علت های کار نکردن دستگاه تصفیه آب

گاهی اوقات دستگاه تصفیه آب شما خراب می شود و به تکنسین دستگاه تصفیه آب دسترسی ندارید. در این زمان می توانید بدون اطلاع از علت خرابی دستگاه، با دستگاه تصفیه آب دست به کار شوید و این ممکن است به شما آسیب برساند و آسیب بیشتری به دستگاه تصفیه آب شما وارد کند، اما

ما به شما کمک می کنیم در مواقع اضطراری دستگاه تصفیه آب خود را تعمیر کنید. موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث خرابی دستگاه تصفیه آب شود. کافیست مطالب زیر را با دقت مطالعه کنید تا علت خرابی دستگاه تصفیه آب را بیابید.

ممکن است دستگاه تصفیه آب به یکی از دلایل زیر کار نکند:

دستگاه تصفیه آب خاموش است.

تمام دستگاه های تصفیه آب دارای قطعات الکتریکی هستند که با برق 24 ولت یا 36 ولت کار می کنند، اگر دوشاخه برق دستگاه به هر دلیلی از پریز جدا شود، دستگاه تصفیه آب از کار می افتد. دلیل این امر به دلیل وجود کلیدها و قطعات الکتریکی است که در صورت عدم اتصال دستگاه تصفیه آب به برق، این قطعات کار نمی کنند و دستگاه تصفیه آب تصفیه نمی شود.

آب ورودی به دستگاه تصفیه آب قطع می شود

زیر شیر ماشین ظرفشویی داخل کابینت یک شیر فلزی کوچک با دسته آبی تعبیه شده است که به وسیله آن می توان آب ورودی به دستگاه تصفیه آب را خاموش و روشن کرد. ممکن است به هر دلیلی شیر ورودی دستگاه تصفیه آب بسته شود. به سادگی شیر را باز کنید تا دستگاه تصفیه آب روشن شود. لطفا توجه داشته باشید که دسته سوپاپ باید با شیلنگ سفید هماهنگ باشد.

سوئیچ های فشار خراب هستند

پرشر سوئیچ ها بر روی دستگاه تصفیه آب و زیر فیلترهای واقع در بالای دستگاه تصفیه آب و در دستگاه های خاویار کیسی در کنار فیلتر ممبران یا فیلتر اصلی دستگاه تصفیه آب قرار دارند. این سوئیچ وظیفه قطع برق دستگاه تصفیه آب در هنگام پر شدن مخزن دستگاه تصفیه آب را بر عهده دارد. اگر دستگاه تصفیه آب روشن نمی شود، فقط سیم ها را از کلید جدا کرده و وصل کنید. اگر دستگاه کار می کند، سوئیچ خراب است و باید تعویض شود.

سوئیچ فشار خراب است

این کلید وظیفه قطع برق دستگاه تصفیه آب در زمان قطع آب را بر عهده دارد. پس از اطمینان از اتصال آب ورودی به دستگاه تصفیه آب، دو کابل ورودی به دستگاه را جدا کرده و وصل کنید، در صورت استفاده از دستگاه تصفیه آب، کلید خراب است و نیاز به تعویض دارد.

شیر برقی دستگاه تصفیه آب خراب

شیلنگی که از خروجی فیلتر اول خارج می شود به شیر برقی متصل می شود. عملکرد این شیر جلوگیری از هدر رفتن آب در هنگام خاموش شدن دستگاه تصفیه آب می باشد. خرابی این شیر به دو صورت است:

شیر برقی سوخته و آب از آن عبور نمی کند. در این صورت شیلنگ خروجی را از شیر برقی خارج کنید، در صورت عدم عبور آب هنگام روشن شدن دستگاه، شیر برقی شکسته است و باید تعویض شود.

شیر برقی گیر کرده است. در این حالت به دلیل رسوب زیاد آب شهر، میله کلید برقی در بالا گیر می کند و نمی تواند آب را مسدود کند و آب به طور کامل به سمت فاضلاب می رود و در این صورت نیاز به تعویض دارد.

دستگاه تصفیه آب کاملاً کار می کند.

 

Image for post
Image for post

دلایل زیادی برای عملکرد بی نقص دستگاه تصفیه آب وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

سوئیچ فشار خراب است. همانطور که در بالا ذکر شد، در صورت خرابی این کلید، دستگاه تصفیه آب کار نمی کند یا اصلا کار نمی کند. اما اگر دستگاه تصفیه آب به خوبی کار می کند، لطفاً پس از اطمینان از سالم بودن فیلترها، کلیدهای فشار را تعویض کنید.

فیلتر ممبران یا فیلتر اصلی دستگاه تصفیه آب آسیب دیده است. درپوش فیلتر غشایی به دلیل تعویض نادرست فیلتر یا عدم تعویض طولانی مدت فیلتر ممکن است باعث درپوش فیلتر غشایی شود. در این صورت آب از این فیلتر عبور نمی کند و دستگاه تصفیه آب تا پر شدن مخزن کاملا کار می کند. در این حالت فیلتر ممبران باید تعویض شود.

پمپ آب دستگاه تصفیه آب ضعیف است یا کار نمی کند. به دلیل فشردگی بالای فیلتر ممبران، حداقل 5 برابر فشار لازم است تا آب به راحتی از فیلتر ممبران عبور کرده و فیلتر شود. به دلیل خرابی پمپ آب، ممکن است آب در عبور از این فیلتر مشکل داشته باشد و زمان پر شدن مخزن ممکن است از نیم ساعت به بیش از یک ساعت یا چند افزایش یابد. در این صورت پمپ آب دستگاه باید تعویض شود.