راهنمای خرید و نکات مهم برای خرید روغن موتور

در خودروهای قدیمی ساختار اصلی موتور ساده و خروجی آن کم است، بنابراین نیازی به استفاده از روغن مرغوب نیست. با گذشت زمان و با پیشرفت تکنولوژی روز در صنعت خودروسازی، استفاده آنها از روغن های خودرو برای جلوگیری از سایش، زنگ زدگی، خنک شدن و جذب رسوبات موتور خودرو بر اهمیت راهنمای خرید روغن موتور افزوده است.

با توجه به افزایش تعداد خودروسازان، تولید روغن موتور نیز به همین نسبت افزایش یافته است. هر یک از این تولیدکنندگان سعی در ارائه کیفیت بهتر محصول دارند. برای اینکه بتوانید بهترین روغن خودرو را بخرید، رعایت نکاتی که در این مقاله سعی در توضیح آن ها داریم، ضروری است. لطفا ما را دنبال کنید

روغن موتور خودرو

Image for post
Image for post

برای حفظ سلامت کامل موتور خودرو، باید از روغن موتور باکیفیت استفاده کنید. ویسکوزیته، استانداردهای API و استانداردهای SAE عواملی هستند که باید در هنگام خرید روغن خودرو به آنها توجه ویژه ای داشت. اگر در هنگام خرید روغن موارد ذکر شده را مشاهده کردید، بدانید که از این خواص برای خنک کردن، جذب رسوبات و جلوگیری از سایش استفاده می شود.

نکات مهم در خرید روغن موتور چیست؟

راهنمای خرید روغن موتور می تواند به نکات توجه داشته باشد، اما چند نکته می تواند کمک کننده باشد؛ شما بهترین نتیجه را از خرید و استفاده از روغن خودرو خود بدون به خطر انداختن سلامت خودرو خود خواهید گرفت. این عوامل عبارتند از:

 • ویسکوزیته
 • غلظت روغن موتور یا همان SAE
 • شاخص API

ویسکوزیته چیست؟

ویسکوزیته یک ماده پارامتری است که با توجه به آن می تواند میزان مقاومت در برابر جریان را نشان دهد. این پارامتر را می توان یکی از مهم ترین موارد در راهنمای خرید روغن شما در نظر گرفت. البته به ویسکوزیته چسبندگی نیز می گویند. در واقع، ویسکوزیته یک مایع ناشی از نیروهای جاذبه بین مولکولی است و با دما نسبت معکوس دارد. به عنوان مثال: هر چه دما بالاتر باشد، ویسکوزیته مایع کمتر می شود. همچنین با توجه به این توضیحات، روغن موتور با ویسکوزیته بالاتر دلیلی برای روانکاری بهتر و عملکرد روان تر خودرو خواهد داشت.

توجه: به دلیل ویسکوزیته این روغن ها، زمان بیشتری طول می کشد تا آنها به قطعات موتور برسند و پس از استارت زدن خودرو در سراسر موتور گردش کنند.

طرف دیگر این روغن ها این است که چسبندگی کمتری دارند، اما در هنگام استارت زدن خودرو سریعتر فعال می شوند، اما روغن کاری کمتری دارند.

توجه داشته باشید که در راهنمای خرید روغن ویسکوزیته نوشته شده است و با در نظر گرفتن دو فاکتور مهم دیگر API و SAE می توانید بهترین روغن را خریداری کنید.

غلظت روغن موتور یا همان SAE

همانطور که قبلا ذکر شد، ویسکوزیته تأثیر قابل توجهی بر عملکرد روغن های خودروهای درجه یک دارد. معیار بعدی که می توان در راهنمای خرید روغن به آن اشاره کرد SAE است. این شاخص توسط انجمن مهندسین خودرو به عنوان استانداردی برای تعیین ویسکوزیته روغن موتور تعیین شده است. برای اینکه بتوانید این شاخص را بخوانید کافیست به اطلاعات موجود در بطری روغن نگاه کنید تا از غلظت روغن مطلع شوید. سوالی که مطرح می شود این است که چگونه می توان تشخیص داد که غلظت روغن را درست انتخاب کرده ایم؟ در ادامه نحوه تعیین غلظت روغن موتور را توضیح خواهیم داد.

چگونگی مشخص کردن غلظت روغن موتور

برای تعیین غلظت روغن، اعداد و حروفی که هر کدام معنای خاص خود را دارند در داخل بطری قرار می دهند. این اعداد و حروف معمولاً به صورت 10W-40 / 05W-40 / SAE: 20W-50 نوشته می شوند.

توضیح این اعداد بدین گونه است:

 • عدد قبل از حرف W:عدد قبل از حرف W نشان دهنده ویسکوزیته و دمای موتور در زمستان است، بنابراین به این نتیجه رسیدیم که هر چه این عدد کمتر باشد، روغن کمتر می شود. مقدار این عدد می تواند نقش مهمی در زمستان و هنگام استارت زدن خودرو داشته باشد. برای روغن کاری موتور بهتر است روغن را رقیق کنید تا همه قسمت ها به خوبی پوشانده شوند. بهتر است برای روغن کاری خودرو به اعداد جلوی حرف W توجه کنید تا در شروع کار به خصوص در فصل سرد سال دچار مشکل نشوید.
 • عدد دوم بعد از حرف W: عدد دوم بعد از حرف W در راهنمای خرید روغن نشان دهنده میزان ویسکوزیته موتور است که روغن در دمای محیط می تواند داشته باشد. بسته به دمای محیط و دمای داخلی موتور، روغن می تواند ویسکوزیته خود را از دست داده و ذوب شود. برای تایید این موضوع، هر چه عدد بعد از حرف W بیشتر باشد، روغن بهتری را انتخاب می کنید، به طوری که چسبندگی بین مولکول های روغن در دماهای بالا قوی تر می شود. علاوه بر این، این مشکل بر سلامت موتور و پیشرانه خودروی شما تأثیر می گذارد.

شاخص API چیست؟

یک API استاندارد برای خرید روغن موتور می تواند هنگام استفاده از آن به شما کمک کند. در این استاندارد از حرف S برای موتورهای بنزینی و حرف C برای موتورهای دیزلی استفاده خواهند کرد. حرف دوم سطح روغن موتور است و بین حروف A تا N متغیر است، توجه داشته باشید که هر چه حرف بالاتر باشد، کیفیت روغن موتور به کار رفته در روغن بالاتر است. همچنین استفاده از روغن موتور در زمستان نیز این امر را می طلبد.

شاخص های قدیمی SA/SB/SC/SD/SE/SF بودند و این روغن ها کم درجه ترین روغن موتور بودند که بیشتر در خودروهای قدیمی استفاده می شد. با پیشرفت تکنولوژی، این روغن ها با گذشت زمان دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند و در خودروهای جدید از روغن های موتور با شاخص های SJ / SL / SM / SN استفاده می شود.

Image for post
Image for post

وظایف روغن موتور در خودرو

هنگام مطالعه راهنمای خرید روغن موتور باید به فاکتورهایی که در قسمت های قبل ذکر شد دقت کنید. همانطور که می دانید موتور جزء بسیار مهم خودرو است و باید مراقب سلامت آن و روغنی که خریداری می کنید باشید. قطعات فلزی موتور در فاصله کمی از یکدیگر قرار می گیرند.

این موضوع باعث شده است که این قطعات در هنگام استفاده از وسیله نقلیه با هم تعامل داشته باشند. این موضوع می تواند به مرور زمان منجر به آسیب و خوردگی این قطعات شود. برای رفع این مشکل بهتر است از روغن مرغوب استفاده شود تا روغن بسیار کمی بین این قطعات وجود داشته باشد تا از آسیب به موتور خودرو جلوگیری شود.

وظیفه اصلی روغن موتور کنترل جریان قطعات است، البته تنها عملکرد یک عنصر بسیار کوچک نیست و می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • برای جلوگیری از خوردگی قطعات فلزی
 • عمر مفید موتور خودرو را افزایش می دهد
 • صدای موتور خودرو را کاهش دهید
 • کاهش ضربه گیربکس و سایر قسمت های موتور
 • آب بندی شکاف های بین رینگ های پیستون و بدنه سیلندر و شکاف های دیگر قطعات
 • خنک کردن قطعات موتور خودرو برای حذف گرمای تولید شده در موتور است
 • حذف گرد و غبار، دوده، مواد خارجی و سایر ذرات ناشی از آسیب به قطعات موتور
 • جلوگیری از ذرات دوده و سایر مواد خارجی

اگر می خواهید در مورد خطرات و مشکلات کم بودن روغن موتور بیشتر بدانید، اینجا را بررسی کنید.

همچنین تعویض به موقع و منظم روغن موتور باعث افزایش سرعت خودرو می شود. راه های زیادی برای افزایش سرعت خودرو وجود دارد. اگر شما هم به این موضوع علاقه دارید می توانید مقاله محدودیت سرعت خودرو را مطالعه کنید.

خرید روغن موتور مناسب برای خودرو

برای اینکه بتوانید بهترین روغن موتور خود را بخرید، باید از راهنمای خرید روغن موتور استفاده کنید و مشخصات آن را در نظر بگیرید. با توجه به نوع محیط و گرم یا سرد بودن آن باید روغن موتور خود را انتخاب کنید تا قطعات موتور شما آسیب نبیند.

کیفیت روغن موتور به شدت بر عملکرد موتور خودرو تاثیر می گذارد و کیفیت روغن موتور بسته به نوع خودرو متفاوت خواهد بود. بنابراین برای خرید روغن باید نکات ذکر شده را در نظر بگیرید تا عملکرد خودروی خود را ببینید. البته در پایان به این نکته توجه کنید که روغن موتور خوب در مصرف سوخت نیز تاثیرگذار خواهد بود.

بهترین مارک روغن موتور ایرانی کدام است؟

شرکت نفت سپاهان از ابتدای تاسیس به موازات تولید روغن موتور گازوئیل و روغن بر اساس انرژی داخلی اقدام به صادرات روغن پایه عصاره اضافی و اسلاک واکس نمود که بهترین انتخاب و نشانه خرد و دانش بود. بازارهای داخلی و بین المللی شرکت روغن موتور ایرانی اسپیدی یکی از بزرگترین شرکت های نفت سپاهان است که در زمینه تولید انواع روغن، روغن گیربکس، روغن موتور سیکلت و ... فعالیت می کند.