بوتاکس چیست و چگونه کار می کند؟

بوتاکس پروتئینی است که از سم بوتولینوم ساخته شده است که باکتری کلستریدیوم بوتولینوم آن را تولید می کند. این همان سم است که باعث بوتولیسم می شود. بوتاکس یک سم است، اما هنگامی که پزشکان از آن به درستی و در دونه های کوچک استفاده می کنند، می تواند مزایایی داشته باشد. هم استفاده های آرایشی و هم پزشکی دارد. به عنوان یک درمان زیبایی، تزریق بوتاکس می تواند ظاهر چین و چروک پوست را کاهش دهد. برای خوتندن مطالب تخصصی تر و آموزش بوتاکس به سایت شانار اسکین مراجعه فرمایید.

Image for post
Image for post

بوتاکس چيست؟

بوتاکس برگرفته از باکتری های سی بوتولینوم است که در بسیاری از محیط های طبیعی از جمله خاک، دریاچه ها، جنگل ها، و تراکت های روده ای پستانداران و ماهی ها وجود دارد.

به طور طبیعی رخ می دهد C. باکتری بوتولینوم و اسپور به طور کلی بی ضرر است. مشکلات تنها زمانی به وجود می آیند که اسپورها تبدیل شوند و جمعیت سلول ها افزایش یابد. در یک نقطه خاص، باکتری شروع به تولید سم بوتولینوم، سم عصبی کشنده مسئول بوتولیسم می کند.

چگونه کار می کند؟

بوتاکس یک سم عصبی است. این مواد سیستم عصبی را هدف قرار می دهند و فرایندهای سیگنالینگ عصبی را که انقباض عضلانی را تحریک می کنند مختل می کنند. این است که چگونه دارو باعث فلج عضلانی موقت.

Image for post
Image for post

برای اینکه هر ماهیچه ای منقبض شود، اعصاب یک پیام رسان شیمیایی به نام استیل کولین را در محل اتصال آزاد می کنند که انتهای عصبی با سلول های عضلانی ملاقات می کند. استیل کولین به گیرنده های روی سلول های عضلانی متصل می شود و باعث انقباض سلول ها، یا کوتاه شدن می شود.

تزریق بوتاکس از آزاد شدن استیل کولین جلوگیری می کند که سلول های عضلانی را از انقباض باز می دارد. به این ترتیب سم به ماهیچه ها کمک می کند تا کمتر سفت شوند.

خطرات و عوارض جانبی

مردم به طور کلی تزریق بوتاکس را به خوبی تحمل می کنند، و عوارض جانبی غیر معمول است.

با این حال، بسته به دلیل تزریق و پاسخ فرد، سم بوتولینوم می تواند باعث برخی اثرات ناخواسته شود، از جمله:

بی حسی

درد خفیف, تورم, یا کبودی در اطراف محل تزریق

سردرد

افتادگی پلک موقت

ضعف یا فلج ناخواسته موقت در عضلات نزدیک

مشکلات ادراری پس از درمان بی قاره ادراری

بدتر شدن اختلالات عصبی عضلانی

Image for post
Image for post