آیا در رمز ارزها سرمایه گذاری کنیم؟

شاید شما هم این روزها در مورد سرمایه‌گذاری در رمزارزها یا پول دیجیتال شنیده باشید. این روزها دنیای مجازی و ابزارهای وابسته به آن جزئی از زندگی مردم سراسر دنیا شده است. افراد زیادی نیز با داغ شدن بحث رمزارزها و با دیدگاه‌های مختلف سرمایه‌گذاری به خصوص از ایران شروع به خرید پول‌های دیجیتال یا رمز ارز کرده‌اند. در این مقاله می‌خواهم در مورد سرمایه‌گذاری در رمز ارزها بنویسم و اینکه آیا این سرمایه‌گذاری کار درستی است یا خیر.

 با سرمایه‌گذاری در رمز ارزها می‌توان یک شبه ثروتمند شد؟! احتمالا شما نیز  با افرادی مواجه شده‌اید که به واسطه داشتن این نوع از دارایی و افزایش قیمت آن در چند ماه اخیر ثروت آنها چندین برابر شده است. اما توجه به این نکته که شما می‌توانید تمام پول خود را نیز به یکباره از دست بدهید بسیار مهم است. چطور ممکن است که هر دو مورد درست باشند؟

سرمایه‌گذاری در رمزارزها نیز مانند اکثر سرمایه گذاری‌ها، با ریسک همراه است و همچنین سودهای  بالقوه زیادی نیز به همراه دارد. بیایید نگاهی به برخی از جنبه‌های اصلی بازار رمزارزها بیندازیم و اینکه آیا سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتالی منطقی است یا خیر؟

Image for post
Image for post

بررسی ریسک سرمایه‌گذاری در رمزارزها

خطرات خاصی در بازار رمز ارزها وجود دارد که در بازارهای مالی سنتی مانند سهام و اوراق بهادار رواج ندارد. صرافی‌های رمز ارزها مستعد هک و سایر اقدامات مجرمانه هستند. این نقض امنیت منجر به ضررهای قابل توجهی برای سرمایه گذارانی شده است که ارزهای دیجیتالی آنها را به سرقت برده‌اند.

در صنعت رمزارزها کلاهبرداری بیداد می‌کند. افراد کلاه ‌برداری که به سرمایه گذاران قول بازده خیره کننده می‌دهند و اکثرا قادر به انجام وعده‌های خود نیستند. سرمایه گذارانی که گول این تبلیغات را می‌خورند ممکن است ضررهای سنگینی را متحمل شوند و در نهایت با شکست مواجه شوند.

Image for post
Image for post

علاوه بر این، نگهداری از  رمز ارزها به آسانی ذخیره سهام یا اوراق قرضه نیست. در حالی که صرافی‌هایی مانند Coinbase خرید و فروش دارایی‌های رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم را بسیار آسان می کند ، به دلیل خطر ذکر شده در حملات سایبری و سرقت، بسیاری از مردم دوست ندارند دارایی‌های دیجیتال خود را در صرافی‌ها نگه دارند. در عوض، برخی گزینه‌های آفلاین  مانند کیف پول‌های سرد، سخت افزار یا کیف پول های کاغذی را ترجیح می‌دهند. اما کیف پول‌های سرد دارای چالش‌های خاص خود هستند ، یعنی خطر از دست دادن کلیدهای خصوصی شما ، که دسترسی به دارایی را برای شما غیر ممکن می‌کند. برای آشنایی با انواع کیف پول دیجیتال مقاله بنده را در پرسپت در لینک زیر مطالعه کنید.

 

هر یک از رمز ارزها به واسطه‌ی دنبال کردن یک پروژه در سطح ملی یا جهانی شکل گرفته است مثلا اتریوم که مبنای خود را پیاده سازی قراردادهای هوشمند جهانی قرار داده است. بنابراین این خطر وجود دارد که پروژه رمز ارزی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید، موفق نشود. هزاران پروژه بلاکچین در دنیا وجود دارد و رقابت در بین آنها بسیار شدید است. اگر دولت‌ها دیدگاه سرمایه‌گذاری مناسب به عنوان یک فن آوری ابتکاری را در مورد این ارزها نداشته باشند و  شروع به سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزپایه کنند تنظیم کنندگان مقررات جهانی می‌توانند با کل صنعت رمزنگاری برخورد کنند.

در آخر، باید اقرار کرد که رمزارزها و بلاکچین به طور کلی فناوری‌های پیشرفته‌ای هستند. اما همچنین ریسک‌های  سرمایه‌گذاری روی آنها زیاد است زیرا بیشتر این فناوری هنوز در حال توسعه است و در سناریوهای واقعی ثابت نشده‌اند.

خرید رمز ارز در مرحله اولیه یک سرمایه گذاری محسوب می‌شود اما سرمایه گذاران باید منتظر نتایج سرمایه‌گذاری خود در بلند مدت باشند. اگر پروژه های رمز ارزها شکست بخورند و ارزش آنها به شدت افت می‌کند. به عنوان یک سرمایه گذار باید بدانیم که در نهایت فقط تعداد کمی از پروژه ها موفق خواهند شد.

امروزه مشاهده می‌کنیم که  صنعت بلاکچین هر روز قویتر می شود. زیرساخت های مالی بسیار موردنیاز مانند خدمات نگهداری در سطح سازمان ها و بازارهای آتی در حال ساخت است و این ابزارهایی را برای سرمایه گذاری و محافظت از دارایی های رمزنگاری شده به سرمایه گذاران حرفه ای و فردی ارائه می دهد.

Image for post
Image for post

غول های مالی مانند PayPal  و Square خرید و فروش رمزارز را در سیستم عامل های محبوب خود تسهیل می‌کنند. و شرکت های بزرگ ، مانند MicroStrategy و Square، صدها میلیون دلار در بیت کوین و دارایی های دیجیتال دیگر سرمایه گذاری کرده اند. این شرکت ها به وضوح پتانسیل ارز رمزنگاری شده را می بینند  و همچنین تعداد فزاینده ای از سرمایه گذاران خرد و آنها معتقدند این صنعت تا جایی رسیده است که سرمایه گذاری با مبالغ قابل توجه در دارایی های رمزنگاری ایمن باشد. بنابراین اینکه سرمایه گذاری در رمز ارزها خوب یا بد است کاملا به دیدگاه‌های فرد یا سازمان سرمایه‌گذار باز میگردد و به میزان ریسک پذیری افراد بستگی دارد.

آیا سرمایه گذاری در رمز ارزها در بلند مدت خوب است؟

اینکه آیا رمز ارزها برای سرمایه گذاری نتیجه می دهند یا خیر، در نهایت به این نتیجه منتج می‌شود که آیا این دارایی‌ها به تصویب و پذیرش گسترده در سطح جهان رسیده اند یا خیر.

به عنوان مثال، بیت کوین توسط بسیاری به عنوان سرمایه‌گذاری مشابه طلا تلقی می‌شود. برخلاف ارزهای فیزیکی مانند دلار آمریکا و ین ژاپن که می توان آنها را با خواست سیاستمداران چاپ کرد ، بیت کوین حداکثر چیزی در حدود 21 میلیون سکه دارد. بنابراین بسیاری از سرمایه گذاران بیت کوین را به عنوان دارایی کمیاب می دانند که با کاهش ارزش پول های فیزیکی می‌تواند ارزش آن افزایش یابد. برخی دیگر معتقدند که بیت کوین در نهایت می‌تواند در مقیاس گسترده ای به عنوان یک جایگزین پول نقد استفاده شود، بعضی از آنها نیز می‌گویند این پتانسیل برای تبدیل شدن به اولین ارز واقعی جهانی برای این رمز ارز وجود دارد.

Image for post
Image for post

در همین حال، اتریوم می‌خواهد به عنوان یک پلتفرم آنلاین جهانی خدمت رسانی کند. این تکنولوژی به عنوان پلتفرمی برای برنامه های غیرمتمرکز یا "dapps" که منبع باز هستند و توسط یک سازمان کنترل نمی شوند، عمل می کند. اتریوم به کاربران امکان استفاده از قراردادهای هوشمند را می‌دهد که شرایط آنها مستقیماً در کدها نوشته می‌شوند و به صورت خودکار قابل اجرا هستند. این فناوری ها می توانند صنایع عظیم مانند املاک و مستغلات و بانکداری را مختل کرده و به طور بالقوه بازارهای کاملاً جدیدی ایجاد کنند.

اگر بیت کوین و اتریوم بتوانند به این اهداف برسند ، سرمایه گذارانی که امروز این رمزارزها را خریداری می‌کنند، در سال‌های آینده سود زیادی می‌کنند. اما بسیاری از پروژه های دیگر با این دو رمز ارز رقابت می کنند و موفقیت آنها به هیچ وجه تضمین نمی‌شود.

آیا سرمایه گذاری‌های بهتری نسبت به رمز ارزها وجود دارد؟

علاوه بر سرمایه گذاری مستقیم در رمز ارزها ، روش های دیگری برای کسب سود از فناوری بلاکچین وجود دارد.یکی از گزینه‌های خوب خرید سهام شرکت‌هایی است که به سرعت از این فناوری استفاده می‌کنند. همانطور که اشاره کردیم ، اسکوئر و پی پال خدمات رمزنگاری شده‌ای را به کاربران خود ارائه می‌دهند و هر دو در دنیای پرداخت دیجیتال در موقعیت خوبی قرار دارند تا از افزایش استفاده از بیت کوین و دارایی های دیجیتال دیگر بهره مند شوند. سرمایه گذاری در گروه‌هایی که یکی از بزرگترین مبادلات آتی بیت کوین را اداره می‌کند، از راه های عالی کسب سود از رشد تجارت دارایی های دیجیتال است. البته، کدام یک از این گزینه‌ها برای شما مناسب است، چیزی است که باید خودتان تصمیم بگیرید. امیدوارم که این مقاله به شما کمک کند تا انتخاب صحیحی برای پرتفوی سرمایه گذاری شخصی خود انجام دهید.