همه چیز درباره ارتودنسی کودکان

Image for post
Image for post

ارتودنسی کودکان یک راه حل همه جانبه برای رسیدگی به اختلالات دندانی نظیر بی نظمی ها و ناهماهنگی های دندان در بیماران جوان است. در میان مشکلات رایج در کودکان، مال اکلوژن با شرایطی مانند اوربایت، آندربایت، کراس بایت و اوپن بایت یکی از پر تکرار ترین ناهنجاری ها میباشد. این مشکل که شامل ناهماهنگی های بین دندان های بالا و پایین میشود را میتوان به طور موثر از طریق درمان ارتودنسی کودکان اصلاح کرد. همچنین این روش درمانی به طور موثر اختلالاتی مانند شلوغی دندان ها، مسائل مربوط به فاصله و ناهماهنگی دندان ها را برطرف میکند و در نهایت منجر به لبخندی صاف تر و زیبا تر میشود.

علاوه بر این، درمان‌های ارتودنسی کودکان در رفع مشکلات مرتبط با رشد فک، بسیار مؤثر است؛ به عنوان مثال رشد بیش از حد یا رشد ناقص، که میتواند در آینده بر گفتار، جویدن و زیبایی صورت تأثیر بگذارد. اساسا ارتودنسی کودکان یک روش ضروری برای درمان و اصلاح ناهنجاری های مختلف دندان و فک کودک عمل میکند.

بهترین سن برای شروع درمان ارتودنسی در کودکان بسته به شرایط فردی آنها متفاوت است. با این وجود، به طور کلی پیشنهاد میشود که درمان از سن 7 تا 9 سالگی آغاز شود. اما قابل توجه است تعیین مناسب ترین سن برای ارتودنسی کودکان نیاز به بررسی کامل توسط متخصص ارتودنسی کودکان دارد که بتواند نیازهای دندانی و ارتودنسی خاص کودک را ارزیابی کند.

عادات ناسالمی که معمولاً در کودکان پیش می آید، در صورتی که کنترل نشوند، میتوانند منجر به عوارض دندانی شوند. رایج ترین این عادات بد، بهداشت ضعیف دهان است که یک نگرانی شایع میباشد و با مسواک زدن نامنظم و نخ دندان کشیدن ایجاد میشود. این عادت نادرست میتواند موجب پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود. عادت دیگر شامل مصرف بیش از حد غذاها و نوشیدنی های شیرین است که به مرور مینای دندان را از بین خواهد برد. مکیدن بیش از حد شست یا استفاده طولانی مدت از پستانک برای کودکان بیش از یک سال میتواند نامرتبی دندان ها و مشکلات دیگری را در دهان ایجاد کند.

ارتودنسی کودکان این پتانسیل را دارد که تا حد زیادی بر عزت نفس کودک تأثیر بگذارد. دندان ‌های صاف ‌تر و لبخندی زیبا تر قطعا تصویر کودک را بهبود خواهد بخشید؛ از این رو تعاملات اجتماعی کودک تقویت میشود. ارتودنسی کودکان به دلایل مختلف، اهمیت زیادی دارد. در درجه اول، نقش مهمی در تضمین رشد مناسب دندان ها و فک کودک ایفا میکند. درمان به موقع توسط یک متخصص ارتودنسی کودکان در تهران که ماهر و مجرب باشد، میتواند از مسائل مربوط به بایت جلوگیری کند، ناهماهنگی را اصلاح کند و ازدحام بیش از حد دندان ها را اصلاح کند.