در مورد طراحی ویلای سنتی بیشتر بدانید

طراحی ویلا سنتی | پلانکده
طراحی ویلا سنتی | پلانکده
طراحی ویلا سنتی | پلانکده

 

ویلاها اغلب به عنوان فضایی برای گذراندن تعطیلات و استراحت در کنار خانواده و دوستان می باشد . بنابراین طراحی آن هر چه گرم و تر و صمیمی تر باشد ، می توان اقامت بهتر و راحت تری را در این فضا ها داشت.

 

برای آشنایی با خصوصیات معماری ویلاهای سنتی ابتدا لازم است کلیاتی را در مورد انواع سبک معماری و طراحی در باره ی  انواع ویلاها بدانیم:

 

ویلا چیست؟

 

ویلا به ساختمانی گفته میشود که در تعریف امروزه به چهار طرف نما داشته باشد و آنها را در اطراف شهرها میسازند.

البته در بعضی از کشورها قوانین ساخت و سازبه شهروندان اجازه ی ساخت ویلا در داخل شهر را میدهد.

, یک سازه ی یک سطحی “FLAT”ویلا    

" ویلای دو سطحی و سه سطحی را ویلای تیریبلکس DUPLEXویلا "

ویلا ها اغلب دارای پاسیو بیرونی و باغ یا تراس جلویی هستند .آنها ممکن است حداقل یک دیوار مشترک با ویلای همسایه داشته باشند یا جدا باشند.

 

در ایران و فرهنگ عامه معمولاً به خانه‌هایی که نمای چهار طرف داشته باشند یا سقف شیب‌دار داشته باشند خانه‌های ویلایی گفته می‌شود و در شمال ایران به خاطر اقلیم مرطوب اکثر خانه‌ها به صورت ویلایی ساخته می‌شدند و با گسترش شهرها از تعداد ویلاها در مراکز شهرها کاسته شد ولی در حومه و شهرک‌ها ویلاها به چشم می‌خورند.

 

انواع سبک ویلا از لحاظ معماری:

 

ویلای به سبک مدرن

ویلای به سبک کلاسیک

ویلای به سبک  نئوکلاسیک

ویلای به سبک  سنتی

 

 

 

ویژگی های معماری ویلا به سبک سنتی چیست؟

 

وقتی درباره ی سنت صحبت میکنیم ,منظور سنت همان منطقه یا شهر یا کشوری است که قرار است در آن ویلا ساخته شود.

در اینجا به بررسی ویلا به سبک سنتی و ایرانی میپردازیم و خصوصیات معماری ایرانی/سنتی را باهم مرور میکنیم...

سبک سنتی ایرانی، ریشه در فرهنگ غنی ما ایرانی‌ها داشته و بنوعی با خلقیات ما سازگارتر است. به همین دلیل است که هنگام مشاهده یا حضور در چنین فضاهایی احساس راحت‌تری داریم.

عوامل و مشخصات یک ویلای سنتی ایرانی کدامند؟

در طراحی پلان در ویلای سنتی ایرانی حفظ حریم خصوصی نکته بسیار مهمی است, بدین صورت که تمامی فضاها میبایستی فیلتر بندی شوند و برای ورود به بخش های مختلف ویلا به یکباره در آن فضا ظاهر نشویم, لازم است که عرصه ی خصوصی و عرصه ی عمومی از هم جدا باشد.

حریم سازی فضاها میبایستی بنحوی صورت پذیرد که افراد حاضر درسالن به راحتی به عرصه ی خصوصی دید نداشته باشند و این طراحی با فیلتر بندی صحیح فضاها امکان پذیر میباشد. بعنوان مثال در خانه های قدیمی ایرانی همانطور که میدانیم این فیلتر بندی را از طریق " هشتی " و تقسیم خانه به فضاهای اندرونی و بیرونی بوجود می آوردند.

 

 

 

از خصوصیات بارز دیگر در طراحی ایرانی سنتی وجود حیاط مرکزی بوده که فضاها دور این حیاط چیده میشدند و به قسمت تابستانه و زمستانه تقسیم میشدند که تمامیه فصول از نور خورشید , وزش باد , سایه و .. استفاده کنند , اما در طراحی یک ویلای سنتی/ایرانی ما قرار نیست که کل زمان خود را در یک ویلا بگذرانیم و میتوانیم از این حیاط مرکزی یا خصوصی برای جانمایی استخر و تخت جهت آفتاب گرفتن استفاده کنیم,

 

یکی دیگر از صفات بارز معماری ایرانی ارتباط فضاهای خارجی از طریق "رواق" میباشد, رواق ها در واقع حک سایه بان را ایفا میکنند که مسیر حرکتی افراد را از طریق سقف و ستون میپوشانند.

رواق ها در واقع بغیر از مشخص کردن مسیر حرکتی افراد و مسقف یا حریم گذاری , بعنوان المان های تزئینی در معماری نوین و مدرن امروز استفاده میشوند.

 

یکی دیگر از نشانه های معماری ایرانی ایجاد پنجره هایی با شبکه بندی اعداد فرد میباشند

پنجره های ویلا میبایستی دارای گشودگی زیاد با عرض و ارتفاع مناسب باشند که براحتی دید به بیرون فضای ویلا و لذت از محوطه سازی را تامین کنند و ما میتوانیم ترکیبی از این دو حالت یعنی استفاده از اعداد فرد اما ,سطح زیاد شیشه بعنوان پنجره را در طراحی خود مد نظر قرار دهیم.

 

 تقارن : طراحی نما ویلای ایرانی با توجه به سنت معماری گذشته دارای تقارن است. این تقارن حسی از پایداری، دوام و آرامش را در نما ویلا ایجاد می کند.

 ایوان ستوندار :طراحی تراس ویلا به صورت ایوانی سرپوشیده نمود می یابد که دارای ستون است. این ستون ها می توانند سازه ای و یا صرفا معماری باشند

 

باتوجه به توضیحات فوق بار دیگر اصول طراحی یک ویلا به سبک سنتی/ایرانی را باهم مرور میکنیم:

 

اصول مهم در طراحی ویلای سنتی در نقاط مختلف، آداب و فرهنگ‌های متفاوت تقریباً یکسان است و چیزی که سبب تمایز آن‌ها می‌شود تفاوت در بینش‌های متعدد و مختلف نسبت به این موضوع است.

در ذیل 7 اصل برجسته در طراحی ویلای سنتی را اشاره می‌کنیم:

 

ایجاد شکل و حالت‌های سنتی در فضای ساختمان و محوطه که حاصل رویکرد به بنای سنتی است؛

استفاده از مواد اولیه و لوازم (تجهیزات) بومی برای ساخت ویلا؛

مدل‌سازی، نقشه‌کشی و بنا کردن ویلا مانند منازل قدیمی؛

طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی هماهنگ با آب‌وهوای آن ناحیه؛

ساخت حیاط یا فضایی همچون ایوان یا تراس و… برای نزدیک بودن به طبیعت؛

محیطی دلباز، روشن و مشرف به فضایی باز و داشتن دید و نمای گسترده‌تر

بهره‌گیری از طراحی داخلی برگرفته شده از فضا و وسایل سنتی

 

 

ویژگی های یک ویلا سنتی ایرانی

رعایت اصول هندسه در طراحی نقشه و نمای ویلا

استفاده از مصالح بومی منطقه که در ایران در مناطق گرم و خشک اصولا از آجر در طراحی ها استفاده میشود

چیدمان داخلی فضاها با استفاده از عناصر والمان های سنتی

رعایت موارد یاد شده در پاراگراف قبلی جهت طراحی پلان نما و کلیه ی فضاهای معماری

مقایسه ی بین ویلا به سبک سنتی و ویلای روستیک :

سبک روستیک یا همان روستایی به معنای استفاده از طرح خانه های روستایی است . یعنی در طراحی دکوراسیون داخلی و طراحی نما خصوصیات و ویژگی های یک خانه روستایی به خوبی مشاهده می‌ شود این سبک ، سبکی با رویکرد زمخت و بی تکلف می باشد .

تاکید بر زیبایی طبیعی اصل اول طراحی ویلا به این سبک است . بی تکلفی در متریال طبیعی و خام بدون هیچ گونه پرداخت و ظریفکاری نمایی زیبا و جذاب ایجاد می کند و گرما و صمیمیت ارگانیکی را به فضا های داخلی ویلا می بخشد . به طور کلی این سبک با الهام از طبیعت طراحی و اجرا می گردد .

یکی از مهمترین ویژگی های طراحی ویلا به سبک روستیک ارتباط نزدیک با طبیعت می باشد . به طوری که استفاده از متریال و عناصر طبیعی در فضاهای داخلی مشهود است .

در این سبک از مصالح و متریال ها به صورت خام و طبیعی استفاده می‌ شود . زیرا در ساخت خانه های روستایی اغلب از متریال ها به شکل خام و طبیعی و بدون ایجاد تغییری در بافت و ظاهری کلی آن ها استفاده می شود . استفاده از این متریال ها ظاهری زمخت و طبیعی به فضا می بخشد .

به طور کلی از مصالح پرکاربرد در طراحی ویلا به سبک روستیک می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد ؛

چوب طبیعی ,  سنگ طبیعی , سفال و فلز..

بنابراین با توجه به بیان صفات و ویژگیهای ویلای سنتی و ویلا به سبک روستیک میتوان این دو سبک را باهم مقایسه نمود تا بتوان سبک مدنظر خود را جهت داشتن ویلایی بی نظیر متناسب با روحیات خود توسط یک معمار و طراح خوب طراحی نمود

و سخن آخر :

در طراحی و اجرای پروژه های ویلایی طراحی شده به سبک ایرانی یا هر سبک دیگری باید به این نکته توجه داشته باشید که اجرای پروژه با استفاده از مصالح مرغوب و با کیفیت و با قیمت مناسب باشد . اگر از مصالح با کیفیت پایین و ارزان قیمت برای ساخت ویلای خود استفاده کنید ، مطمئن باشید که پس از گذشت چند سال مجبور به بازسازی بنا خواهید شد که این کار هزینه چشمگیری در بردارد . بنابراین پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که در ابتدای کار از مصالح مرغوب و با کیفیت استفاده کنید تا مجبور به پرداخت چنین هزینه‌ هایی نشوید .

شرکت معماری پلانکده  یکی از بهترین شرکت های معماری در داخل و خارج از کشور می باشد . این شرکت دارای کادری مجرب و حرفه ای در زمینه دیزاین و طراحی پروژه های ویلایی است . ما کلیه ی نیازهای شما را طبق سبک مدنظرتان به بهترین نحو طراحی میکنیم تا لذت داشتن فضایی خاطره انگیز را تجربه کنید

Plankade.ir