نوشابه انرژی زا و مزایای مصرف آن قبل از ورزش

نوشابه انرژی زا یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین نوشیدنی های حال حاضر بازار است که در سال 1929 برای نخستین بار توسط یک مجموعه تحت عنوان Lucozade تولید گردیده و استفاده از آن صرفا برای ریکاوری بدن در شرایط تحلیل بود. دیری نبایید که این محصول به یکی از بهترین فرمول های صنعتی برای موفقیت در بازار تجارت انواع نوشیدنی ها تبدیل گشت و پس از آن در مدل ها، تحت برند ها و ترکیبات مختلف عرضه شد.

 

Image for post
Image for post

نوشابه انرژی زا یا Energy Drinks نوشابه انرژی زا به عنوان یکی از اعضای گروه بزرگتر انرژی زاها است. این نوشابه با استفاده از مواد و ترکیباتی که در آن قرار دارد به منظور مصرف ورزشکاران تبلیغ می‌شود. از این نوشیدنی بیشتر جوانان و نوجوانان استفاده می‌کنند. این نوشیدنی‌ها حاوی کالری کمتری نسبت به سایر نوشیدنی‌ها هستند. علت این است که در آن از کافئین استفاده شده است و به همین دلیل می‌تواند انرژی بیشتری را با وجود کالری کمتر ایجاد کند. نوشیدنی‌های انرژی زا به دو دسته قابل تقسیم هستند شامل: انرژی زای کالری زا و انرژی زای کم کالری.


 

موارد کاربرد نوشابه انرژی زا

کاربرد این نوشیدنی اکثرا برای کسانی است که نیاز دارند انرژی خود را افزایش دهند. برای مثال کسانی که شیفت شب هستند مانند پزشکان، پرستاران، نگهبانان و ... که نیاز مندند شیفت شب بگذرانند به منظور افزایش هوشیاری و تمرکز ممکن است به استفاده از این نوشیدنی‌ها نیاز داشته باشند. گروه بعدی از افرادی که از نوشیدنی‌های انرژی زا بیشتر از بقیه استفاده می‌کنند دانش‌ آموزان و دانشجویان هستند که ممکن است به دلیل این که نیاز دارند شب‌ها بیدار بمانند و درس بخوانند از این نوشابه‌ها استفاده کنند.

 اما نکته‌ای که به این عزیزان باید اشاره کنیم این است که نباید در مصرف نوشابه‌های انرژی زا زیاده‌روی کنند چرا که برای آنها مضر است و برای مثال می‌تواند وابستگی و اعتیاد ایجاد کند و در نهایت منجر به بروز بیماری‌هایی مانند دیابت و مشکلات قلبی و عروقی بشود. دسته دیگری که بیشتر از سایرین از این نوشیدنی‌های استفاده می‌کنند ورزشکاران هستند که پیش از انجام ورزش‌های سنگین خود این نوشیدنی را مصرف می‌کنند و از برخی از خواصی که برای آن قبل‌تر ذکر کردیم استفاده می‌کنند. برای مثال از این نوشیدنی به منظور افزایش ضربان قلب، بهبود خونرسانی به کل بدن، افزایش انرژی و نشاط استفاده می‌کنند.

نوشابه انرژی زا
نوشابه انرژی زا
نوشابه انرژی زا

خواص و مزیت‌هایی که مصرف نوشابه‌های انرژی زا پیش از ورزش دارد

- مصرف نوشابه‌های انرژی زا قبل از ورزش می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب شود که این خود باعش می‌شود بدن برای انجام فعالیت ورزشی آماده‌تر باشد. همچنین از طریق افزایش ضربان قلب، خونرسانی به اندام‌های انتهایی مانند پاها نیز افزایش میابد و به این ترتیب با افزایش اکسیژن رسانی به این اندام‌ها کرفتگی کمتری در این عضلات می‌تواند اتفاق افتد. 

- افزایش انرژی از دیگر مواردی است که با استفاده از نوشابه‌های انرژی زا تامین می‌شود و بسیار برای ورزشکاران لازم است. هنگامی که می‌خواهید ورزشی را شروع کنید، اگر کسل و خسته باشید این کار برای شما بسیار سخت خواهد بود، پس بهتر است انرژی خود را افزایش دهید. این کار را می‌توانید قبل از شروع ورزش و با استفاده از مصرف نوشابه‌های انرژی زای ورزشی انجام دهید.