اهمیت آبرسانی پوست برای حفظ سلامتی پوست

ممکن است فکر کنید که هیدراتاسیون مسئله‌ای است که فقط افراد با پوست خشک یا کم آب می‌بایست نگران آن باشند اما آبرسانی کردن پوست شما دقیقاً مانند آبرسانی به بدن است. بدن شما به آبرسانی و هیدراسیون برای احساس بهتر و خوب به نظر رسیدن احتیاج دارد و مهم نیست که نوع پوست شما چه باشد، پوست شما نیز چنین خواهد بود. برای خواندن مطالب تخصصی تر مقاله بعدی را دنبال کنید.

Image for post
Image for post

اما هیدراتاسیون دقیقاً چیست؟

ما با محصولات زیادی که ادعا می‌کنند پوست را هیدراته می‌کنند روبه‌رو هستیم. محصولاتی مانند روغن، کرم و انواع ژل یا وازلین. همچنین گزینه‌های زیاد دیگری نیز وجود دارند. چطور شما باید آن‌ها را انتخاب نمایید که در واقع دوز قوی رطوبت مورد نیاز پوست را تامین کنید؟

هیدراسیون در مقابل مرطوب کننده

از نظر علمی، “moisturizer” اصطلاحی رایج برای انواع مرطوب کننده‌ها است. مانند:

نرم کننده‌ها (چربی‌ها و روغن‌ها)

اسکالن “squalene” (روغن)

“humectants” رطوبت‌سازها عناصر موجود در لوسیون‌ها و پاک کننده‌ها هستند که با جذب مولکول‌های آب مانند آهنربا، پوست را آبرسانی می‌کنند.

نگه دارنده‌ها یا مسدود کننده‌ها “occlusive” که از خروج و ریزش آب جلوگیری می‌کنند و از مواد تشکیل‌دهنده مرطوب کننده‌ها هستند.

Image for post
Image for post

اما در دنیای بازاریابی و دنیای خرید و فروش محصولات، این اصطلاحات تغییر کرده است.

پری رومانوفسکی، شیمی‌دان و بنیانگذار The Beauty Brains می‌گوید: هیدراتور و مرطوب کننده، اصطلاحات بازاریابی هستند و این اصطلاحات می‌تواند توسط مارک‌ها و شرکت‌ها هر طور که می‌خواهند تعریف شوند.

این در حالی است که هیچ استاندارد طلایی‌ای برای آن‌چه هیدراتور و مرطوب کننده را تعریف می‌کند وجود ندارد و در اکثر موارد، مارک‌ها از این اصطلاحات استفاده می‌کنند تا اندازه رطوبت مورد نیاز پوست شما را تشخیص دهند.

Image for post
Image for post

تفاوت هیدراتاسیون و رطوبت‌زایی

اگرچه ممکن است به نظر یکسان باشند اما هیدراتاسیون پوست و مرطوب سازی پوست دو مسئله متفاوت است.

مرطوب کننده‌ها با ایجاد سد روغنی باعث کاهش دفع آب از طریق پوست می‌شوند. به یاد داشته باشید، روغن و آب مخلوط نمی‌شوند بنابراین اضافه کردن یک لایه مرطوب کننده به پوست شما باعث جلوگیری از تبخیر آب از بدن می‌شود.

از طرف دیگر محصولات هیدراتاسیون برای افزایش مقدار آب زیر پوست شما طراحی شده‌اند. معمولاً آن‌ها ماده‌ای هیدروسکوپی را تشکیل می‌دهند که باعث جذب آب، جذب آن از هوا و اتصال آن به پوست می‌شوند.