تمدن جیرفت،بزرگترین گنج باستان و کهن ترین تمدن جهان 


تمدن جیرفت اسرار امیز ترین تمدن جهان،تمدنی که با کشف آن باید تاریخ ایران و جهان از نو نوشته شود.چرا که تا پیش از کشف تمدن جیرفت تصور میشد سومر در بین النهرین قدیمی ترین تمدن جهان است.اما در دهه  80بر اثر سیلاب رود خانه هلیل روددر شهر جیرفت  تمدنی بسیار کهن تر از سومر نمایان شد.در کتیبه های بین النهرین همواره به تمدنی اسرار امیز به نام اراتا اشاره شده بود اما چون مدرکی از ان یافت نشده بود باستان شناسان تصور کرده بودند که وجود این تمدن شبیه افسانه است .اما  با کشف تمدن جیرفت به طور اتفاقی مشخص شد که اراتا افسانه نبوده و اکنون تاریخ تمدن بشریت باید از دوباره نگاشته شود.در واقع این سیل باعث اشکار شدن کهن ترین تمدن جهان به همراه گنج های بی نظیر آن شد.
در 5000 هزار سال قبل از میلاد مسیح در مرکز  ایران که امروز کویر لوت قرار دارد دریایی وسیع به اندازه دریای خزر در مرکز ایران قرار داشت .توصیف این دریا در الواح و نوشته های باستانی اورده شده است همچنین امروزه مطالعات زمین شناسی اثبات میکند که کویر مرکزی ایران در گذشته دریایی بسیار وسیع بوده است.و تمدن های کهن ایران و شهرهای باستانی مثل شهر سوخته .تمدن جیرفت .تمدن سیلک و تمدن ایلام در اطراف این دریا شکل گرفته بودند.اما تغییرات اقلیمی ناگهانی که در دوران باستان رخ داد باعث خشک شدن آب دریایی مرکزی ایران شد که پیامد آن از رونق افتادن تمدن های اطراف آن بود.
قدیمی ترین و پیشرفته ترین این تمدن ها تمدن جیرفت یا همان تمدن افسانه ای آراتا  بود.که تا هزاران سال به همراه گنجینه های ارزشمند خود در زیر خاک مدفون بود.داستان کشف این تمدن به این صورت بود که که پس از دو سال خشکسالی در منطقه جیرفت کرمان بارانی سیل آسا در سال ۱۳۸۰ زمین تشنه را سیراب نمود و با شستن خاک پرده از اسرار هزاران ساله این سرزمین برداشت. در واقع باران شدید خاک را کنار زد و آثار و گنج های نفیسی را که سال‌ها در دل خاک پنهان بودند آشکار نمود. نخستین مرتبه یکی از روستاییان هنگام عبور از حاشیه هلیل رود با ظرفی روبه رو شد که از جنس سنگ بود و شکل و شمایل آن حکایت از تاریخی بودن داشت. مرد روستایی گنجی را دیده بود برای اهالی تعریف کرد و آن‌ها نیز که روزگار سختی را در تنگدستی و خشکسالی سپری کرده بودند این اتفاق را به فال نیک گرفته و گشایشی از سوی خداوند دانستند. با وجود اینکه روستاییان از گنجینه‌های نهفته در دل زمین بی خبر بودند، اما دست تقدیر گوستانی پر از آثار باستانی را در دسترس آن‌ها قرار داد و تیغه کلنگ آن‌ها یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های این تمدن کهن را نشانه رفت.

منابع:
- Jiroft, Fabuleuse Decouverte en Iran, Dossiers Archeologica 287, October 2003.
- Yousef Mazidzadeh, Jiroft earliest oriental civilization (2004).
- O. White Muscarella, Jiroft and "Jiroft-Aratta": A Review Article of Yousef Madjidzadeh, Jiroft: The Earliest Oriental Civilization, Bulletin of the Asia Institute 15 (2005) 
- Andrew Lawler, Ancient Writing or Modern Fakery?, Science 3 August 2007
Andrew Lawler, Iranian Dig Opens Window on New Civilization, Science 21 May 2004
---------------------

Agnus Dei X - Bitter Suite by Kevin MacLeod is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 license.  https://creativecommons.org/licenses/...

Source:  http://www.amazon.com/Agnus-Dei-X/dp/...

Artist:  http://incompetech.com/

قدیمی ترین تمدن ایران,
چرا شهر سوخته سوخت,
تمدن های باستانی,
قدیمی ترین قوم ایران,
تپه یحیی,
قدیمی ترین کشور جهان ویکی پدیا,
شهر سوخته,
تمدن شوش,
Jiroft culture,
jiroft culture genetics,
jiroft ziggurat,
jiroft, iran necropolis,
jiroft writing,
jiroft kerman,
aratta civilization,
ancient history of aratta-ukraine pdf,
elamite architecture,