رسید و سه روز بعد به 687.02 دلار سقوط کرد.قیمت بیت کوین در سال 2014 کاهش یافت و در ابتدای سال 2015 به 315.21 دلار رسید.

2016–2020

قیمت‌ها به آرامی در سال 2016 به بیش از 900 دلار در پایان سال رسید. در سال 2017، قیمت بیت‌کوین در حدود 1000 دلار بود تا اینکه در اواسط ماه مه به 2000 دلار رسید و سپس به 19345.49 دلار رسید. مورد توجه قرار گرفت و سایر نهادها شروع به توسعه ارزهای دیجیتال برای رقابت با بیت کوین کردند.

قیمت بیت کوین برای دو سال آینده با انبوهی از فعالیت های کوچک حرکت کرد. به عنوان مثال، در ژوئن 2019 قیمت و حجم معاملات افزایش یافت و قیمت ها از 10000 دلار گذشت. با این حال، تا اواسط دسامبر به 6635.84 دلار کاهش یافت

در سال 2020 اقتصاد به دلیل همه‌گیری COIVD-19 تعطیل شد - قیمت بیت کوین بار دیگر شروع به فعالیت کرد. کریپتوکارنسی سال را با 6965.72 دلار آغاز کرد. تعطیلی همه‌گیر و سیاست‌های دولت متعاقب آن ترس سرمایه‌گذاران را در مورد اقتصاد جهانی تغذیه کرد و رشد بیت کوین را تسریع کرد. در پایان روز 23 نوامبر، بیت کوین به قیمت 19,157 دلار معامله می شد. قیمت بیت کوین در دسامبر 2020 به کمتر از 29000 دلار رسید که نسبت به ابتدای آن سال 416 درصد افزایش یافت.

2021–اکنون

بیت کوین در سال 2021 کمتر از یک ماه طول کشید تا رکورد قیمتی خود را در سال 2020 بشکند و تا 7 ژانویه 2021 از 40000 دلار گذشت. در اواسط آوریل، زمانی که Coinbase، یک صرافی ارزهای دیجیتال، عمومی شد، قیمت بیت کوین به بالاترین حد خود یعنی بیش از 60000 دلار رسید. علاقه سازمانی قیمت آن را بیشتر به سمت بالا سوق داد و بیت کوین در 12 آوریل 2021 به بیش از 63000 دلار رسید.

تا تابستان سال 2021، قیمت ها 50 درصد کاهش یافت و در 19 ژوئیه به 29,795 دلار رسید. پاییز شاهد رشد صعودی دیگری در ماه سپتامبر بود که قیمت ها به 52,693.32 دلار رسید، اما کاهش بزرگ آن را حدود دو هفته بعد به 40,709 دلار رساند.

در 7 نوامبر، در سال 2021، بیت کوین دوباره به بالاترین حد خود یعنی 67549.14 دلار رسید. در اوایل دسامبر 2021، بیت کوین به 49,243 دلار سقوط کرد و پس از آن که عدم اطمینان در مورد تورم همچنان سرمایه گذاران را در کنار ظهور نوع جدیدی از کووید-19، Omicron، نوسان می کرد، بیشتر نوسان کرد.

السالوادور در 9 ژوئن 2021 بیت کوین را مناقصه قانونی قانونی کرد. این اولین کشوری بود که این کار را انجام داد و می توان از آن برای هر معامله ای که مشاغل آن را می پذیرند استفاده کرد.

چه عواملی بر قیمت فعلی بیت کوین تأثیر می گذارد؟

مانند سایر ارزها، محصولات یا خدمات در یک کشور یا اقتصاد، قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به ارزش درک شده و عرضه و تقاضا بستگی دارد. اگر مردم باور داشته باشند که بیت کوین ارزش یک مقدار مشخص را دارد، آن را پرداخت می کنند، به خصوص اگر فکر کنند ارزش آن در آینده افزایش می یابد.

با طراحی، تنها 21 میلیون بیت کوین ایجاد خواهد شد. هرچه بیت کوین به حد خود نزدیکتر شود، تا زمانی که تقاضا ثابت بماند یا افزایش یابد، قیمت آن بالاتر خواهد بود.

بیت کوین ها توسط نرم افزار و سخت افزار استخراج با نرخ مشخصی ایجاد می شوند. این نرخ هر چهار سال به نصف تقسیم می‌شود و تعداد سکه‌های ایجاد شده را کاهش می‌دهد. با پیروی از قوانین عرضه و تقاضا، قیمت بیت‌کوین باید به افزایش خود ادامه دهد، زیرا عرضه آن ممکن است نتواند تقاضای خود را برآورده کند. افزایش محبوبیت با این حال، اگر محبوبیت کاهش یابد و تقاضا کاهش یابد، عرضه بیشتر از تقاضا خواهد بود و قیمت بیت کوین باید کاهش یابد، مگر اینکه ارزش خود را به دلایل دیگر حفظ کند.

شرایط اقتصادی نیز می تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد، همانطور که در طول همه گیری کرونا مشاهده شد. یکی دیگر از عواملی که بر قیمت بیت کوین تأثیر می گذارد، مطابق با عرضه و تقاضا است. بیت کوین همچنین به ابزاری تبدیل شده است که سرمایه گذاران و موسسات مالی از آن برای ذخیره ارزش و ایجاد بازده استفاده می کنند. مشتقات توسط کارگزاران، سرمایه گذاران و معامله گران ایجاد و معامله می شوند که بر قیمت بیت کوین تأثیر بیشتری می گذارند. همچنین می توان انتظار داشت که سفته بازی، هیاهوی محصول سرمایه گذاری، شور و شوق غیرمنطقی، یا وحشت و ترس سرمایه گذاران بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد زیرا تقاضا با احساسات سرمایه گذاران افزایش و کاهش می یابد.

سایر ارزهای دیجیتال نیز ممکن است بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارند. ارزهای دیجیتال متعددی وجود دارد، و با توجه به نگرانی‌های تنظیم‌کننده‌ها، مؤسسات و بازرگانان و اتخاذ آنها به عنوان روش‌های قابل قبول پرداخت و ارز، تعداد آنها همچنان در حال افزایش است. در نهایت، اگر مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاران بر این باور باشند که سکه‌های دیگر ارزش بیشتری نسبت به بیت‌کوین دارند، تقاضا کاهش می‌یابد و قیمت‌ها را با خود همراه می‌کند – یا در صورت تغییر احساسات در جهت مخالف، تقاضا همراه با قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

استخراج یک بیت کوین چقدر طول می کشد؟

میزان سختی تغییر می کند. استخراج به نرم افزار و سخت افزار مورد استفاده و همچنین منابع انرژی موجود بستگی دارد، اما میانگین زمان برای یافتن یک بلوک حدود ده دقیقه است.

بیت کوین از کجا می آید؟

بیت کوین توسط یک فرد یا گروه ناشناس با استفاده از نام ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 ایجاد شد.

اکنون یک بیت کوین چقدر است؟

قیمت ها در نوسان هستند، اما بیت کوین در تاریخ 7 نوامبر 2021 به بالاترین قیمت تاریخ 67549.14 دلار رسید.

ارزان ترین قیمت بیت کوین چقدر بود؟

زمانی که بیت کوین در جولای 2010 با قیمت 0.09 دلار شروع به معامله کرد

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و سایر پیشنهادات اولیه سکه ("ICO") بسیار پرخطر و گمانه زنی است و این مقاله توصیه ای از طرف نویسنده برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یا سایر ICOها نیست. از آنجایی که موقعیت هر فرد منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت شود.