آیا حشرات هم شخصیت دارند؟

 ملینا بایتس یک محقق جانور شناسی است که یک حیوان خانگی خاص دارد. این حیوان از نوعی نیست که فکرش را می‌کنید. در حال حاضر او دانشجوی دکترای گروه جانورشناسی تکاملی و زیست انسانی در دانشگاه دبرسن در مجارستان است و مشاهدات اولیه خود را با توسعه آزمایش شخصیت برای حشرات دنبال می‌کند.

او می‌گوید:

 "سوسک‌ها حیوانات مورد علاقه من هستند." من فکر می‌کنم آنها حیوانات خانگی خیلی خوبی هستند."

بابیتس در نوجوانی،  ابتدا پرورش سوسک را شروع کرد تا به عنوان منبع غذایی برای مارمولک‌های خود باشد. اما او خیلی زود متوجه شد که این موجودات دنیای خاص خود را دارند و شخصیت خاص خود را دارند. او یادآوری می‌کند: 

"وقتی که سوسک‌ها در حال تعامل با یکدیگر بودند، مردان از زن‌ها خواستگاری می‌کردند و با یکدیگر درگیر می‌شدند، من به سرعت عاشق آنها شدم."

تخمین زده می‌شود که تعداد حشرات منفرد زنده روی زمین تقریباً 10 کوینتیلیون  - 10،000،000،000،000،000،000 یا 1 و  18 (!) صفر پس از آن هستند. به عبارت دیگر، برای هر یک از ما انسان‌ها، تقریباً 1 میلیارد حشره وجود دارد. بابیتس می‌گوید:

 "بسیاری از مردم تصور می‌كنند كه حشرات مانند ماشین‌های كوچكی هستند كه تغذیه می‌كنند و سپس تولید مثل می‌كنند و فقط برای آزار دادن ما اینجا هستند." اما واقعیت این است كه این حیوانات همیشه در اطراف ما هستند و مردم فقط باید بدانند آنها خوب هستند. "

 آزمایشاتی که وی در حال انجام آن است، یک آزمایش معمولی بالینی در مورد آنها نیست بلکه یک تست شخصیت شناسی اشت. دلیل آن این است که صفاتی که ما معمولاً با شخصیت مرتبط می‌کنیم نمی‌توانند مستقیماً در مورد حشرات یا حیوانات دیگر به کار روند. آنچه ما شخصیت در حشرات می نامیم بسیار پیچیده تر از شخصیت در انسان است.

بایتس و همکارانش در کار خود با حشرات "شخصیت" را "تفاوتهای فردی منسجم" تعریف می‌کنند. سازگاری در الگوهای رفتاری فردی را می‌توان در همان حشرات در طول زمان یا در موقعیت‌های مختلف مشاهده کرد. به عنوان مثال، بابیتس هنگام پرورش سوسک‌های خود، متوجه شد که برخی از سوسک‌های نر نسبت به دیگران پرخاشگرتر هستند.

برای درک تفاوت شخصیت انسان با شخصیت حشرات، به این فکر کنید که شخصیت از نظر سگ یا گربه برای شما چه معنایی دارد. شما به بازیگوشی، انرژی و میزان دلبستگی آنها فکر می‌کنید در مقابل معنای دوست صمیمی شما که در مورد آن فکر می‌کنید تمام تفاوت‌های ظریف آنها، مانند ویژگی‌هایی که هنگام اولین ملاقات با آنها برجسته می‌شود، ایده‌ها و فعالیت‌هایی که به آنها جلب می‌شوند و شیوه‌های برقراری ارتباط و بیان آنها.

 محققان برای اینکه آن را از بقیه جدا کند، نقاط رنگی روی پشت آنها قرار دادند. 

Image for post
Image for post


بیشترین ویژگی‌های شخصیتی مورد مطالعه در حشرات، جسارت، اجتماعی بودن و پرخاشگری است. در تحقیق او، هدف اندازه گیری تفاوت‌های شخصیتی بین حشرات فردی از یک گونه است. وی برای آزمایش‌های خود از سوزاک (گونه Pyrrhocoris apterus) استفاده می‌کند. این حشرات به صورت انبوه قرمز و سیاه در اروپا رایج است، بنابراین می‌توان آنها را به راحتی جمع آوری کرد و نیازی به تولید مثل آزمایشگاهی ندارند (که همین امر منجر به جمعیت محدود ژنتیکی می شود).

این حشرات برای جلوگیری از فرار در یک میدان دایره ای شکل (قطر 55 سانتی متر یا 22 اینچ با دیواره های 46 سانتی متر یا 18 اینچ بلند) رها می شوند. اشیا ناآشنا، مانند درب بطری‌های لاستیکی، در صحنه قرار می‌گیرند و حرکات شلیک‌های آتش توسط یک دوربین ثبت می‌شود. سپس یک برنامه رایانه‌ای الگوهای حرکتی آنها را تجزیه و تحلیل می کند تا ببیند آنها چقدر در این عرصه کاوش کرده اند و با شی جدید ارتباط برقرار کرده اند. یک تا سه روز بعد، همین جمعیت دوباره در صحنه قرار می گیرند تا ببینند رفتار آنها سازگار است یا خیر.

فقط جسورترین سوسک‌ها برای کشف درپوش‌های بطری به جاهایی می‌روند که قبلاً هیچ سوسکی وجود نداشته است. این صفات از نظر نسبی اندازه گیری میشوند، یا همانطور که بایتس توضیح می‌دهد ، "من نمی توانم بگویم که کدام سوسک جسور یا خجالتی است. فقط می توانم بگویم که جسورتر از بقیه است. "

دو جنبه دیگر از شخصیت سوسک‌ها فعالیت و کاوش است. "آنها معمولاً به هم ربط دارند. بایتس توضیح می‌دهد، "با فعالیت، خواهید فهمید که هر کدام چه مقدار از وقت خود را برای کاوش در محیط اطراف خود صرف می‌کند،" کاوش بیشتر به خود فضا مرتبط است - بعضی از انها درست مثل این که جلو و عقب بروند و بخش کوچکی از محیط آزمایش را جستجو می‌کنند، در حالی که دیگران در اطراف گوشه و کنار جستجو می‌کنند. "

ویژگی دیگری که آنها در حال مطالعه آن هستند، جامعه پذیری است. او و همکارانش برای ارزیابی از شبکه های اجتماعی حشرات نقشه برداری کردند. آنها شش سوسک رنگی کدگذاری شده را که در یک محیط دایره‌ای شکل قرار گرفته‌اند، جایی که 18 مکان مختلف مشخص شده است. اگر دو سوسک همزمان در یک مکان باشند و دارای تعامل فیزیکی باشند، در یک شبکه اجتماعی یکسان در نظر گرفته می‌شوند. تحقیق تعداد چنین تعاملاتی را که طی یک دوره 12 ساعته اتفاق می افتد اندازه گیری می کند. مانند انسان‌ها، برخی از سوسک‌ها خوش مشرب هستند و دیگران ترجیح می دهند خود را حفظ کنند.

اما چرا شخصیت حشرات مهم است؟

 بابیتس می گوید: "نحوه رفتار فرد ارتباطاتی را ایجاد می‌كند كه با دیگران برقرار می‌كند و به طور غیرمستقیم بر رفتار كل گروه تأثیر می‌گذارد." همچنین می‌تواند به طور مستقیم بر سلامتی افراد و همچنین کل گروه تأثیر بگذارد. سوسک‌ها می تواند بیماری هایی مانند انگلی را در بین یکدیگر منتقل کند، بنابراین "فردی که ارتباطات زیادی دارد در مقایسه با یک بیماری کمتر اجتماعی شانس بیشتری برای شیوع بیماری دارد".

علاوه بر این، شخصیت‌های متنوع می‌توانند کلید بقا برای برخی از گونه‌های حشرات باشند. بابیتس می گوید: "در شرایط مختلف، انواع مختلف شخصیت برای گروه یا برای خود گونه مفید است."اگر دسته ای وجود داشته باشند که بیشتر مورد کاوش قرار گیرند، آنها می‌توانند منابع غذایی جدید را کشف کنند." درست مانند محققان می‌توانند ویژگی‌های شخصیتی انسان را در نظر بگیرند و مواردی مانند خطر ابتلا به بیماری، رضایت شغلی یا واکنش‌های استرسی را پیش بینی کنند، درک شخصیت حشره نیز می‌تواند دانشمندان را از جنبه‌های دیگر رفتار آن حشره مانند گسترش زیستگاه، سازمان اجتماعی و تحصیل مواد غذایی مطلع کند.

در این مرحله، تحقیقات بایتس به اندازه کافی گسترده نیست که بتواند نتیجه گیری عمده کند، اما او قصد دارد کار خود را ادامه دهد. آزمایشات فعلی او برای جلوگیری از تأثیر رفتارهای جفت گیری بر شخصیت‌ها، شامل دو گروه فقط نر یا ماده است. با این حال، در مطالعات آینده، او می‌خواهد حشرات نر و ماده را مخلوط کرده و نتایج را مشاهده کند. او می‌گوید: "جالب است که هر دو جنس در یک گروه قرار بگیرند، ببینیم آیا ماده‌ها شرکت مادگان یا نران دیگر را ترجیح می‌دهند و چگونه این امر باعث تغییر پویایی در گروه می‌شود".

هیچ دو حشره - یا گونه حشره - شبیه به هم نیستند و بابیتس نیز دوست دارد آزمایشات خود را به سایر حشرات با طول عمر و فیزیولوژی متفاوت تغییر دهد. به عنوان مثال ، درک شخصیت مگس‌های میوه‌ای پرنده لکه دار مهاجم (گونه Drosophila suzukii) و نحوه تغییر آنها در فصول سال می‌تواند به کشاورزان در کنترل این آفت کمک کند. آنها در سطح جهان شکوفا می‌شوند و میوه‌هایی مانند تمشک، گلابی و انگور را مورد هجوم قرار می دهند و در تابستان و زمستان اشکال مختلفی دارند - موسوم به مورف (Morphs) هستند. محققان برای یافتن راه هایی برای کنترل این آفات ممکن است از تغییر رفتار بین شکل‌های تابستانی و زمستانی استفاده کنند.

با شروع از حشرات، محققان همچنین می‌توانند بینشی در مورد رفتار حیوانات پیچیده تر پیدا کنند. به عنوان مثال، در باغ وحش‌ها، درک شخصیت حیوانات ساکن می‌تواند به افراد در طراحی زیستگاه‌های بهتر برای آنها کمک کند.

بایتس خودش هنوز هم تحت تأثیر عشقش به حشرات است. در واقع، وی از 16 سال گذشته سوسک را به عنوان حیوانات خانگی نگه داشته است. او توضیح می‌دهد: "نشان دادن حشرات هیجان انگیز به مردم - به ویژه سوسک‌های مطرود و منفور - به یکی از مأموریت های اصلی من در زندگی تبدیل شده است."

بنابراین اگر اولین تصمیم شما این است هر بار که مورچه یا سوسک را دیدید، با یک کفش یا کتاب بر سر آن بزنید، به یاد داشته باشید: "آنچه می بینید واقعاً بی نظیر است"