بوتاکس چیست؟چه عوارضی دارد؟

بوتاکس دارویی است که پزشکان سال ها برای درمان چین و چروک های صورت از آن استفاده می کنند. بوتاکس نام تجاری سمی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می شود. بوتاکس اصطلاحی است که اغلب می شنوید زیرا اولین سم بوتولینوم تزریقی بود. برای آموزش تخصصی تزریق بوتاکس نیز می توانید به سایت شانار اسکین مراجعه کنید.

Image for post
Image for post

رایج ترین دلیلی که پزشکان از بوتاکس استفاده می کنند، کاهش چین و چروک صورت است. اما تزریق بوتاکس می تواند به درمان سایر شرایط کمک کند، مانند:

تعریق شدید زیر بغل (هیپرهیدروزیس)

دیستونی دهانه رحم ، یک اختلال عصبی است که باعث اسپاسم شدید عضلات گردن و شانه می شود

پلک زدنی که نمی توانید آن را کنترل کنید

چشم هایی که به جهات مختلف اشاره می کنند

میگرن مزمن

مثانه بیش‌فعال

بوتاکس چگونه کار می کند؟

بوتاکس سیگنال های اعصاب به ماهیچه ها را مسدود می کند. عضله تزریق شده نمی تواند منقبض شود. که باعث شل شدن و نرم شدن چین و چروک می شود.

بوتاکس بیشتر در خطوط پیشانی، پنجه کلاغی (خطوط اطراف چشم ) و خطوط اخم استفاده می شود. بوتاکس به چین و چروک های ناشی از آسیب خورشید یا جاذبه کمک نمی کند.

روش بوتاکس چگونه انجام می شود؟

انجام بوتاکس فقط چند دقیقه طول می کشد. نیازی به بیهوشی نخواهید داشت ارائه دهنده از یک سوزن کوچک برای تزریق بوتاکس به عضلات خاص با تنها ناراحتی جزئی استفاده می کند.

Image for post
Image for post

به طور کلی 7 تا 14 روز طول می کشد تا تاثیر کامل داشته باشد. بهتر است حداقل 1 هفته قبل از عمل از مصرف الکل خودداری کنید. همچنین باید مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی را 2 هفته قبل از درمان قطع کنید تا از کبودی جلوگیری شود.

به مدت 24 ساعت از مالش محل تزریق خودداری کنید تا بوتاکس را در ناحیه دیگری پخش نکنید. همچنین ممکن است پزشک به شما بگوید که 4 ساعت بعد از تزریق واکسن در حالت ایستاده بمانید و یک روز از ورزش مرخصی بگیرید.

مدت زمان تزریق بوتاکس چقدر است؟

اثرات بوتاکس 3 تا 6 ماه باقی می ماند. با بازگشت آهسته عضله، خطوط و چین و چروک ها دوباره ظاهر می شوند و نیاز به درمان مجدد دارند. خطوط و چین و چروک ها اغلب با گذشت زمان کمتر به نظر می رسند زیرا ماهیچه ها در حال کوچک شدن هستند.

عوارض بوتاکس چیست؟

ممکن است پس از تزریق بوتاکس عوارض جانبی موقتی داشته باشید. اینها می تواند شامل موارد زیر باشد:

کبودی. این شایع ترین عارضه جانبی است و از بین می رود.

سردرد . به طور معمول، این موارد نادر هستند و در 24 تا 48 ساعت پایان می یابند.

افتادگی پلک. این تنها در درصد کمی از افراد اتفاق می افتد و معمولا در عرض 3 هفته از بین می رود. معمولاً وقتی بوتاکس حرکت می کند اتفاق می افتد، بنابراین ناحیه تحت درمان را مالش ندهید.

لبخند کج یا آب دهان

خشکی چشم یا اشک ریزش شدید

درد خفیف یا تورم در اطراف محل تزریق

علائمی شبیه آنفولانزا یا احساس ناخوشی عمومی

ناراحتی معده

بی حسی

ضعف در عضلات مجاور