بروزترین قیمت دلار 

دلار ه انگلیسی: Dollar) نام واحد پول ۳۳ کشور جهان از جمله کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، و سنگاپور است. ارزشمند ترین دلار جهان با علامت اختصاری $ دلار ایالات متحده آمریکاست. بیش از 50 درصد ذخایر ارزی کشورهای جهان به دلار آمریکا است و بالاترین نفوذ بین ارزها در دنیا را دارد. علامت $ برای دلار آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر استفاده می‌شود. در قرن ۱۸ میلادی ps برای پزو استفاده می‌شد و به مرور دو حرف s و p به هم چسبیده شده و علامت $ را تشکیل دادند. اس با خط عمودی «$» که علامت بین‌المللی دلار است نیز از اسپانیایی‌ها اقتباس شده که پول خود را با علامت P (پی) مشخص می‌کردند و این "P" در آمریکای شمالی به تدریج و در جریان نوشتن به شکل «$»

Image for post
Image for post

در کشور ما ایران پس از نوسانات شدید قیمت دلار در که از سال 96 شروع شده است تا کنون دانستن قیمت بروز دلار به یکی از مهم ترین مسائل روز مره مردم تبدیل شده است. برای اطلاع از قیمت بروز دلار می توانید به سایت نوسان در لینک زیر مراجعه کنید.

در واقع دلار استانداردی شبیه به استاندارد طلا است. بیشتر قرارداد های جهانی، مخصوصاً قراردادهای نفت، براساس نرخ ارزِ دلار صورت می گیرد. تعدادی از اقتصادهای برتر جهان، مانند: چین، هنگ کنگ، مالزی و سنگاپور نرخ ارزهای خود را براساس دلار تنظیم می کنند. هنگامی که ارزش دلار پایین می رود، سود حاصل از صادرات آن ها افزایش می یابد. همچنین این کشورها، پس اندازهای انبوهی در خزانه داری آمریکا دارند. روی کاغذ، آنها اگر پس اندازهای خود را خارج کنند، موجب سقوط دلار می شوند.
اما این بهترین انتخاب آنها نیست؛ چرا که ارزش دلار خیلی وقت پیش کاهش یافته است، دلار در دهه 1970، اوایل دهه 80 و 1991 تا 1993 کاهش یافت. در طی این سیر نزولی، پیش بینی های درستِ زیادی درباره کاهش ارزش دلار صورت گرفت. بسیاری از کشورها تصمیم گرفتند دلار را از واحد پول رسمی کشورشان جدا کنند. اما هیچ جایگزینی واقعی برای دلار به عنوان یک ارز جهانی وجود نداشت؛ بنابراین دلار سقوط نکرد.

نقش دلار در اقتصاد آمریکا

مرکزیت دلار به عنوان ارز ذخیرهٔ جهانی این امتیازات چشم‌گیر را به اقتصاد آمریکا داده‌است. آمریکا ضمن داشتن کسری تراز پرداخت‌های عظیم، می‌تواند هزینه و سرمایهٔ مصرفی را فراتر از تولید داخلی تأمین کند و به سرمایه‌گذاری‌هایی دست زند که بسیار بیشتر از اندوخته‌های داخلی آن است، زیرا خارجی‌ها علاقه‌مندند دارایی‌های خود را به دلار افزایش دهند.

تصویر روی دلار برای کیست؟

جرج واشینگتن (به انگلیسی: George Washington) ‏(زاده ۲۲ فوریه ۱۷۳۲ – درگذشته ۱۴ دسامبر ۱۷۹۹) رهبر سیاسی، ژنرال نظامی، دولت‌مرد آمریکایی[۳][۴] و اولین رئیس‌جمهور ایالات متحده (۱۷۸۹ – ۱۷۹۷) بود. او میهن‌دوستان را در انقلاب آمریکا رهبری کرد و یکی از پدران بنیان‌گذار ایالات متحده آمریکا به‌شمار می‌رود.

Image for post
Image for post

واشنگتن از مهم‌ترین چهره‌های تاریخ ایالات متحده آمریکا است. نقش او به‌خصوص در کسب استقلال برای مستعمرات آمریکایی و سپس متحد کردن آن‌ها زیر پرچم حکومت فدرال ایالات متحده قابل توجه است. او از گروهی از مردم مسلح به کمک دولت‌های فرانسه و اسپانیا ارتش بزرگی ساخت که نهایتاً موفق به شکست نیروهای بریتانیایی در جنگ انقلاب آمریکا (۱۷۸۳–۱۷۷۵) شدند.

واشنگتن در طی جنگ فرانسه و هند آموزش نظامی دید و فرماندهی اولیه خود را در هنگ ویرجینیا انجام داد. وی بعداً به مجلس ویرجینیا انتخاب شد و به عنوان نماینده ای در کنگره قاره انتخاب شد و در آنجا به فرماندهی کل ارتش قاره منصوب شد. وی در شکست و تسلیم انگلیس در هنگام محاصره یورک تاون، به نیروهای آمریکایی، متحد فرانسه، فرماندهی کرد. وی پس از معاهده پاریس در سال ۱۷۸۳ از سمت خود استعفا داد.

واشنگتن نقش اساسی در تصویب قانون اساسی داشت و سپس دو بار توسط کالج انتخاب به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد. وی در حالیکه در یک رقابت شدید بین اعضای کابینه توماس جفرسون و الکساندر همیلتون بی‌طرف بود، دولت ملی قدرتمند و با بودجه خوبی را به اجرا درآورد. در طول انقلاب فرانسه، وی ضمن تحریم پیمان جی، سیاست بی‌طرفی را اعلام کرد. وی سابقه‌های ماندگاری را برای دفتر رئیس‌جمهور ایجاد کرد، از جمله عنوان «آقای رئیس‌جمهور»، و سخنرانی خداحافظی وی به عنوان بیانیه ای برجسته در مورد جمهوری‌خواهی شناخته می‌شود.

واشنگتن صاحب بردگان بود و به منظور حفظ وحدت ملی، از اقدامات مصوب کنگره برای محافظت از برده داری حمایت کرد. وی بعداً با نهاد برده داری به دردسر افتاد و در وصیت نامه ای در سال ۱۷۹۹ برده‌های خود را آزاد کرد. او تلاش می‌کرد بومیان آمریکایی را به فرهنگ انگلیسی-آمریکایی بپیوندد اما در برابر موارد مقاومت در برابر بومیان در هنگام درگیری‌های خشونت‌آمیز مبارزه می‌کرد. وی عضوی از کلیسای آنگلیکان و فراماسونرها بود و آزادی نقش گسترده مذهبی را در نقش‌های خود به عنوان ژنرال و رئیس‌جمهور خواستار شد. پس از مرگ، او به عنوان «اولین بار در جنگ، ابتدا در صلح، و اولین بار در قلب هموطنانش» مداحی شد. تصویر وی در آثار تاریخی، هنری، موقعیت‌های جغرافیایی، تمبرها و ارز به یادگار مانده‌است و بسیاری از محققان و نظرسنجی‌ها وی را در زمره بزرگترین روسای جمهور ایالات متحده قرار می‌دهند.